Lánové rejstříky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Lánové rejstříky

Příspěvekod Lukisson » stř kvě 20, 2015 23:20

Zdravím,

omlouvám se, jestli se zde již něco takového řešilo, ale nikde jsem to nedohledal..

Zajímalo by mne, kde hledat dál, když matrika již nestačí.. Kdesi jsem slyšel, že v Lánových rejstřících se nevyskytuje oblast Moravského Slezska.. Konkrétně mi jde o obec Studénka, která dle mého patří přesně do této oblasti.. Kam tedy dále..??..

Díky za tipy..
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Lánové rejstříky

Příspěvekod Dawid » čtv kvě 21, 2015 1:10

Všechno záleží na tom, jak daleko jste se se svým hledáním dostal. Vyčerpal jste matriky, kam až sahaly, a teď se ohlížíte po dalších pramenech pro tutéž (nebo i dřívejší) dobu? Či jen matriky v některém místě selhaly a hledáte jiné vodítko, které by Vám umožnilo zase pokročit?

Studénka je skutečně ve Slezsku a lánské rejstříky byly skutečně záležitost výhradně Moravy (obě země je nutno jasně rozlišovat - žádné "Moravské Slezsko" nikdy nebylo...). Jsou tu ale jiné "státní" prameny - jen o 50 let mladší je slezský karolinský katastr, za dalších 60 let přichází josefinský... Nedocenitelné jsou prameny z úřadů jednotlivých panství (v případě Studénky se to dost měnilo - panství Bílovec, Fulnek, Bravantice...), především gruntovní knihy a urbáře. Mnoho osob a údajů se objevuje v soudních a notářských zápisech. Občas něčím přispěla církev, třeba zpovědními seznamy, protokoly z vyšetřování kacířství. Obce si vedou kroniky. A tak dál. Zrovna pro Studénku je toho zachováno (a v opavském Vademecu zpřístupněno) opravdu hodně.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lánové rejstříky

Příspěvekod Lukisson » čtv kvě 21, 2015 11:23

Tisíceré díky za cenné informace..
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Lánové rejstříky

Příspěvekod Zora » čtv kvě 21, 2015 11:36

Jen upřesnění - lánové rejstříky se týkají i tzv. moravských enkláv , ležících ve Slezsku

České Slezsko, Rakouské Slezsko, Moravské Slezsko, Československé Slezsko
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_Slezsko


Lánové rejstříky tvoří soubor 365 svazků (fond D 1, signatura 1 – 371) pro všechna moravská panství a statky, včetně enkláv ležících ve Slezsku. Pokud jsem ale dobře hledala, Studénku jsem neviděla.
Zde místní seznam obcí, zahrnutých v Lánových rejstřících:
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/D1-Inventar.pdf
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lánové rejstříky

Příspěvekod Dawid » čtv kvě 21, 2015 12:24

Však taky tzv. moravské enklávy byly prostě kus Moravy se vším všudy :), jen vesměs oddělený pásem nemoravského území.

Studénka tam ale skutečně nepatří, to bylo opravdu Slezsko.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lánové rejstříky

Příspěvekod Zora » čtv kvě 21, 2015 12:36

neodporuji, píšu, že doplňuji
vymezovala ty části území Slezska, které měly přívlastek podle polohy (Moravské, Československé, České) . tedy Slezsko - ne ve dnešním Polsku.
Část o moravských enklávách je tam také zmíněna záměrně, ne vždy je toto území považováno za součást Moravy, občas se i o nich hovoří jako o části Moravského Slezska.
Vaše odpověď tazateli byla správná :-))), já jsem jen "drobně dopřesnila.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků