Potrat a matriky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Potrat a matriky

Příspěvekod sHImi » úte dub 12, 2011 18:13

Chtěl jsem se zeptat, jestli se do matrik psal i potrat dítěte které bylo v těle matky dejme tomu jen pár měsíců. Nebo jinak řečeno, jak staré muselo být narozené mrtvé dítě aby bylo pokřtěno a zapsáno tak do matriky?
Máte někdo nějaké tušení jak tomu asi bylo? Jen mně to teď napadlo :-)
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Příspěvekod Jan » úte dub 12, 2011 19:46

Mrtvě narozené děti se do matrik nezapisovaly, pokud se dítě narodilo živé a porodní bába tušila, že se nedožije křtu knězem, pokřtila ho. Pak je v matrice narozených poznámka, že dítě nebylo pokřtěno knězem. V novějších matrikách zemřelých se občas zápis o narození mrtvého dítěte objeví, ale s poznámkou, že dítě pohřbil hrobník bez obřadu někde v rohu hřbitova. Důvod byl ten, že nepokřtěné dítě nemohlo mít obřad v kostele a nesmělo být pohřbeno v posvěcené půdě hřbitova. Z těchto důvodů byl maximální zájem rodičů dítě pokřtít co nejdřív, většinou v den narození.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod BaraG » úte dub 12, 2011 20:50

Dobrý den,
dovolila bych si nesouhlasit. Mrtvě rozené děti se do matrik zapisovaly, ale ne vždy. Nejednou jsem v matrice narození našla zápis, u něhož bylo v kolonce pro jméno zapsáno ,,mrtvorozené", uvádělo se také pohlaví a jména rodičů. Mrtvorozené děti také mohly být zapisovány do matrik úmrtí. Jen odhaduji, že dítě muselo mít minimálně 8 měsíců (ale toto je opravdu jen odhad).
Potraty se do matrik nezapisovaly.

Zdravím Bára
BaraG
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon bře 07, 2011 0:22

Příspěvekod BaraG » čtv dub 14, 2011 23:11

Dobrý den,
tak jsem se spletla. Dnes jsem našla v matrice zemřelých zápis, v něm uveden předčasný porod v pátém měsíci (viz odkaz níže, zápis vpravo nahoře).

http://www.actapublica.eu/matriky/brno/ ... ?strana=93


Zdravím.

Bára
BaraG
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon bře 07, 2011 0:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků