Jak, kde a co dál hledat?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod petra28 » pát říj 30, 2015 10:35

Dobrý den všem,
momentálně jsem se dostala do hloupé situace - hledám svoje příbuzné v Olešnici na Moravě. Nejdřív jsem hledala pozpátku, od současnosti po co nejstarší datum. Dostala jsem se někam k roku 1820 a dál jsem nemohla nic najít, takže jsem to otočila a hledala jsem od nejstaršího data co to šlo, čili od roku 1663. Nějaké členy rodokmenu jsem našla, je jich docela dost, ale v narození dětí jsou někde např. desetileté proluky. Hledala jsem asi ve 20 okolních vesnicích, jestli se nemohl někdo narodit i tam, ale nenašla jsem vůbec nic. Hledala jsem např. narození otce mé 3xprababičky, ale ten se prostě vzal v Olešnici odnikud a třeba sňatek je zbytečné hledat, když tam zjistím jen datum a nic o jeho rodičích... Některé rodiny se mi ztratily úplně a nemůžu k nim najít vodítko.

Dál mám problém s jednou konkrétní osobou. Našla jsem sňatek a děti, ale ne narození ani úmrtí. U sňatku je napsáno Karel Fischböck z Nedvědice, tam se ale nenarodil, a později je jeho žena uvedená už jako vdova, která porodila nemanželské dítě. Žili v Olešnici, ale tam neumřel...

Jak v takových případech dál hledáte? Obracíte se přímo na matriky? Nebo hledáte např. policejní přihlášky k pobytu?
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod galulois » pát říj 30, 2015 11:29

Dívám se na všechny obce kolem panství, projíždím indexy, pokud jsou, pokud ne, dlouhé zimní večery jedu matriky. Googluju příjmení na internetu, v Krameriovi atp. Nakonec zkusím přihlášky Praha, Brno, Vídeň, srovnávám to s www.kdejsme.cz,..... Jo a taky čtu historii vesnic a měst v okolí. Tož tak nějak. Jako poslední si někdy na důchod nechávám překvapení v archívech, což při současném vytížení nedám, ale tam by byla jistě informací spousta.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod Karla55 » sob říj 31, 2015 0:34

Hodne mi v 17. a 18. stol. pomohly pozemkove knihy.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod Karla55 » sob říj 31, 2015 1:07

Napište jména, podívám se Vám do rejstříku k Lánovým rejstříkum, v jakých vsích se Vaše příjmení vyskytovalo v 17.století. Ale bohužel až v nedeli, teď nejsem doma.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod brendamonique » sob říj 31, 2015 8:08

... také mám podobné problémy, našla jsem předka, který se zjevně narodil jinde než žil i vdavka a úmrtí nejsou - nic od čeho bych se mohla dál dívat - vím jen vše o jeho dětech a kde žili, ale jelikož jsou to starší záznamy, není tam uvedené to "pojítko" třeba odkud pocházel, nebo jméno jeho rodičů - nic :( také procházím města a vesnice kolem, ale zatím nic a když najdu podobné příjmení, nesouhlasí mi to s datem :(
Uživatelský avatar
brendamonique
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv říj 15, 2015 18:50
Bydliště: Kardašova Řečice (Jindřichohradecko)
Oblast pátrání: Studení (Kardašova Řečice, Stráž nad Nežárkou, Soběslav), Malinovských (Kutná Hora, Kaňk), Novotní ze Pleší, Šifferovi/Schifferovi (Třebovle, Cerhenice, Kouřim), Bradovi (Panské Dubenky, Horní Vilímeč)

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod reta » sob říj 31, 2015 15:36

Ještě existují sirotčí knihy, knihy zhostů a i seznamy povolení k sňatku.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod petra28 » pon lis 02, 2015 9:09

Karla55 píše:Napište jména, podívám se Vám do rejstříku k Lánovým rejstříkum, v jakých vsích se Vaše příjmení vyskytovalo v 17.století. Ale bohužel až v nedeli, teď nejsem doma.


To byste byla hodná. Jedná se mi o příjmení Kuda v Olešnici na Moravě či v jejím okolí. Zkoušela jsem i Kunštát na Moravě, Svitávku, Sebranice, Rozsíčku, ale nic jsem nenašla. Předem děkuji.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod Karla55 » pon lis 02, 2015 23:08

Pans. Kunštát.jpg
Pans. Kunštát.jpg (20.4 KiB) Zobrazeno 4190 krát
Doporučuji projít celé panství Kunštát, ne jen obce v okolí.
Také je dobré prozkoumat historii panství a zda neměl majitel jiné panství ještě někde jinde. (Např. můj předek přišel po třicetileté válce z panství Konojedy na Litoměřicku na panství Lysá nad Labem, kde byly po válce pusté grunty – majitel obou Jan Špork).
V Generálním rejstříku k lánové vizitaci (Lánové rejstříky z let 1669-1979, jsou v nich i údaje o původních majitelích gruntů z r. 1657) jsem našla jen dva Kudy:
Kuda Jakub, celoláník, Třesov, panství Náměšť nad Oslavou
Kuďa Jakub, osedlý s poli, Horní Libochová, panství Moravec-Mitrov.

Jen tak zkusmo jsem se koukla na aplikaci MZA Brno http://www.mza.cz/a8web/A8SL4/ - klik na Moravské a slezské urbáře (- klik vlevo na Rejstřík – vpravo najít Olešnici – klik uprostřed vpravo na DD – panství Kunštát – obr. 67): 1678 Olešnice (Oels) - dva Paulové Kuda.

Pro zajímavost - v Generálním rejstříku ke svazkům Berní ruly z r. 1654 (týká se jen Čech) jsem našla čtyři Kudy:
Kuda Bartoloměj, Kadešice, panství Sušice-vsi, sedlák
Kuda Jakub, Střapole, panství Plzeň-vsi, sedlák
Kuda Mikuláš, Opatovice, panství Příseka-Opatovice, sedlák
Kuda Šimon, Radešice, panství Týniště, sedlák.
Tahle informace může být nanic, anebo také ne - s nástupem rekatolizace utíkali z mnoha panství poddaní z Čech na Moravu, kde byly poměry (dočasně) snesitelnější a majitelé panství měli po válce zájem obsadit zpustlé grunty, a tak je ochotně přijímali. Takže kdo ví?

Hodně mi pomohly v 17. a 18. století pozemkové knihy. Můžete se v nich dočíst, odkdy je dotyčný na gruntu, komu co a kdy a proč vyplácí, jestli převzal grunt po otci a platí mu vejminek, nebo otec zemřel, anebo ho koupil od někoho cizího, kdo ho po něm převzal atp. Díky tomu se mi podařilo odlišit, kdo ke komu v rodu patří (dávají dětem stejná jména!), a objasnit si tak další tři generace. Z údajů v matrikách v té době se to většinou zjistit nedá. V archívu Opava jsou gruntovnice zdigitalizované, jak je to na jižní Moravě, nevím.
Přílohy
p. Náměšť nad Oslavou.jpg
p. Náměšť nad Oslavou.jpg (25.08 KiB) Zobrazeno 4190 krát
p. Moravec-Mitrov.jpg
p. Moravec-Mitrov.jpg (9.84 KiB) Zobrazeno 4190 krát
Paul Kuda Olešnice URBÁŘ obr.67.jpg
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod petra28 » úte lis 03, 2015 7:35

Děkuji, prozkoumám to. Pavel Kuda se v mém rodokmenu objevuje 2x - otec a jeho syn. Nějaké záznamy jsem taky našla ve Svitávce u Boskovic a ve Skalici nad Svitavou, tak budu pátrat i tam.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Jak, kde a co dál hledat?

Příspěvekod boženka » stř úno 22, 2017 17:59

je možné, že jsem na jednoho Kudu narazila v lánovém rejstříku ve Svitávce jako nástupce Jakuba Dvořáka. nejsem si jistá svým čtením, ale třeba jsem se trefila a vám to pomůže ;-)

http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs/D0001-194.htm str. 83 vlevo (do okýnka napište str. 79)
boženka
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 05, 2017 7:44
Oblast pátrání: Chrudimsko, Pardubicko, Holicko, Praha, Třebovsko, Hradecko, Boskovicko, Brno, Brandýsko, Kladensko, Poděbradsko, Mladoboleslavsko, Čáslavsko a určitě jsem ještě něco zapomněla


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků