Rada - nápad...?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rada - nápad...?

Příspěvekod terminal » sob bře 26, 2011 9:59

Dobrý den všem...
V rodném listu mého dědy je datum a místo narození jeho matky uvedeno Chožov 22 - 2.2.1873. Tento rodný list je opis (někdy z roku 1953), nicméně předpokládám, že údaje jsou z matriky narozených (mého dědy) Při listováni matrikou, kde by měla má prabába být jsem ale bohužel narození této osoby nenašel, ačkoli narození dalších dětí mého prapradědy tam jsou... Zkusil jsem hledat v matrice narození +-10 let a nic... Ta matrika roku 1873 je celkem pečlivě vedená, tedy nemyslím si, že by farář zapoměl zapsat... Máte někdo radu? Děkuji
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod Vladimír Kafka » sob bře 26, 2011 11:16

Mám podobný problém . Matka mého dědy se narodila (podle jeho křestního listu vydaného ale až v r. 1933) 1. prosince 1868 v Turnově 226.
Tedy kompletní údaje, ale v matrice narozených není nic k dohledání.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod terminal » sob bře 26, 2011 15:03

Ještě doplním dotaz pro znalé... Na základě čeho se do matrik zapisovaly údaje o narození rodičů? Tedy konkretně na začátku 20. století (kdy se narodil můj děda - 1906) Předkládaly se matrikářce (nebo farářovi) rodné listy rodičů, nebo rodiče ta data prostě jen nahlásili ?
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod Věra Mátlová » sob bře 26, 2011 15:16

Kdepak, to museli snoubenci všechno předem doložit (křesní listy nebo potvrzené výpisy z matriky zemřelých u ovdovělých). V některých snubních matrikách v oddílu poznámek jsou ty dokumenty u zápisu sňatku dokonce vyjmenované nebo ocitované i s eventuálními "identifikačními údaji" (např. vydávací číslo výpisu)
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod terminal » sob bře 26, 2011 15:59

No u svatby tam o tom vím, že ty dokumenty snoubenci museli předkládat... Nicméně jak to je u narození dítěte a údajích u rodičů? Zápis o svatbě praprarodičů zatím nemohu dohledat, abych měl nějaké údaje pro srovnání, takže info o datu narození prabáby mám jen z rodného listu mého dědy...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod jtks » sob bře 26, 2011 18:12

Chyby se stávají, můžete být rád alespoň za stopu. Já mám v matrice narození (rok 1924) u dědečkovy matky napsáno jen datum narození a "osobně známá" a tím to končí. Jelikož dědeček byl nemanželský, tak jsem asi dobádala. Zatím se mi nepodařilo najít ani prababiččino narození ani kde zemřela. :(

Není vaše prababička v té řadě sourozenců první/poslední? Je možné, že se narodila v místě bydliště matky nebo otce a teprve později se její rodiče zmohli na vlastní bydlení.

A domnívám se, že by vás posunulo dál nahlédnutí na originální matriční zápis. Většinou jsou velmi podrobné a opisy z pozdější doby neobsahují zdaleka vše, co matrika.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Zdenek » sob bře 26, 2011 18:47

Já bych se zkusil poptat, jestli v té oblasti neexistují také jiné matriky, než církve Římskokatolické, nebo matriky civilní. Obvykle nejsou vedeny v malých obcích, ale v nějakém větším městě, třeba okresním. Mě se tam podařilo dohledat sňatek praprarodičů manželky.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod kalvera » sob bře 26, 2011 20:05

mně napadlo, je ta matrika v které jste hledal vedená pro víc vesnic. Já jsem se v matrikách setkala s tím, že zápis byl v sousední vesnici, fařář se spletl a pak mně napadá zkusit náhlédnout do sčítání, třeba tam bude něco co Vás navede.
Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

Příspěvekod terminal » úte bře 29, 2011 11:26

Děkuji všem za rady a tipy... Nicméně jak jsem psal, tak další děti v té matrice napsané jsou, takže pravděpodobně asi se přikloním k verzi, že se prabába narodila v bydliště své matky (bydliště otce jsem probádal) - Vrbno nad Lesy. Ty matriky zatím bohužel nejsou online.
Ale ještě jednou předkládám dotaz, pokud někdo zde neví - pokud se narodilo dítě (zač.20.stol. konkr.1906), předkládali rodiče dítěte při zápisu do matriky své rodné listy, nebo nějaký jiný doklad...?
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod Milarka » pát dub 08, 2011 23:08

Pokud je to první dítě, tak také mohlo být nemanželské a později legitimováno. Zkuste index, pokud ho daná farnost má.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků