Otec

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Otec

Příspěvekod Dana Schubertová » sob kvě 14, 2011 3:24

Dobrý den, mám dotaz k dopsání otce do matriky narození. Když se dítě matce narodilo za svobodna, v matrice otec uveden není. Ale jsou případy, kdy je zápis otce učiněn dodatečně. V matrikách je zápis, že se dostavil spolu se svědky, kteří odpřisáhli, že je otcem dítěte. Jak moc jsou tyto zápisy "odpovědné" za to, že uvedený otec je biologický? Je možnost poznat, kdy se jedná jen o to, že dítě má stejné příjmení a kdy je to "pravý" otec?
Mám např. příbuznou, která měla 3 děti za svobodna a u všech se se svědky dostavil muž, který se prohlásil za jejich otce. U nich mám asi vysvětlení, mohl být v té době na vojně a teprve po návratu domů se oženil a vše dal dopořádku. U druhé příbuzné mám 3 děti, které v archu sčítání lidu mají uvedeno příjmení matky. Přitom v té době byla již provdána, 2 z dětí se narodily po sňatku. K prvnímu se její manžel "přihlásil", když mu bylo 12 let. Další dítě jeho příjmení začíná používat - tedy první doložený záznam - v době svého sňatku. Poslední dítě bohužel se mi "stratilo".
Prosttě mne zajímá, jestli někdo neví, jak to bylo se zápisy otců. Díky za každou odpověď.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod Jan » sob kvě 14, 2011 8:31

Jak to chcete poznat, pokud se přiznal k otcovství před svědky, není důvod myslet si, že je to jen jako. Navíc přiznání probíhalo před knězem a nemyslím si, že by mu lhal. Svědci nesvědčili, že je to otec, ale svědčili, že se k otcovství přihlásil.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Otec

Příspěvekod Dana Schubertová » sob kvě 14, 2011 9:03

Pokud je zápis, že se přihlásil před svědky, tak to mi je jasné. Ale mám případ, viz moje prosba o přečtení starého záznamu, kdy je otec dopsán dodatečně, ale nic moc k tomu. Tedy alespoň si myslím. Bohužel tyto zápisy dokážu jakžtak přečíst, pokud jsou psány "krasopisně", ale tento patří mezi ty méně čitelné, alespoň pro mne. Myslela jsem si, že třeba i dříve byla praxe taková, že i když nebyl biologickým otcem, přesto dítě nechal pojmenovat po sobě. Proto jsem se ptala, zda někdo neví, jak se toto řešilo. Omlouvám se, pokud moje otázka nevyzněla tak jasně.
Tento předek, který vyvolal tuto prosbu, se z rodného kraje odstěhoval prakticky skoro přes celé "království" a usadil se v našem kraji. V matrice oddaných jsem našla datum a místo narození + rodiče. Teď, když se objevily matriky ze SOA Litoměřice, měla jsem to velké štěstí, že Lestkov má index i matriku zveřejněnou. Podle indexu jsem ho nenašla, až v matrice jsem ho objevila. A záznam mne překvapil, protože se narodil o pár měsíců dříve, než se rodiče vzali a otec byl dodatečně zapsán. Bohužel, zápis v oddílu oddaných o svatbě je tak stručný, že u ženicha nejsou uvedeni rodiče ani místo narození, pouze věk. Až uvolní na internet starší matriky, doufám, že budu mít štěstí a otce tohoto dítěte dohledám v matrice narozených v Lestkově.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod BaraG » pon kvě 23, 2011 11:06

Dobrý den,
já osobně to beru tak, že záleží na tom kdy se dotyčný k otcovství přihlásil. Pokud se otec přihlásil k dítěti krátce po porodu, tak jej pokládám za biologického. Pokud se přihlásil až po několika měsících či dokonce letech, tak pokračuji pouze v matčině linii.


Zdravím Bára
BaraG
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon bře 07, 2011 0:22

Příspěvekod Jan » pon kvě 23, 2011 13:25

BaraG píše:Dobrý den,
já osobně to beru tak, že záleží na tom kdy se dotyčný k otcovství přihlásil. Pokud se otec přihlásil k dítěti krátce po porodu, tak jej pokládám za biologického. Pokud se přihlásil až po několika měsících či dokonce letech, tak pokračuji pouze v matčině linii.


Zdravím Bára


Nevidím v tom žádnou logiku, v obou případech mohl a nemusel být otcem. Ale proč by se k dítěti hlásil, když není jeho, důvodů prodlevy mohlo být spoustu, ty však nezjistíte, pouze je můžete předpokládat.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod BaraG » pon kvě 23, 2011 15:19

Jan píše:
BaraG píše:Dobrý den,
já osobně to beru tak, že záleží na tom kdy se dotyčný k otcovství přihlásil. Pokud se otec přihlásil k dítěti krátce po porodu, tak jej pokládám za biologického. Pokud se přihlásil až po několika měsících či dokonce letech, tak pokračuji pouze v matčině linii.


Zdravím Bára


Nevidím v tom žádnou logiku, v obou případech mohl a nemusel být otcem. Ale proč by se k dítěti hlásil, když není jeho, důvodů prodlevy mohlo být spoustu, ty však nezjistíte, pouze je můžete předpokládat.


To máte samozřejmě pravdu. V těchto případech je pouze matka jistá (no vlastně pouze matka je vždy jistá). Každopádně čím dříve dotyčný se k otcovství přihlásí, tím je pravděpodobnější, že je také biologickým otcem. myslím, že každý se musí v tomto případě rozhodnout sám, jak to bude brát. (Stejné je to s dětmi narozenými krátce po svatbě. Jak zjistíme, že otcem dítěte je opravdu současný manžel?)
Podle mě neexistuje žádné obecné pravidlo, jak postupovat, záleží na všech nejrůznějších okolnostech. Každý si v tomto musí nastavit svoje měřítka.
A pokud nechceme riskovat omyl, je nejlepší nebrat takováto přihlášení k otcovství na zřetel a zaměřit se pouze na matčinu linii.

Zdravím Bára
BaraG
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon bře 07, 2011 0:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků