Vojenské fotky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vojenské fotky

Příspěvekod Mara87 » stř kvě 13, 2015 19:54

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda nerozluštíme následující. V mém minulém foru jsme zjistili z razítka polní pošty že praděda byl v první sv. válce v Itálii (více viewtopic.php?f=16&t=21840 )
Teď jsem ale začal některé fotografie prohlížet hodně důkladně a na některých jsme našel zajímavosti.

FOTKY VYMAZÁNY - umístil jsem je přehledněji v odpovědi níže.

Děkuji
Naposledy upravil Mara87 dne čtv kvě 14, 2015 15:47, celkově upraveno 2
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Dawid » stř kvě 13, 2015 21:34

Mara87 píše:1) Na fotce je zřetelně čitelné "Fotografja". Dle Google překladaču je to Albánština. Takže zní otázka, fotografie byla tedy pořízena v Albánii? Na fotografii jsou vojáci v RU uniformách. Praděda byl v 8. pěším pluku. Ale nedočetl jsem se zda tento pluk byl aji v Albánii? Na fotce bohužel není vidět jaký pluk to byl.

Kdepak, tohle je polština :) Nenechte se zmást tím, že současný polský pravopis je "fotografia", před půlkou 20. stol. se tam klidně mohlo psát i "-y-" nebo "-j-".
Čtu tam "Fotografja XY Czarkowskiego (nebo tak něco) w Nalęczowie". Nalęczów je městečko v (tehdy) ruské části Polska, už někdy od 1915 pod rakousko-německou kontrolou.

Mara87 píše:2) nedá se z toho vyčíst kde ta polní pošta byla? Já to hodně nečitelné, ale čtu to jako 441. Na známce je napsáno Československo a na fotce jsou vojáci v Československých uniformách z let 1918-1920.

Tak tohle je jednoznačně "Jablunkau - Oderberg", tj. Jablunkov a Bohumín. Těšínské Slezsko. Tak že by Váš praděda byl tam?
Místa jsou to dost daleko od sebe, ba v různých okresech (dnes i tehdy), takže takhle sotva mohl být nadepsaný nějaký normální poštovní úřad. Zato se ovšem jedná o dvě krajní stanice slezské části tzv. košicko-bohumínské železnice - takže předpokládám, že to nějak souvisí s ní.
Dole je asi datum, vypadá to na leden '20, nebo se pletu? V té době byla zhruba polovina té trati (po válce v lednu 1919) skutečně pod kontrolou posádek čsl. armády. A co vím, tak nějaké jednotky z Brna se tam toho dění taky účastnily.
Kdyby Vás to zajímalo, vím o člověku, který se tématem vojáků na Těšínsku po 1918 detailně zabývá.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Mara87 » čtv kvě 14, 2015 6:27

Tak už v tom mám guláš, tak co teda vím:

1) Na jedné fotografii je razítko RU polní pošty č.517 z přelomu roku 1916/1917. V té době byla tato polní pošta v Itálii, v Rivě.
2) Na další fotografii je razítko fotografa s názvem "Fotografja". Zda se jedná skutečně tedy o polštinu, jak je možné že byl v době války v Itálii, a pak na Těšínsku? Pokud vím, tak sedmidenní válka o Těšínsko byla až po válce v lednu 1919, ale na fotce jsou zřetelné RU uniformy.
3) Rok asi 1920, Jablunkov - Bohumín. Československé uniformy, to by sedělo že po sedmidenní válce tam pořád ČSL byla přítomná.
4) Na několika fotkách je na uniformách zřetelná osmička, 8. pěší pluk, to by k místu bydliště taky sedělo. Ale proč na jedné fotce z roku 1920 má na uniformě číslo 42 (42. pěší pluk)? Je to napsáno rukou i na fotce s poznámkou Terezín. Jak je možné že by se dostal z 8. pěší pluku do 43 pěšího pluku který je na úplně druhé straně republiky?
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Dawid » čtv kvě 14, 2015 10:42

No, já osobně na tom s gulášem v těch Vašich fotkách nejsem o nic lépe :) Například vůbec netuším, ke kterým lícům vlastně patří ty ruby fotografií, které tu právě teď čteme. Pomohl by nějaký souhrnný a úplný přehled, třeba kdybyste sem vložil zmenšeniny, fotka č. 1 líc rub, fotka č. 2 líc rub atd. až do konce celé sbírky. Ale to zas asi nestojí za to a nechci Vás obtěžovat...

Pluky se během války přesouvaly mezi frontami podle potřeby - klidně mohl začít někde v Srbsku, za půl roku už být v Rusku, další rok v Itálii a ještě stihnout Rumunsko. Spíš jde o to, kde a kdy jmenovitě byl, než že by těch front a zemí nemohla za těch 5 let válčení být celá řada.
No a po válce se všichni vojáci vrátili do českých zemí - a část jich ještě pokračovala ve službě, což pro některé holt znamenalo i účast v bojích s Němci v pohraničí, s Poláky na Těšínsku a s Maďary na Slovensku.

O té čtyřicet dvojce jsem od Vás četl, ale nic moudrého k tomu říct nedokážu. Pokud je uniforma skutečně vojenská a označení vyjadřuje plukovní příslušnost (sám si k tomu netroufám nic říct), tak je jasné, že někdy mezi listopadem 1918 (kdy se na domácím území etablovala čsl. armáda) a prosincem 1920 (kdy ho z vojska propustili) holt prostě musel být z nějakého důvodu na chvíli převeden do toho terezínského pluku.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv kvě 14, 2015 12:22

v tom poštovním přehledu, co teď zas nemůžu najít, nejsou ty pohyby pluků dost přesné?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Mara87 » čtv kvě 14, 2015 15:30

Karolína Vernerová: To asi jo, ale ty přehledy jsou přece pro RU armádu, ne pro ĆSL z roku 18-21. Nebo jaký přehled myslíte?
Naposledy upravil Mara87 dne čtv kvě 14, 2015 16:31, celkově upraveno 1
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Mara87 » čtv kvě 14, 2015 15:43

Takže, teď jsem ty fotky prošel, a dávám sem všechny fotky co mají na zadní straně něco čitelného. Jinde je asi cenzura, celé zaškrtané.

1) 23.9.1918 - RU uniforma
Obrázek
Obrázek


2) nedatována, RU uniforma
Obrázek
Obrázek


3) 8.12.1916 - RU uniforma. Na razítku polní pošta 517. Tato pošta byla v těchto letech v Itálii v Rivě.
Obrázek
Obrázek


4) Nedatována - Československá uniforma z let 1918-1921 8. pěšího pluku
Obrázek
Obrázek


5) 23.10.1919 - Československá uniforma z let 1918-1921 8. pěšího pluku
Obrázek
Obrázek


6) listopad 1920 - československá uniforma z let 1919-1922 42. pěšího pluku. To číslo nechápu, je to pluk na druhé straně republiky. Nad fotkou je napsáno Terezín. Tento pluk doopravdy byl v těchto letech v Terezíně. Ale jak se tam dostal? To netuším. Na zadní straně fotky nic není.
Obrázek
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Mara87 » čtv kvě 14, 2015 18:45

Na tom razítku fotografa si myslím že druhý řádek určuje obec. Myslím si že to bude Czarków https://www.google.cz/maps/place/Czark% ... e499?hl=cs

Lokalitou by to sedělo, byla tam aji německá armáda za první sv. války, ale co by tam dělala RU armáda? Němci byly spojenci s RU, ale nevím že by tam RU něco dělala.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv kvě 14, 2015 19:29

Re: web.... no jo, špatné roky.... chvíli jsem myslela, že tam bude i doba po 1918, kdy některé z těch pluků přešli pod první republiku.... pardon.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Dawid » čtv kvě 14, 2015 22:26

Mara87 píše:Takže, teď jsem ty fotky prošel, a dávám sem všechny fotky co mají na zadní straně něco čitelného. Jinde je asi cenzura, celé zaškrtané.
Super, děkuju!

Mara87 píše:1) 23.9.1918 - RU uniforma

Opravdu je to září 1918? To je samotný konec války, čili to by znamenalo, že z místa, kde je to focené, už se vracel rovnou domů.
A to místo je stejné jako u fotky č. 2, která má stejné firemní razítko - takže bude asi taky stejně stará (i když výzdoba a výstroj uniformy jsou na č. 1 a na č. 2 trochu jiné).
A není to Czarków. Celé razítko zní (teď už je to jasné) Fotografja Z. Czarkowskiego w Nalęczowie, tj. "Fotografie Z. Czarkowského v Nalęczově". Z. Czarkowski bylo jméno fotografa, majitele ateliéru; místo je ten Nalęczów, jak jsem říkal.

Mara87 píše:4) Nedatována - Československá uniforma z let 1918-1921 8. pěšího pluku

No vida. Tak z jedné strany je razítko "Jablunkov - Bohumín" a z druhé strany, když si všimnete, ten druhý chlapík má na límci okřídlená kolečka. Železničář. Takže to opravdu bude z konání strážní služby na košicko-bohumínské dráze.


Mara87 píše:5) 23.10.1919 - Československá uniforma z let 1918-1921 8. pěšího pluku

Patří tyhle dvě strany určitě k sobě? Mně se zdá, že na razítku je "22. IV. 17" (ta sedmnáctka samozřejmě nemůže být rok, když známka je československá, ale 22. duben bych od toho tak nějak čekal)... Každopádně nápis na razítku by mohl být dvojjazyčný "Oderberg - Bohumín" (a nebo taky s polštinou, "Oderberg - Bogumin").
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vojenské fotky

Příspěvekod Mara87 » pát kvě 15, 2015 6:13

Dobrý den,
datum je vzité z textu na fotografii, když psal své ženě vzkaz, tak vždy napsal datum. Takže t nemusí být shodné. Ale nemyslím si že by posílál třeba pul roku staré fotky. Jelikož to posílá jako svou podobenku na milou vzpomínku tak si myslím že každou fotku poslal je jednou dané osobě a krátce po udělání fotky.
Ale to je jen můj názor.
Mara87
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř dub 15, 2015 21:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Třebenice okr. Třebíč


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků