Nevím,odkud je můj otec...

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nevím,odkud je můj otec...

Příspěvekod zverina22 » čtv led 13, 2011 23:25

Dobrý večer,můj dotaz se týká rodiště mého zesnulého otce.Narodil se v roce 1927 ve Vídni.V roce 1928 ho přivedla do Československa neznámá německy mluvící žena,kde jej zanechala v jedné obci(Vsetínsko)starostovi i s jeho rodným listem.Udajně měl zde rodinné kořeny,ale nikdo ve vesnici jeho rodiče neznal.Tatínka se ujmula jedna rodina,která ho pak ale asi ve třech letech svěřila do výchovy v sirotčinci.Rodný list,na kterém byla všechna data,otec během pobytu v domově,nebo po té ztratil.V r. 1952 si musel opatřit opis RL,byl zapsán do tzv.Zvláštní matriky v Brně jako občan narozen v zahraničí.Veškeré data z opisu RL se opírají o tehdejší výpovědi z r.1952,starosty obce,manželů,kteří ho vychovávali a rodný list viděli.Takže známo je jen :
-Jméno,Příjmení,datum a místo narození otce
-Jméno,Příjmení jeho otce,pod tím psáno-ostatní data neznámá
-Jméno,Příjmení jeho matky,pod tím psáno-ostatní data neznámá
Otec celý život nejevil zájem dozvědět se více o své minulosti,mě to však velice zajímá,odkud vlastně můj rod pochází.Zvláštní matriku jsem navštívil,nic nového jsem však nezjistil.
Může mě někdo poradit,kde se mám ve Vídni nebo někde jinde obrátit na informace či záznamy o jeho narození,o jeho rodičích?Musí přece existovat nějaký záznam v matričních knihách,mohl být pokřtěn,údajně byl katolík.Mám jen jeho celé jméno,místo a datum narození ( Příjmení rodičů jsou shodná, jsou českého původu-typu,byli manželé)
Děkuji vřele,kontakt email,SKYPE: zverina22 (VSETÍN)
Naposledy upravil zverina22 dne sob led 15, 2011 14:33, celkově upraveno 1
zverina22
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 13, 2011 17:02
Bydliště: Vsetín

Příspěvekod kalvera » pát led 14, 2011 18:11

Dobrý den,
já bych začala hledat narození Vašeho otce na matričních úřadech ve Vídni, pokud se tam opravdu narodil (předpoklad, že si to svědkové dobře pamatovali), tak by tam někde jeho narození mělo být zapsáno. Níže je odkaz na matriční úřady ve Vídni.
http://sozialinfo.wien.gv.at/content/cs ... enseid=289
To, že ho přivezli do oné obce znamená, že tam měl domovské právo a obec byla povinna se o něho postarat. To může znamenat, že se tam jeho otec narodil.
hodně štěstí při hledání.
Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

Příspěvekod zverina22 » pát led 14, 2011 19:00

:o
Naposledy upravil zverina22 dne pát led 14, 2011 19:08, celkově upraveno 1
zverina22
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 13, 2011 17:02
Bydliště: Vsetín

Příspěvekod zverina22 » pát led 14, 2011 19:03

Děkuji za typ,nechám si přeložit žádost do JN a pošlu je na všechny matriční úřady.
zverina22
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 13, 2011 17:02
Bydliště: Vsetín

Příspěvekod bursica.d » pát led 14, 2011 22:09

zverina22 píše:Děkuji za typ,nechám si přeložit žádost do JN a pošlu je na všechny matriční úřady.


Já bych se nejprve vypravila na tu "Zvláštní matriku" do Brna a požádala o nahlédnutí na tento zápis; až pak bych hromadně rozesílala dotazy na vídeňské matriky. Ještě bych nahlédla do archívu obce, která Vašeho otce umístila do sirotčince, protože na něj musela přispívat nějakým obnosem.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod zverina22 » sob led 15, 2011 14:43

Na Zvlášní matrice v Brně jsem již byl,nalezl jsem tam i doklad,že obec Francova Lhota přispívala sirotčinci na otcovu výchovu,ale to nic nemění na tom,že údaje z jeho rodného listu jsou neznámy.V tomto domově tvrdí jedna sestra v r.1952,že chlapec byl přijat bez rodného listu,ale zase paní která ho v domovské obci vychovávala tvrdila,že rodný list ještě v r.1942 při jeho návštěvě v domovské obci u nej viděla.Jsou tam prostě dohady,a jde o to ,že rod.list tatínka se prostě stratil. :cry:
zverina22
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 13, 2011 17:02
Bydliště: Vsetín

Příspěvekod Rozina » sob led 15, 2011 14:50

Odkud byla matka? Kde se otec ženil, víte? Zkuste hledat tam.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod bursica.d » sob led 15, 2011 14:52

Před nějakým časem jsem viděla na stránkách města Vídně návod na vyhledávání předků, ale nyní jej nemohu najít.
Zde jsou stránky Vídně: http://www.wien.gv.at/

Ještě mne napadlo že by možná stálo za pokus vyhledat ve Vídni zemřelé příbuzné Vašeho otce :http://www.friedhoefewien.at/
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Milarka » pon led 17, 2011 14:44

Ještě zkuste navštívit okresní archiv, kam spadá ta Francova Lhota, jestli ve fondu Archiv obce není uložen nějaký spis, který by se týkal Vašeho otce.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků