Stránka 1 z 1

Narození / křest

PříspěvekNapsal: úte čer 23, 2015 22:43
od pom
Zdravím
V knihách pokřtěných když jsou uvedené dvě kalendářní data tak to je jasné.
Když je, ale jeno datum mám to chápat tak, že bylo dítě narozeno i pokřtěno v jednom dnu ?
Psát datum zápisu v knize pokřtěných jako datum narození ?
Děkuji
J

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: úte čer 23, 2015 23:01
od Zora
1. 5. 1781 matriky prohlášeny za veřejnou listinu; od této doby je také důsledně psáno datum narození a úmrtí a nikoliv jako předtím datum křtu a pohřbu (sloužily skutečně jen církevním účelům)¨

Přečtěte si:
http://www.genea.cz/informace/rady-do-z ... u-staleti/
Z

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: stř čer 24, 2015 7:59
od pom
Děkuji
J

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: stř čer 24, 2015 14:38
od Noodle
Myslím, že tady na fóru jsem si kdysi přečetl, že matriky narození původně sloužily jako evidence úkonů faráře pro jeho nadřízené, kolikže vlastně kdy pokřtil osob - proto se do nich zapisovalo datum křtu. To "pravé" datum narození faráře do "1. 5. 1781" nezajímalo (mohly být i výjimky), ale i po tomhle datu to některé faráře nezajímalo a tvrdošíjně psali "Dne__pokřtil jsem Jana...", asi než se k nim ta změna dostala. :)

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: stř čer 24, 2015 14:53
od Zora
katolická víra byla po bělohorské bitvě součástí vládnoucího systému, řekla bych že tou nejdůležitější. Prosto se také sestavovaly třeba soupisy poddaných podle víry. (jak moc se daří přesvědčovat poddaný lid k jednotné víře)
Matrika jako taková tedy v sobě nesla počty věřících (katolických) poddaných. to jediné bylo podstatné.

Jeden z mnoha důvodů, proč se zapisovaly pouze křty a ne narození, bylo i to, že kněz měl na starosti velkou farnost a k narozenému dítě se mnohdy prostě nedostal. (docela by mě zajímalo, jak staré byly děti, které jsou křtěny) Teprve v r. 1782 nařízením Josefa II. byl zvýšen počet far a lokálií (alespoň pro 700 obyvatel a max. 1 hodina cesty do nejbližšího kostela).
Co znamenala cesta do kostela trvající "jen" jednu hodinu v zimě, třeba na horách na nesjízdných cestách, v mrazech a s nejistotou, že kněz bude k zastižení (mohl být zcela jinde), si dnes moc představit nedovedeme.
Datum narození nebylo pro kněze důležité, podstatné, protože novorozenec vstupoval do pospolitosti věřících teprve po obdržení křtu.
Souhlasím s tím, že ne všude se samozřejmě dodržoval striktně pokyn uvádět den narození - prostě to chvíli trvalo...

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: ned dub 23, 2017 17:55
od Jan Vodička
Dobrý den, mám podobný dotaz.
Jak to bylo v minulosti v katolických matrikách se zapisováním data úmrtí / pohřbu? Ve Velké Bíteši jsou některé zápisy (v 17. a 18. století), které by snad mohly udávat spíše datum smrti než pohřbu. Pro ilustraci: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7227/?strana=122

Proč mě to ale tolik zajímá: 18. VI. 1675 zemřel (nebo byl pochován) Matěj Provazník (ZÁPIS: dies: 18. Mortuus est Matthias Prowasnik. Sacris munitus civis Bitteschensis, (aetas) circiter 70.) http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7227/?strana=119 (třetí zápis shora vlevo)
Ten stejný den se ženil jeho syn Jiří. V zápise není uvedeno, že by měl být otec Matěj mrtvý, zatímco u otce nevěsty takovouto informaci farář uvedl. (ZÁPIS: dies: 18. Georgius, filius Matthiae Restarii (tedy provazníka). Anna defuncti Georgii Kocžend filia....) http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7227/?strana=003

Napadá mě, že sedmdesátiletého pána mohla ze stresu se svatbou třeba ranit mrtvice. Ovšem jen za předpokladu, že by toho 18. června opravdu zemřel. Opačně mi to připadá méně pravděpodobné – že by svatba proběhla ve stejný den jako pohřeb?

A jistě, poslední možností je, že otec ženicha z citovaného zápisu není tím Matějem, který zemřel. Ptám se trošku proto, abych tuhle eventualitu vyloučil. Ale je to dost málo pravděpodobné, tu matriku znám jako své boty... :)

Díky za tipy!
Honza

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: ned dub 23, 2017 18:28
od Zora
Knihy jsou většinou v originále pojmenovány jako kniha zemřelých. Jednoznačně se kloním k tomu že byla zapisována data úmrtí, dost často také doplněna o datum pohřbu.

To, že je v zápise o sňatku veden otec jako žijící, to bych přisuzovala tomu, že svatební obřad se nekonal překotně, ale s přípravou předen, byl i v té době velmi pravděpodobně sepisován svatební protokol, a údaje do matriky byly opsány právě z tohoto dokladu.
No a jestli otec nepřežil svatební stres či svatební veselí a zemřel v přímé souvislosti s ním, to už asi matriky neprozradí.
Jen tak mezi námi - kdy porodila nevěsta první dítě? Napadla mě jako příčina úmrtí právě informace o tom, že nevěsta nevstupovala do manželství jako panna.
Z

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: ned dub 23, 2017 19:07
od Jan Vodička
Díky, Zoro, taky si to myslím. Díval jsem se ještě na úmrtí a křty novorozeňat, kde je občas věk v řádu dnů, a taky to ukazuje na kombinaci KŘEST – ÚMRTÍ. Kdyby to měla být kombinace křest a pohřeb, tak by musel být pohřeb občas hned v den úmrtí.
Jinak vidím, že máte smysl pro dramatično... Ale první dítě se manželům narodilo (s největší pravděpodobností) až rok po svatbě.
Tak dík,
Honza

Re: Narození / křest

PříspěvekNapsal: ned dub 23, 2017 19:21
od Zora
honesta sponsa mně to snad odpustí, už se na tyhle věci dívá s nadhledem :-)))

Z