Josef Raud - určení pravého

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Josef Raud - určení pravého

Příspěvekod Alfie16 » stř kvě 27, 2015 14:48

Snažím se o určení správného předka a nerad bych udělal chybu, takže se raději chci poradit.

Jméno předka je Josef Raud a žil v obci Jarov. Zemřel v roce 1789 ve věku 27 let, alespoň dle tohoto odkazu: http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =481&h=180
To by znamenalo narození cca 1762.
Dohledal jsem jeho svatbu v r. 1785, kde je mu ovšem dle záznamu 28 let: http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =416&h=156
Podle svatby by to znamenalo narození cca 1757. Nevěstě je 19 let, ženichovi 28 let, takže ho klidně mohli omladit, aby ten rozdíl nebyl až tak velký.
Josef Raud evidentně pocházel z obce Jarov. Prohledal jsem záznamy narození a v obci se v rozmezí let 1753-1766 narodili dva Josefové.
*18.3.1760 otec Vavřinec Raudt, podruh, matka Eliška
*28.2.1753 otec Josef Raudt, sedlák, matka Markéta
Hledal jsem pro jistotu úmrtí a našel jsem toto: http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =483&h=181
Pokud ten odkaz o úmrtí dobře chápu, tak 17.2.1761 ve věku 1 roku zemřelo dítě Vavřince Raudta. To mi vychází na toho Josefa, který se narodil v březnu předchozího roku.
Tím pádem by musel být mým předkem Josef z roku 1753. To mě ovšem zarazil, že by se u muže do 40 let věku při zápise u úmrtí spletli o 10 let, to mi přijde hodně. Na druhou stranu je mu podle zápisu u svatby více než u úmrtí - to je taky zvláštní. Ovšem jiná varianta asi není. Je moje hypotéza správná?
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Josef Raud - určení pravého

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 03, 2015 8:27

já zkusím něco přidat.... je to samé kdyby....

kdyby Josefovi zemřelému 1789 bylo 23 a narodil se 1762, pak by mu v době sňatku s Annou Timlin bylo 23 a jí 19. To mi nepřijde špatně. Také záměna 23 za 28 při přepisování není nemožná....
pak by ale ani jedno narození Josefa nebylo správné.
a moje teorie- spelukace- nápad je: když zemřel v roce 1761 Vavřincovi roční Josífek, mohl se mu v roce 1762 narodit další syn a mohl dostat stejné jméno.... Mohli ho ale zapomenout zapsat.
Tak bych asi dohledala děti Vavřince a pokud by to bylo biologicky možné, asi bych to zvážila jako správnou cestu.... Rozhodnutí ale bude na Vás :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Josef Raud - určení pravého

Příspěvekod Zora » stř čer 03, 2015 8:40

Nevím, jak moc ve Vaší oblasti v době svatby fungoval institut plnoletosti, z matrik se to vyčíst nedá.
Snoubenci, kterým nebylo 24 let potřebovali asi svolení rodičů či příslušných úřadů.
Je teoreticky také možné, že z věku 23 roků (jak píše Karolina) se udělal věk 28 roků a tím se při kontrole matriky obešlo dohledávání ve farním archivu, zda bylo povolení uděleno.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků