Podruh - přistěhování

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Podruh - přistěhování

Příspěvekod terminal » sob kvě 07, 2011 14:18

Dobrý den,
prosím o radu. Při bádání po matrikách, kdy ve chvílích "genealogického volna" doplňuji různé potomky mých předků jménem Vrána(různé ty prapratety a praprapraprastrýce - a kdy nakonec zjišťuji, že ve vesnicích Heráleckého panství byl spřízněn kdekdo s kdekým :-) ) jsem narazil na tento zápis (svatba Václava Vrány)
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/3962/29
Vránů žilo tehdy v těch místech spoustu a do 2.poloviny 19. století se dali dohledat do hranic Heráleckého panství. Tedy můj dotaz zní: kde se tam sakra vzal tenhle Vrána? V tomto zápise je psáno, že je pastýř, nicméně při narození jeho dětí se píše, že je podruh. Nevím, zda v tomto případě jde o shodu jmen, nebo se tento "vrátil ke kořenům", ale bylo možné a běžné, že by se v roce 1839 někdo přestěhoval z takové dálky (měřeno tehdejším pohledem - cca 60 km) ? O podruzích jsem našel něco vysvětlení co dělal, ale jak to bylo se stěhováním... Od kdy se začali stěhovat normálně i za hranice panství...? Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod Galadwen » ned kvě 08, 2011 16:22

Já mám pocit, že ten pastýř to vysvětluje, jestli jím byl při svatbě. Prostě po svatbě změnil způsob obživy. Nikde není psáno, že jeho otec taky za mlada nepásl. Třeba by se záhada objasnila v nějaké další generaci.
Kdysi jsem se zabývala případem jistého pastýře, odsouzeného v roce 1689 jako žhář. Narodil se ve Volduchách na Rokycansku, oženil se v Bubovicích (asi 53 km), v době, kdy byl zatčen, jeho rodina žila u Protivína v jižních Čechách (109 km od Bubovic). A to bylo v době nevolnictví, o čemž v 19.století nemůže být řeč. Takže co to je 60 km?
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod kalvera » ned kvě 08, 2011 20:27

Pokud by Vás to zajímalo, tak rod Vrána je i na okrese Strakonice. Vypadá to, že tam přistěhovali někdy v letech 1910 -1921. Znám je osobně, kdyžtak se ozvěte.
Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jok1955 a 12 návštevníků