nalezení osoby

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

nalezení osoby

Příspěvekod karel2 » pon úno 07, 2011 12:00

Dobrý den mám takový dotaz ženich a nevěsta jsou ze stejné farnosti /místa/, poté najdu nevěstu podle datumu narození, ale ženich již podle narození ve farnosti není. U ženicha není uvedeno místo, kmotři ze stejného místa jako ženich a nevěsta v době oddání. Po prohledání okolních farností jsem nalezl narození osoby stejného jména a věku jako ženich. Lze řící že je to hledaný? Jedná se o rok 1790.
karel2
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv čer 10, 2010 12:34

Příspěvekod Gabriel » pon úno 07, 2011 12:43

A má stejné rodiče, nebo ty už oddací záznam neuvádí? A neuvádí ten záznam třeba číslo domu, ve kterém bydlel? Shoduje se třeba s nevěstiným domem? Pak by bylo dost pravděpodobné, že se přiženil odjinud. Co ostatní příslušníci stejného příjmení, jako má ženich, v místě svatby? Byl tam ten rod předtím, nebo se nacházel jenom v té jiné vesnici? Ten udaný rok na oddacím zápisu může být třeba i o rok o dva jiný. Moc se s tím nemazali a občas mohli i záměrně lhát...

Já bych řekl, že je to dost pravděpodobné, ale ta úplná jistota trochu chybí... Pokud byste našel stejně se jmenujícího ženicha v místě svatby ale narozeného třeba o rok o dva jindy, přiklonil bych se já spíš k této verzi. Rok se splete snáze jak místo narození..
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod karel2 » pon úno 07, 2011 13:19

Rodiče bohužel záznam neuvádí. V místě se sice vyskytuje stejné příjmení, ale nesouhlasí jméno. Jejich děti i svatba vždy v jiném čísle domu. Myslel jsem ještě jak moc mohlo být v té době bězné, že byl ženich ze vzdálenějšího místa /jiného kraje/?
karel2
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv čer 10, 2010 12:34

Příspěvekod duros » pon úno 07, 2011 13:45

karel2 píše:.... Myslel jsem ještě jak moc mohlo být v té době bězné, že byl ženich ze vzdálenějšího místa /jiného kraje/?


Ide o to, co sa mysli pod pojmom vzdialenejsie miesto (kraj). Pokial islo o to iste panstvo, nie je to nic neobvykle. Ak je osoba narodena v r. 1790, bolo uz zrusene nevolnictvo, takze nepotreboval suhlas vrchnosti...
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Gabriel » pon úno 07, 2011 14:26

A co se týče "obvyklosti", nemůžete se na to potom už moc spolehnout. Můj pradědeček si vzal ženu ze vzdálenosti cca 150 km (byla ve službě ve Vídni a potkala tam sedláka, který ji zaměstnal v pradědečkově vesnici...) a pak mluvte o možnosti či nemožnosti.. :)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Zdenek » pon úno 07, 2011 18:55

A v tom zápise o sňatku, je tam napsáno, jaké bylo jeho povolání?
Mohl tam být třeba ve službě. Taky by se mohlo hodit, najít zápis o jeho úmrtí. Pokud se dožil vysokého věku, tak mohl zemřít třeba kolem roku 1850 a to už byly zápisy mnohem podrobnější.
Pokud byl sedlák, tak by se také dalo něco zjistit v gruntovnicích. A co nějaké soupisy poddaných? Existuje něco pro tu obec?
Možností je spousta, ale hlavně to chce štěstí: :wink:

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod karel2 » úte úno 08, 2011 8:24

Děkuji všem za odpovědi a podněty. Úmrtí je do 1824, budu muset navštívit archív. Ještě jeden dotaz, abych nezakládal nové téma. Jak už bylo řečeno ohledně svatby rozdílu věku mám v jiném případě nevěstu s rozdílem 7 let. Při svatbě uváděno 26, dle narození 33. Je to hodně nebo jaký máte názor?
karel2
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv čer 10, 2010 12:34

Příspěvekod terminal » úte úno 08, 2011 11:10

Ne není. Měl jsem případ u ženicha rozdíl deseti (!) let. To je problém, že tehdy věk nebyl moc důležitý údaj a málokdo ho znal přesně, tak ho po dotazu faráře sami svatebčani (nebo pozůstalí v případě úmrtí) jen tak odhadli... A jak vidno, jejich odhad byl občas dost vzdálen realitě...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod aloe » úte úno 08, 2011 15:45

Mě se stalo, že se hledal Kryštofa Schuppicha, tak byl uveden v matrice oddaných, narozen jako Jan Kryštof Schuppich a u narození dětí uveden jako Jan Schuppich chce to trpělivost... pokud vycházíš z úmrtní matriky nebo oddací je normální třeba i +/- 5 let a někdy i více. Určitě to bude on :-) ještě zkontroluj jeho rodiče a úmrtní záznam pak u vás ve vesnici zda tam nebude uvedeno xy syn toho a toho.. nevím jak jsou na tom matriky u Vás..
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků