nezapsaná úmrtí?, Prostějov cca 1700

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

nezapsaná úmrtí?, Prostějov cca 1700

Příspěvekod AlesC » sob kvě 30, 2015 9:59

Pročítám matriku úmrtí v Prostějově kolem roku 1700 a přijde mi, že je tam hodně málo záznamů o úmrtích, např. tady v roce 1699:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=404
Prostějov byl tehdy poměrně velké město, svědčí o tom záznamy o narozených i oddaných. Přijde mi proto nereálné, že by v něm za jeden měsíc (viz červen a září) zemřel jen jeden člověk. Je to taky velký nepoměr oproti jiným měsícům. Jak si to vysvětlit? Farář zápisy o úmrtích flákal nebo zapisoval jen ty, kteří za pohřeb zaplatili? Případně, mohli si tehdy chudší lidé pohřbít své zemřelé sami, někde za hradbami města mimo oficiální hřbitov?
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: nezapsaná úmrtí?, Prostějov cca 1700

Příspěvekod Zora » sob kvě 30, 2015 11:02

konec 17. století - veliký nedostatek kněží nebo velice rozlehlé farnosti.
Buď na něj kněz "neměl čas", nebo nebyl čas na záznamy, ale pravděpodobně dostávali přednost narození a oddaní...
Zkuste najít informaci o velikosti farnosti a kněžích, kteří ji měli na starosti, zvažte, zda se nemohli liedé v případě úmrtí uchýlit na "vedlejší" faru.

Ivančická matrika ze srovnatelného období zahrnuje církevní obřady - především narození i z jiných panství - vedlejších obcí, spadajících pod jinou faru. Naše fara byla obsazena -na rozdíl od dalších....
Dokonce někde existuje zápis o tom, že lidé v okolních vsích jsou nuceni žíti bez možnosti komunikace s farářem jak pohané nebo neznabozi...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nezapsaná úmrtí?, Prostějov cca 1700

Příspěvekod AlesC » sob kvě 30, 2015 18:22

Děkuji za komentář, Zorko. Nedostatek času na pořádné vedení matriky úmrtí samozřejmě může být dobrým vysvětlením. Možná byla neobsazena nějaká okolní farnost a prostějovský farář musel zajíždět a "úřadovat" i tam. Zajímavé je, že třeba o 15-20 let dříve je prostějovská matrika úmrtí vedena mnohem lépe.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: nezapsaná úmrtí?, Prostějov cca 1700

Příspěvekod Zora » sob kvě 30, 2015 18:31

I když je to k nevíře, i farář je jen člověk a může být buď nepořádný , nebo opravdu zaneprázdněný...
Asi to bylo i těžké, rozhodovat se, co má přednost, zda úmrtí nebo křest. Svatby, ty se hlásily dopředu :-)))
Já, když jsem se o toto období zajímala, narazila jsem i na zmínku, že na farách působily jen osoby s nižším svěcením. Církevní problematice nerozumím, ale vnímala jsem to jako něco mimořádného, řešení v nouzi, tedy nepatřičné. Zřejmě ne vždycky tyto osoby plnily své povinnosti (nemohly plnit) správně....
Křtít může v podstatě každý , ale zda třeba i udělovat svátost nemocných (poslední pomazání), tom tedy netuším...
Tohle berte jako nápad. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nezapsaná úmrtí?, Prostějov cca 1700

Příspěvekod Semik » sob kvě 30, 2015 21:31

S podobným přápadem jsem se setkal u nejstarší matriky ze Světlé nad Sázavou (1659-1693). Vedlejší farnost Smrdovská nebyla v té době obsazena. Ve světelské matrice jsem našel jen pohřby konané přímo ve Světlé nad Sázavou, i když křty a svatby jsou v knize zapsány i pro okolní neobsazené farnosti. Pohřby ve Smrdově jsem v té knize nenašel. Přitom byla na neobsazené faře hospodyně, která byla někdy u křtu za kmotru.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků