Sčítací operáty z roku 1921

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Sčítací operáty z roku 1921

Příspěvekod Ewka » pon dub 11, 2011 18:08

Hezký den, nemáte někdo zkušenosti s těmito materiály? Delší dobu jsem pátrala po paní, která vychovávala mou prababičku. V okresním archivu jsem si půjčila tyto operáty, našla ji. Hledám v matrikách farnosti, kde se podle údajů měla narodit.. Ale nikde se mi nedaří ji najít. Nenapadá Vás někoho něco? Moc děkuji. Eva
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod Petr.1965 » pon dub 11, 2011 20:07

Nemusela být katolička nebo mohla být i bez vyznání - to už se na počátku 20. století stávalo, byla tzv. odpadlá od církve. Takže bych zkusil matriky jiných církví nabo civilní matriky okresního úřadu, kam se zapisovala narození, oddavky a úmrtí lidí bez vyznání.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod Ewka » pon dub 11, 2011 20:30

Narozena 1859 ve velmi katolické části Sudet... Vše ostatní sedí, myslím data narození ostatních obyvatel domu... Děkuji za Vaši reakci:)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod jtks » čtv dub 14, 2011 20:10

Zkuste porovnat údaje z roku 1921 se staršími sčítacími operáty.

Je také možné, že žena po níž pátráte byla provdaná a ovdovělá, možná i víckrát. Pak byste musela hledat úplně jiné příjmení.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Ewka » čtv dub 14, 2011 20:32

Zmíněná paní vychovávala mou prababičku od roku 1918, kdy její rodiče odešli pracovat do Německa. Hledala jsem v místě narození zmíněné paní, ale žádná Agnes se tam v toleranci měsíce nenarodila. Ostatní záznamy sedí.. Jelikož paní byla vdova, těžko říci, jaké bylo její rodné příjmení.. Navíc je napsaná jako babička mé prababičky, což je ovšem ,,blbost", prarodiče mé prababičky mám dobře zmapované.... Už mě opravdu nenapadá, jak s tím hnout.. Děkuji za Vaše reakce..
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod Sova » čtv dub 14, 2011 23:04

Zdravím,
údaje ve sčítacích operátech jsou ve většině případů nepřesná,pokud mohu poradit, dejte si větší časový rozptyl.Někdy se data narození liší o celé roky.Měsíc je určitě málo. J.
Sova
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát črc 30, 2010 15:28
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Ewka » pát dub 15, 2011 12:08

Já vím, ale netuším, kdo byla zmíněná Agnes, v té době velmi časté jméno... Musím se znovu vydat do archivu a podívat se na další dokumenty.. Děkuji :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod jtks » pát dub 15, 2011 15:17

Ewka píše:Zmíněná paní vychovávala mou prababičku od roku 1918, kdy její rodiče odešli pracovat do Německa. Hledala jsem v místě narození zmíněné paní, ale žádná Agnes se tam v toleranci měsíce nenarodila. Ostatní záznamy sedí.. Jelikož paní byla vdova, těžko říci, jaké bylo její rodné příjmení.. Navíc je napsaná jako babička mé prababičky, což je ovšem ,,blbost", prarodiče mé prababičky mám dobře zmapované.... Už mě opravdu nenapadá, jak s tím hnout.. Děkuji za Vaše reakce..


Zkuste se po té paní podívat i ve sčítacích operátech z roku 1910 a starších. Pokud se vám ji podaří najít, můžete data porovnat.
Když se vám ji nepodaří najít, můžete zkusit sčítací operáty z údajného místa narození.
A souhlasím s tím, že tolerance měsíc je málo.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Zdenek » sob dub 16, 2011 7:40

Co to vzít z opačného konce a najít zápis o jejím úmrtí?
To by jste, ale musela navštívit matriku na obci a přemluvit místní matrikářku, aby Vám to vyhledala. Předpokládejme, že mohla zemřít kolem roku 1930 a to už byly zápisy o úmrtí dost podrobné a dá se z nich vyčíst ledacos.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » sob dub 16, 2011 7:45

Ještě jednou jsem si pročetl všechny příspěvky. Píšete, že máte zápis, že je to ,,babička Vaší prababičky,,. Vím že to není pravda, ale místní matrikářka to neví. Kdyby jste matrikářku požádala o vyhledání úmrtí babičky vaší prababičky jistě Vám vyhoví.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Ewka » sob dub 16, 2011 10:37

Nejsem si jistá, zda - li mě paní matrikářka nechá nahlédnout.. Kdysi dávno jsem potřebovala nahlédnout do zápisu narození mé pra - pra - babičky a byl to velký problém, protože to prý česká legislativa neumožňuje - maximálně prý po prababičku.. Ale děkuji za tip:)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod 0ndra » sob dub 16, 2011 11:35

Ono záleží na osobě matrikářky, některá s tím problém nemá, jiná se chová jako byrokratická mašina a z ní pak těžko něco dostanete. Přeju Vám abyste narazila spíš na ten první případ...
0ndra
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř led 19, 2011 10:13
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Ewka » sob dub 16, 2011 11:45

Děkuji, ale s touto paní matrikářkou už mám jistou zkušenost... To bude mít radost, až mě zase uvidí... Stejně moc nechápu české zákony, proč by Vám to neměli ukázat, když máte doklady k tomu, že je to Váš přímý příbuzný? Tak uvidíme:)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod Zdenek » sob dub 16, 2011 15:18

Ono je to vždy o umění jednat s lidmi. S každým se dá nějak domluvit, jen je potřeba danou osobu odhadnout a zvolit správnou taktiku. :D . Na někoho platí přímé jednání, na někoho trochu pochlebování a jindy stačí čokoláda. :wink: Tuto paní už máte přečtenou, tak se na to můžete připravit, třeba jako na zkoušku ve škole. Takže za domácí úkol máte vypracovat strategii jak na ni a hurá na úřad.
Nedoporučuji ohánět se zákony a právem na informaci, tím paní jen na.... a dosáhnete jen toho, že opravdu bude požadovat doložení příbuzenského vztahu, a to se Vám zřejmě nepodaří. Doporučuji, vytisknout si ten zápis z těch operátů, kde je psáno o babičce prababičky a trochu ,,,nesměle a pokorně,, poprosit jestli by to úmrtí nešlo vyhledat. (Paragrafy a tvrdší postup si nechte až jako nejzašší možnost)
Ještě jedna věc, Když tam přijdete v pondělí v 7:45, tak asi hodně rychle půjdete domů. :?

Zdeněk Olomouc
Naposledy upravil Zdenek dne ned dub 17, 2011 14:28, celkově upraveno 1
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Ewka » ned dub 17, 2011 9:10

Já už zkoušela asi vše :) nakonec mi sice paní vyhověla, ale pořád mi připomínala, že z toho může mít veliký problém... No uvidíme, třeba to půjde:) Děkuji Vám :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků