Je to stejná osoba?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » sob zář 05, 2015 15:58

Zora: Vevanovice? To jsem nikdy nepsal.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Zora » sob zář 05, 2015 18:14

Zora píše:Vzhledem k tomu, že máte přesné datum, kde jste našel Vejvanovice? Na mapě jsem to nenašla.
Snad by se mohlo jednat o Ivanovice na Hané?
Na sčítání kouknu později. Z


Vejvanovice máte uvedeny jako místo narození Karla *1853 v rodokmenu.
Mate mě to, protože okolní sourozenci se narodili v Brně starší Antoním v KOmárově ( Petrovská ) a mladší sestra v Husovicích.
Snad by se mohlo také jednat o Ivanovice, dnes součást Brna. (ty jsou ale na opačné straně Brna než Komárov, kam asi rodina přišla. netuším, určitě ale víte, z jakého zdroje jste tuto informaci čerpal.
Zajímavé na sčítání je ale fakt, že v r. 1857 má Vaše rodina psanou domovskou obec Brno. Domovské právo tedy museli nějakým způsobem získat. pravděpodobně Ignatz. Zřejmě o domovskou příslušnost požádal v souvislosti s povoláním hostinský?

Jinak ke sčítání, v Brně se dají najít asi dvě rodiny (později snad více) s příjmení Janko - jedna je vedena jako "von". Zde se mně jeví jako "hlava" rodiny Karl von Janko.
Bohužel, Vaše rodina se pohybovala v oblasti Komárova, Cejlu a Husovic. Tyto čtvrti jsou sice zdigitalizované, ale nedá se vyhledávat podle příjmení, je nutné zadat adresu a pak listovat ve sčítacích lístcích a mít štěstí, že na adrese, kterou získáte z matrik - narození, sňatky, úmrtí... bydlela rodina právě v okamžiku sčítání... Pokud máte zájem - mohu vysvětlit, nebo mně můžete vypsat adresy a já se podívám sama.
Sčítání pro Husovice asi neproběhlo nebo se nezdigitalizovalo pro všechny roky sčítání.

Pokud máte problém hledat v brněnských matrikách pro výše uvedené "čtvrti" - ozvěte se - opět platí - vyhledám nebo Vám mohu vysvětlit. Zvlášť kolem roku 1900 (ale z části i před tím) je hledání trochu komplikované. Kombinace jednoho rejstříku pro více knih a ještě některé z knih jsou členěny podle konkretních oblastí.
Zdravím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » ned zář 06, 2015 10:31

Dobrý den, taky jsem hledal i ve sčítacích listech, ale nějak sem to nepochopil, nepřečetl.
Rod Janko je velice obtížná hledat, jelikož Ignatz byl hostinský v Husovicích a předtím i mlynář v Husovicích. Je to těžké bádání u nich. Jelikož z archivu města Brna mám Katastry osob, tak v hledání to docela pomohlo.
Díky vám sem objevil chybu v rodokmenu. Karel se nenarodil 2.1.1853 ale 11.1.1853 v Brněnských Ivanovicích.
Ale jak jsem říkal, ze sčítacích archů jsem nebyl vůbec chytrej.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Zora » ned zář 06, 2015 10:40

ok, ty sčítací archy přes SZ, abychom neprotahovali vlákno. ale mějte strpení, spíš k večeru.
Jinak k matrikám v Husovicím - není to obtížné, ale je třeba to znát a pochopit podivný systém zábrdovické fary. Vaši předci pracovali na Valchařské, moji tam přímo bydleli. Určitě chodili i do "Vaší" hospody.
Předem ale upozorňuji, že vyhledám, ale většinou nepřečtu:-(((

A už taky vím, jak se dostal Váš rod Lahoda k nám do Ivančic. Před rokem 1650 se do Ivančic provdala Paní Lahodová, vdova po Lahodovi právě z Vaší strany. velice pravděpodobně pak za ní (nebo s ní ) přišli i nositelé tohoto příjmení.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » ned zář 06, 2015 10:43

A jedná se o stejné jméno? Ted jsem dohledal narození Apolonie http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=145
A Amálie zemřela http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=166
Dle dat se musí jednat o stejnou osobu. Ale netuším, zda Amália a Apolonia je totožné jméno, nebo matrikář udělal chybu.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » ned zář 06, 2015 10:47

Na Valchařské bydlela asi moje rodina Chvátalů společně s rodinou Abert. Můj děda se v roce 1931 také narodil na Valchařské.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Zora » ned zář 06, 2015 11:26

Znáte číslo domu na Valchařské?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » ned zář 06, 2015 13:04

jj, je to dům č.12,
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » ned zář 06, 2015 13:04

vždy když jedu s dědou kolem, vždy mě ten dům ukazuje.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Zora » ned zář 06, 2015 15:20

Domy jsou vedle sebe.
Ten náš měl č. 14
http://digiarchiv.brno.cz/archive/id/43 ... *14***3258

Pradědeček Ferdinand (manželka Marie, syn Miloš a Pokorná Antonie - služka), ale dům v roce 1900 prodal, z dalších příbuzných tam v té době žila pouze Žofie Stašková, *1831, svobodná sestra Ferdinandovy matky, soukromnice - švadlena.

Takže - sousedi ano, ale bohužel ob generaci.
Při tomto sčítání v r 1900 bydlela ve "Vašem" domě rodina Pittel a jako podnájemníci asi bratři Jersenští.
Až půjdete zase s dědou kolem, vyfoťte, prosím, oba domy, já se tam dostávám těžko a hlavně - přes Cejl a Husovice je to trochu riskantní (pro starší dámy:_))) i ve dne, brněnský Bronx.
Z
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » ned zář 06, 2015 18:07

Ano, vyfotit vám to mohu, jezdím okolo každý den když jedu domů z práce. Když jsem zjištoval kdy, kde a kdo bydlel, naše rodina bydlela na Valchařské č.12 od roku 1895 (uvedena adresa u záznamu svatba Josefa Chvátala a Johana Josefy Janko) do roku 1933.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Zora » ned zář 06, 2015 18:17

To je zvláštní, sčítání říká něco jiného - tedy pro rok 1900.
Ferdinand tam bydlel asi od 10let, (odhad), roce 1900 se ženil a odstěhoval cca v r. 1901 do Ivančic.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Mara87 » ned zář 06, 2015 20:21

je to nějaký divný, já nikoho známého v daném domě ještě nenašel. Vzal jsem čp. z matriky narozených a nikdy jsem je v daném domě nenašel. A to jsem zkusil asi deset adres.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Je to stejná osoba?

Příspěvekod Zora » ned zář 06, 2015 21:05

Napište mně jména a odkazy na matriku, podívám se.

Pokud se ale dítě narodilo rok před sčítáním, tak se rodina v mezičase mohla přestěhovat... U mě je tio poměrně časté.
Také je třeba dávat pozor na zadávání adresy rozdíl je v jednotlivých ročnících sčítání, liší se to.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků