Nesrovnalost v matrice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nesrovnalost v matrice

Příspěvekod misamac » pát led 28, 2011 12:32

Zdravím, rád bych se pozeptal, jakou máte zkušenost s následujícím nesouladem. Můj prapředek zemřel v roce 1810, v matrice zemřelých je uváděn věk 51 let,tzn.měl se narodit v roce 1759. Ale v matrice narozených je uváděn Václav v roce 1742.Navíc, kus matriky narozených od roku 1764 do roku 1784 chybí.takže nemohu ověřit dále - jak se na to díváte?
A druhý případ - je li někdo uveden v matrice zemřelých a celý tento údaj je přeškrtnutý - znamená to co, že daná osoba neumřela?
Děkuji za názor, Michal,Olomouc
misamac
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon srp 20, 2007 19:56

Příspěvekod sanmarco » pát led 28, 2011 12:43

Obecně lze říci, že faráři neuměli počítat. S daty mám opravdu velký problém, dokonce jednou se farář sekl o 14 let ... a mám dokázáno, že mám správnou osobu. Takže asi tak ... ale je škoda, že tam chybí ten kus matriky (chybí úplně, nebo je to špatně naskenováno?), protože tím nemáte jasný důkaz. Co index, není k dohledání?

A co se týče přeskrlého jména, já jsem se s tím setkal ve dvou případech. V jednom se farář přepsal a mrtvého zapsal ještě jednou ... na druhé straně. Pak se to škrtlo (kdo ví kdy a kdo to odhalil). V jednom případně daný umřel v Přerově, ale pohřben byl v Kokorách. Je v obou matrikách, v jedné (přerovské, kde zemřel) je ale škrtlý.
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod zrnka písku » pát led 28, 2011 12:51

Druhá možnost (k té, že farář neuměl počítat) je ta, že tenkrát obyčejní lidé asi docela často nevěděli, kolik jim je přesně - ve starých aktech se dá běžně najít zápis: jmenuji se xy a je mi asi 30 let...

A se škrty se dá taky občas setkat, pokud je matrika pro více vsí zvlášť a farář omylem dítě narozené v jedné zapsal do druhé a pak na to přišel a opravil.
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod sanmarco » pát led 28, 2011 12:54

Ano, to jsou opravdu dvě další možnosti :-) Děkuji za doplnění.
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod fubb52 » pát led 28, 2011 21:36

sanmarco píše:Obecně lze říci, že faráři neuměli počítat. S daty mám opravdu velký problém, dokonce jednou se farář sekl o 14 let ... a mám dokázáno, že mám správnou osobu. Takže asi tak ... ale je škoda, že tam chybí ten kus matriky (chybí úplně, nebo je to špatně naskenováno?), protože tím nemáte jasný důkaz. Co index, není k dohledání?

A co se týče přeskrlého jména, já jsem se s tím setkal ve dvou případech. V jednom se farář přepsal a mrtvého zapsal ještě jednou ... na druhé straně. Pak se to škrtlo (kdo ví kdy a kdo to odhalil). V jednom případně daný umřel v Přerově, ale pohřben byl v Kokorách. Je v obou matrikách, v jedné (přerovské, kde zemřel) je ale škrtlý.


Faráři určitě počítat uměli. V 18. a 19. století byli kněží nejvzdělanější vrstvou obyvatel. Kromě toho, zápis do matriky často neprováděl kněz, ale farní písař. Ten stejně jako kněz vůbec netušil kolik let je dotyčnému, který měl pohřeb. Často to nevěděla ani jeho rodina, takže to prostě odhadli. V matrice narozených to určitě nehledali. Rozdíl 10 i více let nebyl zase taková zvláštnost. Nepřesnosti a chyby, co se týče věku, se dají najít v matrikách ještě ve 2. polovině 19. století.
fubb
fubb52
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř črc 18, 2007 21:02
Bydliště: Tišnov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků