Narození / křest

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Narození / křest

Příspěvekod pom » úte čer 23, 2015 22:43

Zdravím
V knihách pokřtěných když jsou uvedené dvě kalendářní data tak to je jasné.
Když je, ale jeno datum mám to chápat tak, že bylo dítě narozeno i pokřtěno v jednom dnu ?
Psát datum zápisu v knize pokřtěných jako datum narození ?
Děkuji
J
pom
 
Příspěvky: 271
Registrován: ned kvě 10, 2015 12:01

Re: Narození / křest

Příspěvekod Zora » úte čer 23, 2015 23:01

1. 5. 1781 matriky prohlášeny za veřejnou listinu; od této doby je také důsledně psáno datum narození a úmrtí a nikoliv jako předtím datum křtu a pohřbu (sloužily skutečně jen církevním účelům)¨

Přečtěte si:
http://www.genea.cz/informace/rady-do-z ... u-staleti/
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození / křest

Příspěvekod pom » stř čer 24, 2015 7:59

Děkuji
J
pom
 
Příspěvky: 271
Registrován: ned kvě 10, 2015 12:01

Re: Narození / křest

Příspěvekod Noodle » stř čer 24, 2015 14:38

Myslím, že tady na fóru jsem si kdysi přečetl, že matriky narození původně sloužily jako evidence úkonů faráře pro jeho nadřízené, kolikže vlastně kdy pokřtil osob - proto se do nich zapisovalo datum křtu. To "pravé" datum narození faráře do "1. 5. 1781" nezajímalo (mohly být i výjimky), ale i po tomhle datu to některé faráře nezajímalo a tvrdošíjně psali "Dne__pokřtil jsem Jana...", asi než se k nim ta změna dostala. :)
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Narození / křest

Příspěvekod Zora » stř čer 24, 2015 14:53

katolická víra byla po bělohorské bitvě součástí vládnoucího systému, řekla bych že tou nejdůležitější. Prosto se také sestavovaly třeba soupisy poddaných podle víry. (jak moc se daří přesvědčovat poddaný lid k jednotné víře)
Matrika jako taková tedy v sobě nesla počty věřících (katolických) poddaných. to jediné bylo podstatné.

Jeden z mnoha důvodů, proč se zapisovaly pouze křty a ne narození, bylo i to, že kněz měl na starosti velkou farnost a k narozenému dítě se mnohdy prostě nedostal. (docela by mě zajímalo, jak staré byly děti, které jsou křtěny) Teprve v r. 1782 nařízením Josefa II. byl zvýšen počet far a lokálií (alespoň pro 700 obyvatel a max. 1 hodina cesty do nejbližšího kostela).
Co znamenala cesta do kostela trvající "jen" jednu hodinu v zimě, třeba na horách na nesjízdných cestách, v mrazech a s nejistotou, že kněz bude k zastižení (mohl být zcela jinde), si dnes moc představit nedovedeme.
Datum narození nebylo pro kněze důležité, podstatné, protože novorozenec vstupoval do pospolitosti věřících teprve po obdržení křtu.
Souhlasím s tím, že ne všude se samozřejmě dodržoval striktně pokyn uvádět den narození - prostě to chvíli trvalo...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození / křest

Příspěvekod Jan Vodička » ned dub 23, 2017 17:55

Dobrý den, mám podobný dotaz.
Jak to bylo v minulosti v katolických matrikách se zapisováním data úmrtí / pohřbu? Ve Velké Bíteši jsou některé zápisy (v 17. a 18. století), které by snad mohly udávat spíše datum smrti než pohřbu. Pro ilustraci: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7227/?strana=122

Proč mě to ale tolik zajímá: 18. VI. 1675 zemřel (nebo byl pochován) Matěj Provazník (ZÁPIS: dies: 18. Mortuus est Matthias Prowasnik. Sacris munitus civis Bitteschensis, (aetas) circiter 70.) http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7227/?strana=119 (třetí zápis shora vlevo)
Ten stejný den se ženil jeho syn Jiří. V zápise není uvedeno, že by měl být otec Matěj mrtvý, zatímco u otce nevěsty takovouto informaci farář uvedl. (ZÁPIS: dies: 18. Georgius, filius Matthiae Restarii (tedy provazníka). Anna defuncti Georgii Kocžend filia....) http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7227/?strana=003

Napadá mě, že sedmdesátiletého pána mohla ze stresu se svatbou třeba ranit mrtvice. Ovšem jen za předpokladu, že by toho 18. června opravdu zemřel. Opačně mi to připadá méně pravděpodobné – že by svatba proběhla ve stejný den jako pohřeb?

A jistě, poslední možností je, že otec ženicha z citovaného zápisu není tím Matějem, který zemřel. Ptám se trošku proto, abych tuhle eventualitu vyloučil. Ale je to dost málo pravděpodobné, tu matriku znám jako své boty... :)

Díky za tipy!
Honza
ty Honza a ty Petr
Jan Vodička
 
Příspěvky: 56
Registrován: čtv led 23, 2014 12:08

Re: Narození / křest

Příspěvekod Zora » ned dub 23, 2017 18:28

Knihy jsou většinou v originále pojmenovány jako kniha zemřelých. Jednoznačně se kloním k tomu že byla zapisována data úmrtí, dost často také doplněna o datum pohřbu.

To, že je v zápise o sňatku veden otec jako žijící, to bych přisuzovala tomu, že svatební obřad se nekonal překotně, ale s přípravou předen, byl i v té době velmi pravděpodobně sepisován svatební protokol, a údaje do matriky byly opsány právě z tohoto dokladu.
No a jestli otec nepřežil svatební stres či svatební veselí a zemřel v přímé souvislosti s ním, to už asi matriky neprozradí.
Jen tak mezi námi - kdy porodila nevěsta první dítě? Napadla mě jako příčina úmrtí právě informace o tom, že nevěsta nevstupovala do manželství jako panna.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození / křest

Příspěvekod Jan Vodička » ned dub 23, 2017 19:07

Díky, Zoro, taky si to myslím. Díval jsem se ještě na úmrtí a křty novorozeňat, kde je občas věk v řádu dnů, a taky to ukazuje na kombinaci KŘEST – ÚMRTÍ. Kdyby to měla být kombinace křest a pohřeb, tak by musel být pohřeb občas hned v den úmrtí.
Jinak vidím, že máte smysl pro dramatično... Ale první dítě se manželům narodilo (s největší pravděpodobností) až rok po svatbě.
Tak dík,
Honza
ty Honza a ty Petr
Jan Vodička
 
Příspěvky: 56
Registrován: čtv led 23, 2014 12:08

Re: Narození / křest

Příspěvekod Zora » ned dub 23, 2017 19:21

honesta sponsa mně to snad odpustí, už se na tyhle věci dívá s nadhledem :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků