rozdvojený dědeček

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

rozdvojený dědeček

Příspěvekod zrnka písku » úte úno 22, 2011 16:13

Mám oříšek a nemůžu přijít na to, co je správně - snad vás něco napadne.

U svatby Františka Mikoška je nevěsta Rosalie Vavrečková, dcera Jana Vavrečky z Pusté Polomi
Obrázek

U narození syna Tomáše (i ostatních dětí) je matka Rosalie Vavrečková
Obrázek

U svatby Tomáše už je matka Rosalie, dcera Jakuba Jestřábka
Obrázek

A stejný děda Jestřábek je u jeho záznamu o úmrtí
Obrázek

Nemůže jít o jiného Tomáše, toho příjmení je jen jeden.
Otázka tedy zní: který děda je ten spávný?
Díky
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Zdenek » úte úno 22, 2011 17:24

Takové zápisy, které si odporují mám taky. Osobně dávám přednost údajům v oddací matrice. Tam je zápis nejstarší a rodiče nejspíš na svatbě byli tak to riziko záměny by mělo být nejmenší. U následujících událostí mohla vzniknout chyba z nepozornosti, a potom to už jenom opsali u toho zápisu úmrtního.
Jediný způsob, jak zjistit, jak to ale doopravdy bylo, je najít rodný zápis Růženy Vavrečkové a vyvrátit, že vůbec kdy existovala Růžena Jestřábková. :wink:
Pokud existovaly obě, tak přichází v úvahu Ovdovění Františka Mikoška a jeho nového sňatku. :shock: Ovšem to by zase nepasovalo s jeho rodným zápisem.

Zkuste najít sňatky dalších dětí, nejlépe v jiné farnosti, kde byl jiný farář. 8)
Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod zrnka písku » úte úno 22, 2011 18:09

Díky Zdenku :-)
Napadla mě tato cesta, Růženku Vavrečkovou jsem už našla, ale vypadá to, že existuje i Růženka druhá - a až se to potvrdí, nezbyde než povolat Poirota :lol:
Ale můj favorit je Růženka V., přesně jak říkáte, u svatby snad ještě ženich i nevěsta věděli, čí jsou
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod karel2 » stř úno 23, 2011 9:57

Podobné případy mám také, osobně dávám přednost nejstaršímu zápisu.
Myslím že František ovdověl a znovu se oženil a u svatby syna už je uváděna nová manželka. Zkoušel bych najít druhou svatbu Františka.
karel2
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv čer 10, 2010 12:34

Příspěvekod zrnka písku » stř úno 23, 2011 10:02

Díky za tip, příjde mi to sice nelogické, zapsat by farář měl matku a ne další ženu otce, ale možné je všechno :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod terminal » stř úno 23, 2011 13:38

Logické by to bylo, ale řekl bych, že tehdy se uváděli rodiče, co ženicha (nevěstu) "vedli" k oltáři...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod jtks » sob bře 05, 2011 23:01

Už jsem se s podobnými zmatky setkala. V mém případě matka dítěte zemřela a otec se znovu oženil. V oddací matrice je pak omylem zapsaná macecha, která měla náhodou stejné křestní jméno jako matka.

Domnívám se, že by to mohlo být i ve vašem případě.

Také jsem se nejednou setkala z případem, kdy se vdovec oženil se svou švagrovou (sestrou své zemřelé ženy), v takovém případě se zase občas objevovaly zmatky s křestními jmény.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod zrnka písku » ned bře 06, 2011 7:56

jtks píše:Také jsem se nejednou setkala z případem, kdy se vdovec oženil se svou švagrovou (sestrou své zemřelé ženy), v takovém případě se zase občas objevovaly zmatky s křestními jmény.


To se mi taky stalo, místo Kateřiny najednou matka Tereza, ale rozená stejného otce. Než jsem dohledala, že to opravdu byla sestra/švagrová, podezřívala jsem faráře z pomatenosti :D

Ale k tématu, asi to opravdu bude macecha, jen ji nemůžu pořád dohledat.
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků