Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 5:13

Jo, už to vidííííím: musím dole pod aktuální nabídkou matrik otevírat další stránky. Tak to beru na vědomí a ty další matriky Města Touškova už vidím.
Třebaže moc nerozumím tomu, proč jsou tím pádem zařazený až po asi 50 Horažďovicích a Karlovejch Varech. Ale to je fuk, aspoň, že tohle se vyřešilo. Zase jsem o něco míň blbej...
Navíc se musím podívat, jestli to podobně schovaný není například u Žinkov. Nebo dokonce i u Bíluk, kde jsem hledal Wenzlovo narození dva tejdny a možná jsem teda neotevřel všechny matriky...
Ladislav Bátora

Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 6:59

P.S.:
A ještě by mě mohlo znepokojit – když už teďka díky vám vím, že se Wenzl narodil páru Mathias Koßler/Anna Krippner (její otec je Franz Krippner) v Myslince 23. srpna 1796 –, že den a měsíc předtím se jakési Anně Krippnerové (otec Franz Krippner) ve vedlejších Čeminech narodila nemanželská dcera Barbara. Ale tady mi snad mé skromné znalosti biologie umožňují, abych se neznepokojoval. Je to holt jiná Anna s jiným otcem Franzem Krippnerem. I když je ta shoda krajně podezřelá...

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -09_0100-n
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne čtv úno 04, 2016 7:58, celkově upraveno 1
Ladislav Bátora

Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 7:52

Nedá se svítit, ještě jedno P.P.S.:

Tohle je svatba Mathiase Koßlera s Annou Krippnerovou v Myslince v roce 1796:

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -11_0720-o

Konala se jak vidno 25. října 1796!!! Tím pádem přestávám brát zřetel na tu ex post doplněnou tmavší poznámku u narození Wenzla o tom, že se ve skutečnosti narodil už v roce 1796. Je to nesmysl, jednak by tam musela být stejně tak dopsaná poznámka o legitimaci a změně příjmení, jednak se tak možná vysvětluje i to narození Anniny nemanželské dcery Barbory o rok dříve.

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -11_0070-n

A navíc je z toho jasno, že žádné dřívější manželské dítě spolu neměli, Wenzl je nestarší. A teď už věk jím na svatbě udaný sedí skoro na chlup. Otevřenou otázkou ovšem tak tím pádem zůstává, zda Mathias přece jen se neženil s Krippnerovou jako vdovec a zda z předchozího manželství s Annou Hildweinovou neměl už jiného Wenzla, toho mého. Ale pokud někde nenajdu

- sňatek Koßler/Hildweinová z doby před rokem 1796 a následně narození jejich syna Wenzla
- nebo aspoň narození nějakého Wenzla Koßlera v době před rokem 1796 z matky Anny Hildweinové a otce Mathiase Koßlera
- nebo JINOU svatbu Wenzla Koßlera s JINOU Barbarou Köhlovou (což je asi největší kravina z toho všeho)
- nebo aspoň úmrtí nějaké Anny Hildweinové – takto manželky Mathiase Koßlera – před rokem 1796,

budu považovat Annu Krippnerovou za svou prapraprapraprababičku, i když byla lehčích mravů, a p. faráře v Kokořově za notorického opilce či v lepším případě za místního blba, který u pěti dětí mého prapraprapradědečka Wenzla Koßlera v rozporu se skutečností 16 let obsedantně zkopíroval původní (jednou snad omluvitelný) omyl, že matkou jejich otce byla Anna Hildweinová.

A nějak soustavně ty čtyři výše uvedené položky už hledat nebudu, už toho kolem těch našich oveček bylo fakt dost. A ještě jednou VELKÝ DÍK za to nalezení Wenzlova narození v té pro mě do dneška (mou vinou) skryté matrice. To v podstatě rozhodlo.
Ladislav Bátora

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 04, 2016 8:08

No tak asi byste měl teď buď a) jít do postele a vyspat se na to nebo b) vlézet do sprchy + příslušenství, vypít si kafe a maza t do práce - což je přesně to, co teď jdu udělat já.
Večer nashle!
kozulena
Věra Mátlová

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 9:03

Kdepak já, a do práce! Jsem už třináctej měsíc šťastně starobylej důchodce... :D
Ladislav Bátora

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 04, 2016 16:51

No to jsem já taky .... ale zatím se mi nepodařilo to veslo strčit do ruky někomu jinému (resp. tři mladé kolegyně co jsem postupně systematicky připravovala na převzetí mých agend) zákeřně zabřezly a odešly. Teď mám nového doktoranda, tak doufám že ten mi na mateřskou nezdrhne, ale ještě to nějaký čas budu muset vydržet.:lol:
kozulena
Věra Mátlová

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 17:07

Na doktorandy není spoleh, to jsou vesměs ptáci stěhovaví.
Též jsem byl kdysi doktorand, ovšem až ve značně pokročilém věku, dřív to holt nešlo. Ale i tak dobře vím, co jsme zač... :-)

Zde část plodu, tj. svazek A:
https://vufind.techlib.cz/Record/000011497
Ladislav Bátora

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 04, 2016 17:33

No vidíte to. Za mnou když v roce 90 přišli, že teď bych si tedy mohla udělat ten doktorát, když to dřív nešlo, tak jsem si poťukala na čelo a poslala je k šípku. No aspoň na mně ředitel neloudí každoročně jednu impaktovanou publikaci kterou v našem milém ústavu "certifikovaní vědci" mají povinnou.:wink:
kozulena
Věra Mátlová

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 17:48

A tak já jsem celej život chodil do školy docela rád, dokonce do čtyř, z toho dvakrát na denní. Vlastně do šesti, když počítám i ZDŠ a SVVŠ. :D :D :D
Tak mi to doktorandství přišlo jako jasná věc, když to tenkrát začalo. Až po přijetí jsem ovšem zjistil, co to obnáší... Ale to už bylo pozdě na zpátečku.

Tím nechci říct, že by mi ty 4 VŠ byly kdy k něčemu z hlediska kariéry. Ale byl jsem si odmala vědom, že nedokážu soustavně studovat odbornou literaturu, dokud nad sebou nemám bič atestací. Tak mi nic jinýho nezbejvalo, než chodit furt do školy. Nebo bejt blbej. Dnes už ovšem vím, že jsem zvoli špatně...
Ladislav Bátora

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 10, 2017 17:12

Věra Mátlová píše:No ten předpoklad Moniky že Anna byla rozená Krippner, vdova po některém z Hilldweinů (třeba po Štěpánovi *1777?) bych úplně nezavrhovala.

Nějaký Wenzel syn Mathiase Kosslera a Anny dcery Franze Krippnera se narodil v Myšlince 23.9.1796, http://www.portafontium.eu/iipimage/30065701/mesto-touskov-11_0070-n?x=483&y=619&w=407&h=211 pak i jeho sestra Marie (1799).
Podle toho druhého Franz Krippner pocházel z Bruts (?) na panství Kladtau? (Kladrau - Kladruby?), podle prvního z Čemín

s tou Rozálií Schleugh/Schleigh/Schleich/ to taky bude hustý - jsou přinejmenším dvě, jedna je dcera Jana Schleicha z Vochova a Vejprnic *1771, druhá Josefa Schleicha z Tlučný *1770, - kromě Jana a Josefa byli ve stejné době další ovčáci Tomáš (Tlučná, pak Bochov) a Šimov (Bochov, Tlučná, Křimice) - ale u nich jsem žádnou Rózu nenašla.

Věro, tak pro pořádek hlásím, že Rosalii Schleich coby manželku Wenzla Gerla jsem konečně a asi už definitivně dnes v poledne vyluštil, viz v příloze.
Ale ohledně Hildweinů si rady furt nevím. A asi už vědět nebudu, když Anna Krippner z Čemin (tatík Franz byl ovšem rodem z Brodu u Kladrau, * 1752) si ovčáka Mathiase Koßlera brala údajně jako svobodná.
A přeji pěkný zbytek neděle!
lb.
Přílohy
GerlováBarbara1801.jpg
Ladislav Bátora

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi