Tereziánský katastr

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Tereziánský katastr

Příspěvekod Mara87 » pát lis 27, 2015 11:37

Jak mám chápat Tereziánský katastr?
"tj. soupisu půdy, který měli poddaní v dědičném nájmu"

Co to v praxi znamená? Osoba tedy pozemek nevlastnila, měla je jen v nájmu od panství, ale nájemní právo se dědilo jo, že přecházelo z otce na syna atd....
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Tereziánský katastr

Příspěvekod Dawid » pát lis 27, 2015 15:03

Přesně tak. Jednalo se o tzv. emfyteuzi neboli zákupní právo.

Tereziánský katastr sepisoval právě jen půdu, která byla takto "zakoupena" (říkalo se jí rustikál), zatímco půdu, na které majitel (vrchnost, panství) sám přímo hospodařil (té se říkalo dominikál), ignoroval.
A právě skutečnost, že člověk měl "zakoupenu" něčí půdu, z něj principiálně dělala poddaného toho někoho.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Tereziánský katastr

Příspěvekod Mara87 » sob lis 28, 2015 12:47

děkuji
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Tereziánský katastr

Příspěvekod Dawid » sob lis 28, 2015 17:45

1) Tady si musíme uvědomit, že panovník (= stát) měl až do 1848 důvod a zájem evidovat půdu jedině kvůli tomu, že měl nárok z ní dostávat daně. Takže ho zajímalo, kolik té půdy kdo má (a případně i jaké), aby věděl, kolik z ní má kdo odvést na daních.
Původně, už od středověku, po vyhlášení berně každý majitel půdy (což tedy byli především majitelé panství) sám přiznal, kolik půdy drží. Ale protože samozřejmě často lhal (přiznal míň, aby míň platil), začali mít panovníci zájem si to ověřovat; až to nakonec vyvrcholilo sepisováním katastrů, kde byla půda prostě natrvalo spočítána a zaevidována. V Čechách to zahájila berní rula, na Moravě lánové rejstříky, ve Slezsku karolinský katastr. Český a moravský tereziánský katastr a pozdější slezská matrika výnosu pozemků (a samozřejmě i josefinský katastr, pokrývající všechny země) byly vlastně jen jejich revizí a opravou.
A až do konce 18. století se daně platily jen z rustikálu (dominkál byl vlastněn naprosto "beznákladově"), takže všechny tyhle evidence před josefinským katastrem zachycují právě jen rustikál.

Mimo všechno uvedené je tady ovšem samozřejmě ještě druhá, nezávislá větev - vlastní evidence, kterou si vedli sami majitelé (vrchnosti). To jsou všechny ty urbáře, gruntovnice atd., nejstarší kusy dochované už ze 13. a 14. století. V těch taky rustikál (a až na výjimky zase právě jenom ten) najdete - i když se to přirozeně vedlo za jinými účely než katastry.

2) No, takhle: abych Vám řekl, které všechny instituce tyhle věci rozhodovaly / dohlížely na ně / měly tam pravomoc, to bych musel hledat.
Ale vím, že když se to nějaká vrchnost pokusila udělat opačně, převést rustikál na dominikál, byly kolem toho vždycky velké tahanice, protože tím nejen poddaní přicházeli o obživu, ale především (jak jsem řekl výše) král-markrabě-vévoda o daně. Zatímco z dominikálu na rustikál na tom zas neměla zájem vrchnost, protože by pak část výnosu dotyčné půdy skončila v daních (takže se na to vymýšlely i různé právní fígle- třeba tzv. dominikální grunty, kde normálně hospodařil poddaný, ale pořád to bylo vedeno jako nezdaněný dominikál).
Takže celkově byly rustikál a dominikál od 16. století už hodně stabilní, hranice se posouvala (mimo případy nové kolonizace) jen minimálně.

Ale ty případy, kvůli kterým se ptáte, se netýkají ani tak evidence půdy a rustikalizace/dominikalizace, jako spíš otázek svobodnictví (a u majetku svobodníků bych nemluvil o "dominikálu" - svobodenství nebylo panstvím, když majitel neměl poddané).
A ano, vstupování svobodníků do poddanství bylo častý jev (na konci 18. století zbyl těch svobodenství oproti stavu třeba ze 14.-15. století naprosto směšný počet) a velmi často kupodivu bylo dobrovolné (nejčastěji opět právě kvůli daním: svobodník totiž dostal sám na sebe vyměřenu pevnou částku a musel ji zaplatit i v případě, že se neurodilo a on po zaplacení daní umřel hlady; kdežto panství dostalo daň vyměřenu jako celek a v jeho rámci byla vrchnost celkem ochotna to jednotlivým poddaným rozpočítat tak, aby příliš nebankrotovali - to by pak i ona přicházela o své poddanské dávky).

Ale pozor, pod slovem "svobodný", "svobodník" se může skrývat ledacos od "skutečného" svobodníka v nejplnějším slova smyslu (člověka, který sice nepodléhá zemskému, městskému ani jinému stavovskému právu a jeho půda netvoří panství, nicméně on je jejím skutečným majitelem a nemá nad sebou žádnou vrchnost, jen panovníka), kteří ale právě byli po 15. století čím dál vzácnější, až po normálního poddaného na rustikálu, který byl jen třeba (za různou protihodnotu) osvobozen od robot nebo jiných povinností (takže byl v něčem "svobodný" oproti svým sousedům). To musí člověk vždycky případ od případu zjišťovat, co má vlastně před sebou.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Tereziánský katastr

Příspěvekod Dawid » ned lis 29, 2015 0:00

Monika píše:V druhém případě (zmizení zmínek o svobodné rychtě) je už rychta (a rychtář) zapsaná v berní rule, čili jako rustikál. Tam tedy zřejmě předtím muselo dojít k převodu. Pochopila jsem to tak správně?
Pokud se původně opravdu jednalo o královské svobodenství (a ne jen o nějaký rustikál s "odlehčenými povinnostmi"), tak ano.
Monika píše:Jestli to dobře chápu, pak je tedy možné, že by v tom prvním případě syna, který se poddal, hospodařil už jako poddaný na dominikálu?
Ne, pokud to skutečně provedli, tak šlo téměř jistě o stejný postup jako při jakémkoliv jiném běžném přechodu svobodenství do poddanství: ze svobodnické půdy se stal rustikál.
(Ono to tak pro všechny taky bylo nejschůdnější - panovník nepřišel o daně, majitel panství získal další poddanské dávky a bývalý svobodník měl téměř jistotu, že se mu sníží celkové životní náklady...)

Monika píše:Jen si právě kvůli daním nedokážu představit, že by zde byla ochota převádět dominikál na rustikál a obráceně. Právě proto se domnívám, že se o takovém případném převodu muselo rozhodovat až na úrovni královských úřadů.
Ta ochota opravdu nebyla :) Ale jak říkám: i když je jisté, že provést to šlo (občas se to opravdu stalo), tak jakým postupem a kdo všechno s tím musel vyjádřit souhlas, to Vám sám nepovím.
(Ale koneckonců těch Vašich dvou případů se tahle otázka netýká, protože - jak už bylo řečeno - svobodnická půda není rustikál nebo dominikál, je to třetí zvláštní kategorie.)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Tereziánský katastr

Příspěvekod Dawid » ned lis 29, 2015 12:31

Jasně, děkuju. Tak v tomhle případě bych se rozhodně klonil jen k tomu "rustikálu s úlevou", jak jsme říkali (vizte to rozlišení "svobodné" vs. "poplatné" lány).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Tereziánský katastr

Příspěvekod Petr Hůla » čtv bře 26, 2020 19:24

Mám pár dotazů na tereziánský katastr. Omlouvám se, pokud jsou naivní, ale nepodařilo se mi dohledat...
1) Jaká je šance, že v něm najdu konkrétní jména předků v obci? Viděl jsem několik fotek, někde jména jsou někde ne... Je to tedy nejisté a těžko předem soudit?
2) Potřeboval bych prozkoumat obce cca v oblasti Poděbrady - Kolín. Konkrétně Libice nad Cidlinou a Velim. Na stránkách NA jsem prohlížel index http://www.badatelna.eu/fond/69/zaznam/387196 a také našel na uložto ofocené knížky s indexy z 60. let. Ani v jednom materiálu ty obce nejsou... Našel sem tam Kolín panství - ale mezi nimi zmíněné nejsou. Poděbrady sem nenašel nikde vůbec. Prohlížím kraj Kouřim, ale i Hradec, Čáslav... Rustikál, ale dominikál projistotu také...
Nevím, jak si to mám vysvětlit... Některé obce prostě nezpracovali? Nebo jsou někde jinde?
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků