informace o zločinu, soudním rozsudku, věznění

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

informace o zločinu, soudním rozsudku, věznění

Příspěvekod Dagmar Hanáková » sob dub 23, 2011 22:01

Dobrý den,
moc prosím o vaši radu. Můj prapradědeček Karel Pavel z Drahotuš zemřel 29.1.1875 násilnou smrtí. Nevím, jak to bylo kvalifikováno - jestli jako vražda či zabití. Jeho vrah údajně ve vězení "seděl" jen krátce, brzy v něm zemřel. Přirozeně mně zajímají podrobnosti, ale nevím, kde je hledat. Může mi někdo poradit, zda mají soudy a vězeňská zařízení své vlastní archívy, nebo mám hledat v oblastním archívu? Netuším ani, kde probíhal soud - Drahotuše jsou u Hranic. Mohlo to být v Hranicích (tehdejší okres Hranice) nebo v Olomouci?

Děkuji předem za každý tip.
D.H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Věra Mátlová » ned dub 24, 2011 16:54

Já jsem nedávno hledala nějaké podklady ke službě mého dědy, který byl četníkem ještě za Rakousko-Uherska, v materiálech Zemského četnického velitelství v Národním archivu a mezi jiným jsem tam narazila i na porobný popis vyšetřování vraždy v jeho služebním obvodě. Ale bylo to až z dvacátých let, tak nevím jestli z roku 1875 se podobné spisy zachovaly (taky tam byla podrobná hlášení jednotlivých stanic o pozorovaném průletu vzducholodi Zeppelin.....) Zemské četnické velitelství č. 4 pro Moravu vzniklo v roce 1873, spisy by asi měly být v Moravském zemském archivu Brno.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Zdenek » ned dub 24, 2011 19:34

Nevím, jestli Vám to nějak pomůže, ale když jsem něco hledal v okresním archivu v Prostějově, tak jsem v inventáři narazil na ,,,zápisy o těžkých policejních přestupcích,,.
Nevím sice jestli by tyto spisy obsahovaly právě takové informace co potřebujete, ale já bych asi hledal v příslušném okresním archivu něco podobného.

Pokud ale budete muset nahlédnout do papírů olomouckého soudu, tak přeju hodně štěstí. Já sám jsem v okresním archivu nějaké záznamy poptával. Bylo mi řečeno, že tyto existují, bohužel ale pro toto období nejsou dosud roztříděné. Jelikož je toho několik beden, tak to nejspíš v nejbližší době nebude. Byl to ale rok 1941.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků