Kde všude fyzicky pátrat?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Viola » čtv čer 25, 2015 17:49

Dobrý den, doteď jsem pátrala jen v on-line archivech. O prázdninách bych chtěla jet na Šumavu a propátrat tamější zdroje o mých předcích. Pro začátek budu bydlet na statku, kde na konci 18. století žila rodina mých předků.
Mám v plánu samozřejmě povídání s nynějším majitelem toho statku, návštěvu archivu v Třeboni a Strakonicích, nahlédnutí do živých matrik ve Volyni. Návštěvy místních hřbitovů.

Prosím o radu, kde ještě všude můžu fyzicky pátrat, fotit, zjišťovat informace.
Jsem z Olomouce, tak ať ta "pátrací" dovolená stojí za to, když je to na druhé straně republiky.

Děkuji.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Zora » čtv čer 25, 2015 19:01

Neznám Šumavu. Pokud bych tedy byla na Vašem místě - poradila bych se se strejdou googlem, jaké možnosti mám. asi regionální muzea, ve spoustě vesnic jsou určitě něco jako skanzeny - nevím, jak to nazvat.- různé světničky či dílny, jak se dříve žilo, jak se co zpracovávalo. Vyhledala bych si asi přístupné staré pily, sklárny, hutě , stejně jako zajímavé turistické trasy, kopírující staré cesty, po kterých chodili předci třeba za prací nebo do školy. Pokud máte předky spojené s německými oblastmi, určitě se podívejte na google a stránky věnované dřívějším německým osadníkům. Oni se hodně zajímají o bývalé obce - domovy svých předků a z jejich vzpomínek se vynořují dnes už neexistující obce a samoty.
Na Šumavě je také několik projektů - obnova kostelů, hřbitovů, které po válce zapadly v zapomenutí...

V rychlosti z hlavy :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Dagmar8 » čtv čer 25, 2015 21:11

ahoj Violo, užij si to tam :D
ještě mě napadli kronikáři a kroniky z té které vesnice, také by ti možná poradili nějaké pamětníky...držím palce
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Ewka » pát čer 26, 2015 8:07

Doporučuji získat souhlas od faráře k nahlížení do fondu zdejší farnosti v okresním archivu :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Zora » pát čer 26, 2015 8:31

Ewka píše:Doporučuji získat souhlas od faráře k nahlížení do fondu zdejší farnosti v okresním archivu :)


dobrej nápad - doplňuji - vnutit se na faru :-))) Oni tam mívají i farní archivy, poznámky, kroniky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Viola » pát čer 26, 2015 9:12

Moc děkuji za nápady.
Ono to není jen o té Šumavě, ale myslím, že to může být přínosné i pro ostatní, stejně neznalé badatele, jako jsem já, i v jiných regionech.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Ewka » pát čer 26, 2015 9:17

Ono zdrojů je opravdu velké množství - především v okresních a oblastních archivech. Namátkou: SOA: gruntovní knihy, urbáře, urbariální koncepty, dokumenty mapující vrchnost a poddané. SOkA: školní fondy (kroniky, školní matriky...), fondy obce (kroniky, zápisy zstupitelstva, soupisy obyvatel..) + sčítání lidu. A mnoho mnoho dalšího :) závisí také na profesi, kterou Váš předek vykonával...
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Viola » pát čer 26, 2015 9:34

Profese byla jednotvárná - téměř všichni byli sedláci.

Ty zdroje si musím sama všechny dohledat, co v kterém archivu mají, a objednat, nebo mi oni můžou dopředu poradit, když jim napíšu, že bych chtěla něco, nevím co, o té a té obci ev. tom a tom rodě z té obce?
Samozřejmě jsem si na digi.ceskearchivy.cz hledala, co mají v archivu Třeboň a Strakonice, ale netuším, jestli bych chtěla to správné a naopak něco pro neznalost neobjednala, nebo jestli mají ještě něco jiného.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Ewka » pát čer 26, 2015 13:45

Pokud se jedná o sedláky - doporučuji urbáře a gruntovní knihy (oblastní archiv). Co se týče okresních archivů, můžete se zkusit podívat zde: http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/ popřípadně napsat do archivu. Jak již jsem psala výše, doporučuji také opomíjené farní fondy :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Viola » sob črc 25, 2015 10:40

Tak jsem se vrátila z "pátrací" dovolené na Šumavě a podávám zprávu :).
Našla jsem rodné domy mých prarodičů i prapra...rodičů, většinou jsou v nich ale už noví, "cizí", majitelé a domy jsou opravené, až na jeden, ten vypadá jako v původním starém stavu.
Čistě náhodou jsem oslovila paní, co u svého domu na předzahrádce něco dělala a ona ještě znala bratry mé babičky. Dozvěděla jsem se o nich, ale třeba i o tom, že v babiččině rodném domě mělo SSM klubovnu a mladí tam hráli ping-pong.
Taky jsem našla svého vzdáleného příbuzného a jeho 94letou maminku, tak jsme si taky popovídali.
Prošli jsme i místní hřbitovy a našla rodinné hroby, ovšem je tam jeden zádrhel - na velké většině náhrobků všech hřbitovů je pouze např. RODINA NOVÁKOVA, bez jakéhokoliv jména a datumů, v lepším případě je ještě napsáno ODKUD, ale víc nic.
V archivu Strakonice jsem strávila 2 × 6 hodin a mám cca 500 fotek materiálu, který mi pan archivář našel. Já mu jen napsala, že bych chtěla archiválie podle jmen a obcí (nevěděla jsem, co přesně chci a co mají) a on mi našel i vysvědčení mé babičky ze školy, jmenování mého dědečka ředitelem spořitelny, berní knihy, z farních fondů soupisy biřmovanců, soupis duší a spoustu dalšího.
Byla jsem i na katastru a na matrice a mám ofocené Pozemkové knihy i zápisy z matrik, co ještě nejsou on-line.
Musím říct - všude fantasticky milý, ochotný a vstřícný přístup.

No, mám na hooooooodně dlouho co dělat, než to všechno přeberu, přečtu, roztřídím. Ale těším se na to.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Zora » sob črc 25, 2015 11:02

Moc přeji a maličko závidím, ale určitě si to zasloužíte :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde všude fyzicky pátrat?

Příspěvekod Dagmar8 » sob črc 25, 2015 20:21

Violo to je úžasné, mám radost s tebou :D
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků