Sčítání lidu 1921 Brno-Zábrdovice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Sčítání lidu 1921 Brno-Zábrdovice

Příspěvekod Mara87 » úte čer 23, 2015 6:23

Oprava, pokud potřebujete starou matriku tak musíte kontaktovat matriku na Brno-Střed i když pochází ze Zábrdovic nebo z jíní městské části. Na matrice vZábrdovicích mají knihy pouze současné, ty starší jsou přesunuty na matriku Brno-Střed. Už jsem něco podobného hledal z Husovic.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Sčítání lidu 1921 Brno-Zábrdovice

Příspěvekod Zora » úte čer 23, 2015 6:33

Mara87 píše:Oprava, pokud potřebujete starou matriku tak musíte kontaktovat matriku na Brno-Střed i když pochází ze Zábrdovic nebo z jíní městské části. Na matrice vZábrdovicích mají knihy pouze současné, ty starší jsou přesunuty na matriku Brno-Střed. Už jsem něco podobného hledal z Husovic.


Pokud se tazatelka neorientuje v řazení matrik Zábrdovice, je opravdu dobré použít actapublica pomůcky, Tam zjistit číslo matriky ze psaného přehledu a napřed zkontrolovat na actapublica, zda tato matrika je online.
Pokud není, pak kontaktovat matriční oddělení na MěÚ Brno- střed, jak jsem psala opakovaně v předcházejících příspěvcích.

Termín staré matriky, které jste použil, je zavádějící.
Jsou matriky online a ty, které na digitalizaci čekají.
Ty "čekající" jsou k nahlížení (pokud uplynula stanovená doba) na MéÚ Brno střed (možná také přímo v archivu), neb u jiných brněnských farností jsou zdigitalizovány třeba rejstříky i pro "nepřístupné" období a matrika Brno-střed je rozhodně nedává k nahlížení.
(pravděpodobně druhopisy, třeťopisy - nevím, pouze moje úvaha)
Rozhodně nezáleží přímo na stáří matriky, ale na tom, zda uplynula lhůta potřebná k nahlížení do matrik a na tom, zda matrika byla poskytnuta k digitalizaci. (zda se dostala na řadu)

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29170
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sčítání lidu 1921 Brno-Zábrdovice

Příspěvekod Mara87 » úte čer 23, 2015 9:24

Paní Zora:
souhlasím, nazvat "staré matriky" je zavádějící, ale myslel jsem matriky umístěné na úřadu.
Když jsem chtěl udělat kopii záznamu svatby z roku 1890, byl s tím veliký problém, protože mají matriku stále vedenou jako živou a z důvodu ochrany osobních údajů nemohou udělat kopii když nejsem příbuzný. Takže nemyslím si že vás pustijou do nějaké starší matriky na úřadě.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Sčítání lidu 1921 Brno-Zábrdovice

Příspěvekod Zora » úte čer 23, 2015 9:38

Nechají Vás nahlédnout, (nenechají Vás ofotit, pouze opsat) do matrik, u nichž uplynula stanovená lhůta
100 - N
75 - O
25 - Z

Do živých matrik (tedy tam, kde neuplynula stanovená doba, nechají nahlédnout pouze příbuzné definované zákonem o matrice).
Paní hledala do narození cca do r. 1914 - to jí na MěÚ Brno střed umožní.
Bohužel matriky Zábrdovic jsou tak nevhodně řazeny, že najít matriku pro období po roce 1900 pro část Brno, která ale spadala pod Zábrdovice nejde snad jinak , než přes ten odkaz na "pomůcky" (část Brno se objeví jako místo narození v indexu Zábrdovic, ale jak ji přímo přes acta publica vyhledat - to nevím - na rozdíl třeba od Juliánova, Husovic, a dalších částí farnosti Zábrdovice)

Kopie záznamu svatby 1890 - matrikářka Vám otevře matriční knihu na příslušné stránce, zakryje okolní zápisy, stojí nad Vámi a vy píšete.
Je pravda, že někde si vysvětlují dobu 25 let tak , že musí uplynout tato doba od posledního zápisu v matriční knize. Bohužel, zákon o matrikách není stoprocentně správně definován...
Je zajímavé, že matriční kniha se svatbou z 1890 je vedena ještě stále jako živá, tedy poslední zápisy v ní se děly v roce cca 1990....
Z
Z.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29170
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sčítání lidu 1921 Brno-Zábrdovice

Příspěvekod javorkovic » úte čer 23, 2015 13:22

Zorko, moc mně to pomohlo, děkuji
javorkovic
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned led 04, 2015 21:40
Bydliště: Sušice
Oblast pátrání: Brno, Tlumačov (Zlín), Záhlenice, Strání, Kroměříž, Ivanovice na Hané, Uhřičice, Polkovice, Vážany (Kroměříž), Vyškovec, Starý Hrozenkov, Vápenice,

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků