Archiv panství Moravská Třebová

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Archiv panství Moravská Třebová

Příspěvekod dvojan » pát led 21, 2011 17:12

Dobrý den všem. Máte někdo zkušenost ze studiem tohoto archivu? Zajímá mně především, zda obsahuje i seznamy poddaných z období cca 1600-1700, případně jiné jmenné seznamy rodin. Uvízl jsem v pátrání po předcích v Křenově v roce 1713, když jsem nenašel v matrice vedené od roku 1662 svatbu Jana Dvořáka (Dworzaka) a nemohu se tedy dopátrat jména jeho otce (možnosti jsou celkem 3). S hledáním jsem nebyl úspěšný ani v matrikách okolních farností. Porovnání všech informací z hlediska kmotrů jeho dětí, věku při úmrtí i vykonávaného povolání jsem samozřejmě udělal, ale s pravděpodobností správnosti nejsem spokojen. Poradíte někdo případně i jiné zdroje ?
dvojan
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 05, 2008 11:46
Bydliště: Brno

Re: Archiv panství Moravská Třebová

Příspěvekod fubb52 » úte led 25, 2011 22:00

dvojan píše:Dobrý den všem. Máte někdo zkušenost ze studiem tohoto archivu? Zajímá mně především, zda obsahuje i seznamy poddaných z období cca 1600-1700, případně jiné jmenné seznamy rodin. Uvízl jsem v pátrání po předcích v Křenově v roce 1713, když jsem nenašel v matrice vedené od roku 1662 svatbu Jana Dvořáka (Dworzaka) a nemohu se tedy dopátrat jména jeho otce (možnosti jsou celkem 3). S hledáním jsem nebyl úspěšný ani v matrikách okolních farností. Porovnání všech informací z hlediska kmotrů jeho dětí, věku při úmrtí i vykonávaného povolání jsem samozřejmě udělal, ale s pravděpodobností správnosti nejsem spokojen. Poradíte někdo případně i jiné zdroje ?


Zkuste lánové rejstříky a podívejte se do inventáře panství nebo katastrů, zda se dochovala gruntovní kniha obce Křenov, případně urbáře panství.
fubb
fubb52
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř črc 18, 2007 21:02
Bydliště: Tišnov

Příspěvekod michald » úte úno 01, 2011 23:28

Ve fondu panství by měl být urbář z roku 1661 (F 75, č. 3), když to prokombinujete se zmíněnými Lánovými rejstříky (data k rokům 70tým a zpětně i 50tým) + prostudujete ještě komínový rejstřík sepsaný někdy kolem roku 1668 (fond Rektifikační akta), máte dost spojitého materiálu k zachycení hledané osoby. Nic moc dalšího zázračného asi ale v archivu panství neobjevíte, nicméně prostudovat inventář se stejně může vyplatit. Zjistěte si i zda se dochovala ta gruntovnice (v Brně ve vyčleněném fondu pozemkových knih), to by byl nejlepší případ.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků