Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 14

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 14

Příspěvekod Zora » úte zář 08, 2015 14:07

Rod Návrátilů bydlel podle matrik v Brně Husovicích 33, v mladších matrikách bydlel v Brně, Husovicích, Valchařská ulice č. 14

Ve sčítaní r. 1890 bydlí rod Navrátilů podle sčítacího lístku v Husovicích 33.
Ve sčítání r. 1900 bydlí rod Navrátilů podle vyhledání na Valchařské 14,
sčítací lístek je v pravém horním rohu označen 33/14
http://digiarchiv.brno.cz/archive/id/43 ... *14***3258

Hledala jsem na mapy.cz foto domu.

ale - mapy.cz nabízejí
buď :
Valchařská 14 - ovšem zde je kombinace čísel Valchařská 31/14, Brno
http://mapy.cz/zakladni?x=16.6386064&y= ... id=8903605

nebo Valchařská 12 - zde je kombinace čísel Valchařská 33/12
http://mapy.cz/zakladni?x=16.6384535&y= ... id=8903607

Docela by mě zajímalo, které ze dvou čísel zůstalo beze změny a které se v průběhu let změnilo...

JInak tedy - kde ten předek vlastně bydlel :-)))
---------------
Aby to nebyl tak "jednoduchý" dotaz,
kolegovi předci podle matriky bydleli na Valchařské 12.
Na sčítacích lístcích jsem je nenašla vůbec - Ok, teoreticky mohli bydlet právě v době sčítání jinde.
Ale na sčítacích lístcích je adresa Valchařská 12 označena jako 167/12.
Pokud bych z toho usuzovala, že dřívější adresa byla Husovice 167 - pak mně dnešní mapa neukáže nic. Kolega ale ví, ve kterém domě bydleli jeho předci - žije ještě dědeček, který se tam po r. 1930 narodil.
Jednoznačně určuje dům dle mapy.cz Valchařská 12 - zde je kombinace čísel Valchařská 33/12
http://mapy.cz/zakladni?x=16.6384535&y= ... id=8903607

Jediné, co mě napadlo, že v ulici Valchařská došlo k přečíslování, rodina kolegy se stěhovala a shodou okolností mělo jejich bydliště číslo 12 před přečíslováním a druhé bydliště stejně tak č. 12 po přečíslování... Ale je to opravdu krkolomné řešení...
Co na to kartografka Karolina? :o
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte zář 08, 2015 16:16

Prosim?
Kartografka?

Hele, to je děsnej guláš.... v Brně se nevyznám. Ale.
Odpíchla bych se od nějaké staré mapy- rozhodně ne od mapy.cz
Co tohle?
http://vilemwalter.cz/mapy/
katastrální mapa z roku 1906- v ní jde hledat č.orientační.

Jenže :-( chybí jeden mapový list a to zrovna ten správný!
Pak je tu ještě jedna mapa, ale tam zase Husovice "ještě" nejsou :-(

Snad napsat provozovateli, že chybí mapový list.....

Budu hloubat....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Zora » úte zář 08, 2015 16:20

kartografka - měla jsem pocit, že máš k téhle profesi blízko, ale můžu se mýlit, pak sorry.

S těmi mapami Husovic je problém.. buď chybí listy nebo nebo není možnost porovnání event. změn...
Uvidím, třeba někoho něco napadne.
čísla popisná, evidenční a orientační, to fakt není moje parketa :-(((
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte zář 08, 2015 16:38

v pohodě- legrácka....mám to vystudovaný, ale nepraktikovaný .-)

nevim, kudy z toho- ale v zásadě jde o to, najít to místo v mapě kolem roku 1900 a podívat se.
snad napsat do MZA, kde se dají dohledat další mapy....
tady
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ozna%C4%8 ... _dom%C5%AF
se dole u oreintačních čísel píše, že byla v Brně zavedena cca 1867.
A tak si tak přemýšlím, že asi v Brně použivali oreintační čísla.
To by pak znamenalo, že ta, co jsou dnes za lomítkem.
Přesto ale jde o to, zda domy v té ulici stojí stále stejně- stejný počet apod.... protože by se asi číslování někdy (jednou za čas) z praktických důvodů upravilo, aby řada byla postupná (a dalo se v ulici orientovat).
Takže bez mapy to asi nepůjde.

Myslím, že v tematice se vyzná dobře Radix, snad mu napiš.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Zora » úte zář 08, 2015 17:08

došlo mně, že onen Ferdinand je také pradědeček mého bratrance, který vystudoval VŠ v daném oboru, navíc mapy cíleně shromažďuje a neskutečně precizní a pečlivý. Už byl pověřen :-)))
Dám vědět,co zjistí :-)))
Husovice bohužel nejsou tak úplně Brno, byly samostatné do r. 1912, takže ne vše, co se píše o Brnu, se dá vztáhnout i na tyto okolní obce (viz to číslování)
myslím si, že číslo před lomítkem se nemění, ale že se muže změnit číslo za lomítkem . snad se jedná o "pořadí" domů v ulici.
Snad tady fakt došlo k nějaké změně...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Mara87 » úte zář 08, 2015 17:10

A nedá se pracovat s volně přístupnýma katastrálníma mapama na http://www.mza.cz/indikacniskici/
Dají se tam vyhledat Husovice z přelomu století, bohužel, nevím kterýho domu se mám chystnout, dnes ty baráky vypadají trochu jinak, takže nedokžu určitna staré mapě ten správný.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte zář 08, 2015 17:17

já na to koukala, ale taky jsem se nechytla- zdá se mi, že na přelomu století tam muselo přibýt spoustu ulic....
většinou to napasuju na kostel a vodní toky a hlavní silnice- ty, co vedou do vedlejčích obcí, ale tady mi to nešlo....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Zora » úte zář 08, 2015 17:34

Pro Mara87
no, to je právě problém, když nevím, který je ten pravý dům...
jestli se změnilo číslo 33 nebo číslo Valchařská 14
navíc na ty skici i při velkém rozlišení fakt blbě vidím...
Z


pro Karolinu, ano, pravdu díš - Husovice jednak v r. 1834 vyhořely a pak se začalo stavět kolem všech cest a cestiček, jednak se rozmáhala neuvěřitelně textilní výroba, kam oko pohlédlo textilka, čili noví lidé a ti hledali bydlení.. mnohdy marně a do práce docházeli fakt zdaleka. kdesi jsem četla, že až tři hodiny.
Tahle Valchařská vede kolem Svitavy a končí u ní... stávaly tam vqalchy, tedy továrničky, kde se pralo sukno, aby se z něj odplavila jednak barva, jednak aby cosi změklo a tak ( musela bych to dohledat, staré postupy)
takže - můj rod tam bydlel dlouho, tak si myslím, že nám "patří" číslo 33

No uvidím, jak to vše dopadne.
Naposledy upravil Zora dne pát lis 06, 2015 7:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Mara87 » úte zář 08, 2015 17:38

Tu ulic najdu, to takovej problém není, Husovice přeci jenom trochu znám, ale na té ulici už hodně domů přeci jenom neexistuje. Problém máte možná s tím že dnes je u té Valchařské obrovská křižovatka, dříve tam byla malá zvonička.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Zora » úte zář 08, 2015 17:47

já se tedy snažím zorientovat na ind. skicách na mapě z roku 1871, ale musím to vzdát, bohužel nepřečtu čísla. Nemůžu hledat dům, musím hledat nějaké vodítko v číslech a potom srovnat.
Ta obrovská křižovatka, to myslíte dnešní Tomkovo náměstí?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Mara87 » úte zář 08, 2015 17:59

Zora:
Není to možná tím že ulic byla dříve číslována obráceně? Dnes jdou čísla rostou od Husovického náměstí ke Svitavě, zatímco dříve to bylo obráceně. Potvrdí někdo moji myšlenku?
Tady je část mapy z roku 1894, v ostatních letech je to číslované úplně stejně.

Obrázek

To co sem označil jedničkou, je dle fotosnímku ulice stejný dům, tedy alespoň z části.

Obrázek

jak je vidět dle čela domu, je to ten stejný, pochopitelně, náhon pro textilku dnes již neexistuje.

Snad to nějak pomůže k určení domu na Valchařské č.12. Skoro bych usoudil že je to tehdejší dům č.13, domy nečíslovali na přeskáčku z leva doprava.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte zář 08, 2015 18:35

snad takto?
napasovala jsem na sebe proluky....
to by pak znamenalo, že domy 13, 14/1 a 14/2 ze skicy jsou dnes pod jednou střechou a dvěma vchody (12 a 14) dům 14/3 staré mapy je dnes č.8. Vedle domu 14 na fotce z ulice je ta druhá proluka.
pokus.jpg


pokus2.jpg


no takže asi ano, ve staré mapě 13 je dnes 33/12.
Snad se tahle ulice nezměnila, tak je potřeba jen rozmyslet, zda je to možné- a tady už mi došel mozek. .-)
Tj. 14 současné je 13 staré,
12 současné je 14/1 spojené se 14/2
a současné 10 je 14/3 staré....
Myslím- teda snažim se- myslím, že už mi to moc nemyslí.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Zora » úte zář 08, 2015 18:39

já na to potřebuji asi víc času - hlavně v té staré mapě hledám marně nějaké vodítko, nebo číslo, které "znám" (33- 12, 14). vidím cosi jako 33, (ale mnohem blíže ke křižovatce s Cacovickou (k ...náměstí na staré mapě) než je Vaše jednička). Ale nejsem si vůbec jistá, že je to 33.
K domu můžu jen říct, že napřed byl číslován Husovice 33, (matriky před a do roku 1890 a sčítání v r. 1890), potom Husovice, Valchařská 14 (matriky a sčítání 1900) Na sčítacím lístku 1900- jak jsem psala- je uvedeno : číslo domu 33/14.
Dům byl s největší pravděpodobností pořád stejný, stejně tak okolní domy - podle partají
Zdá se mně tedy, že do r. 1900 k přečíslování nedošlo. (po roce 1900 byl "náš" dům prodán).

Vypsala jsem si ze sčítání r. 1900 číslování domů: zřejmě staré číslo v Husovicích/ nové číslo na Valchařské
37/2
36/4
35/6
234/8
34/10
167/12
33/14
31-32/16
--/18
29/20

Např domy 31, 32 tam bydlela podle sčítání 1890 rodina Lowova(s přehláskou), rodiny stejného příjmení bydlely i v čísle 16 podle sčítání v roce 1900
Dnešní číslo 16 se vůbec nevztahuje lomítkem k číslům 31 ani 32.
Ještě poznámka - na Valchařské si myslím, že sudé domy byly na jedné straně, domy s lichými čísly na straně druhé

tady jsou zobrazeny domy podle čísel, která jsem našla... Zcela jistě k dnešnímu dni došlo ke změnám v číslování před a za lomítkem. Ale nenašla jsem v tom logiku, jak se číslování měnilo...
http://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy ... 22%7D&ri=0

A už vůbec nevím, kde hledat dům označený v roce 1900 při sčítání Valchařská 12. Ten má na sčítacím lístku označení 167/12, čili bude novější (si myslím)

Moc díky za pomoc.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Zora » úte zář 08, 2015 18:53

pro Karolinu

pokud tomu dobře rozumím, tak dřívější číslo 14 tvoří dnešní domy
12 (staré14/1 spojené se 14/2 a současné 10 (je 14/3 staré...)
Ok, to mně připadá logické - všechny tyto domy mají před lomítkem 33
(dostala jsem se tedy k tomu, že dnešní domy č. 10 a 12 patřily pod starým číslem 14 předkovi Ferdinandovi, kde na to vzal, to nechápu, matka byla vdova od Ferdinandových asi 8 let - plus další děti. inu, zázraky se dějí)

Otázka tedy zní - kde je stará Valchařská 167/12
:-)
Moc děkuji oběma....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde předek bydlel - Brno Husovice 33 versus Valchařská 1

Příspěvekod Mara87 » úte zář 08, 2015 19:31

Karolina:
Nemáte to blbě? Jaá bych řekl že ty dva domy do L jsou stejné, takže bych ten rámeček v katastrální mapě o jeden dům posunul doprava. Ty dva domy do písmene L beru jako orientační, ale můžu se plést.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků