VYŘEŠENO-Zápis v gruntovní knize

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO-Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod vonTeschenfeld » pon kvě 11, 2015 18:50

Dobrý večer,
v gruntovní knize, kterou jsem dneska prohlížel v archivu jsem narazil na dva zajímavé pojmy, kterých nemůžu najít přesný překlad do češtiny a to: Rustual Grosshausler a Dominual Freyhausler. Ví možná někdo co tyto poljmy přesně znamenají?
Naposledy upravil vonTeschenfeld dne úte kvě 12, 2015 22:23, celkově upraveno 1
vonTeschenfeld
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát čer 28, 2013 22:18
Oblast pátrání: SLEZSKO (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)
TĚŠINSKÉ KNIŽECTVÍ (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod Dawid » pon kvě 11, 2015 19:14

Ono to bude "rustical" a "dominical". Rustikální je "v poddanské držbě", kdežto dominikální je "v přímé držbě vrchnosti (bez poddaných)". Překlady by byly "rustikální velkodomkář" a "svobodný dominikální domkář". Domkář je držitel gruntu s tak malými pozemky, že se u něj nepředpokládá obživa zemědělstvím.
Ale co přesně mají znamenat tahle dvě slovní spojení Vám řeknu spíš až pokud sem dáte odkaz nebo obrázek té knihy :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod vonTeschenfeld » pon kvě 11, 2015 20:19

Jsem si jistý, že jde o společenský status, jelikož je to zapsáno v kolonce Eigenschaft und Name des Besitzers - Dominical Freyhausler Peter Zagan - další kolonka se už týká informaci o koupi pozemku a ceně.
Ta velikost pozemku mně celkem zajímá jelikož na konci když je to všechno spočitáno tak je za tím číslem nějaký symbol (v přiloze). Moc se v těch skrátkách a symbolech z XIX století nevýznám. Počatéčně jsem myslel, že je to psáno v akrech, ale to by se mi zdalo hodně velký pozemek tak hledám dál v jaké míře to je napsané.
Naposledy upravil vonTeschenfeld dne stř kvě 13, 2015 18:08, celkově upraveno 1
vonTeschenfeld
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát čer 28, 2013 22:18
Oblast pátrání: SLEZSKO (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)
TĚŠINSKÉ KNIŽECTVÍ (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod Dawid » pon kvě 11, 2015 20:40

Prosím, pokud to máte z internetu, dejte odkaz na celý dokument - malé výřezy málokdy pomůžou. Případně, pokud to máte přímo z archivu, tak alespoň fotografie celých stránek (a klidně i z téhož dokumentu větší počet).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod vonTeschenfeld » pon kvě 11, 2015 23:10

Tak zde hodím celou dokumentaci k jednomu pozemku. Doufám, že to něco napoví :D
Naposledy upravil vonTeschenfeld dne stř kvě 13, 2015 18:08, celkově upraveno 1
vonTeschenfeld
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát čer 28, 2013 22:18
Oblast pátrání: SLEZSKO (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)
TĚŠINSKÉ KNIŽECTVÍ (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod Dawid » úte kvě 12, 2015 11:17

Aa, výborně, děkuju. Teď už Vám můžu říct, že ty měrné jednotky jsou jitra (Morg, Joch / mórg, jutrzyna) a čtvereční sáhy (Klafter / sążeń). Nepochybně jde o tzv. vídeňský neboli rakouský měrový systém, takže 1 jitro = 0,5755 ha a 1 jitro = 1600 čtverečních sáhů.

A jinak - jak už jste sám našel (tady úplně nahoře), k domu č. 14 v Dolních Žibřidovicích patřilo 1 jitro, 1017 čtverečných sáhů pole (Ackern) a 447 čtverečných sáhů louky (Wiesen). Stejné údaje jsou i v josefinském katastru (1785) - kde taky zjistíte, že se ta louka nacházela kolem domu a byl to vlastně jen travnatý dvorek (Hausgarten) :)
No a v pozdější katastrální knize, tzv. matrice výnosu pozemků (platná od 1819), si pak můžete najít (Haus Nro. 14), že se skutečně komplet jednalo o dominikální půdu (zaškrtnuto v 6. sloupci).

Takže "dominikální domkář" neměl svůj dům a pozemky v dědičné držbě podle tzv. zákupního (emfyteutického) práva (jako to měli ti, co drželi půdu rustikální), ale jen v pronájmu od vrchnosti na základě nějaké obyčejné smlouvy. V Dolních Žibřidovicích koneckonců takovýchto dominikalistů bylo přes dvacet.
A to, že byl "svobodný", může znamenat třeba že na základě obdržené listiny nekonal robotu (možná vůbec, možná za ni platil nějakou malou peněžní náhradu).

Co se týká "velkodomkáře", tak Grosshäusler a Kleinhäusler byly prostě dva různé stupně domkáře podle velikosti pozemků, které držel.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod vonTeschenfeld » úte kvě 12, 2015 14:51

Děkuju za odpověď, také mně pak napadlo, že by se mohlo jednat o jitru, a nebo lán. Teď je už všechno jasné :-) Moji předkové nepotřebovali žít z zemědělství, jelikož byli řemeslníky, a zapsány v té knize Johann později zastával uřád rychtáře Dolních Žibřidovicíc. Dům ten stojí na stejném místě i dnes, úplně naproti zámku baronů Mattencloitu a pět kroků od kostela v samém středu vesnice, akorát mu vyměnili číslo na 19 :-) Ve stejné vesnici rodina vlastnila ještě další dva domy :-) S tou dědičnosti to asi bývá různě jelikož zapsáni tam Petr a Johann jsou otec a syn :-) A Petr, který je zapsán v matrice výnosu u domu č. 8 je totožný s tím z domu č. 14, který jsem zde vložil, po něm dům získal jeho druhý syn Augustín :-)
vonTeschenfeld
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát čer 28, 2013 22:18
Oblast pátrání: SLEZSKO (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)
TĚŠINSKÉ KNIŽECTVÍ (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod Zora » úte kvě 12, 2015 16:49

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod Dawid » úte kvě 12, 2015 17:22

vonTeschenfeld píše:Děkuju za odpověď, také mně pak napadlo, že by se mohlo jednat o jitru, a nebo lán. Teď je už všechno jasné :-) Moji předkové nepotřebovali žít z zemědělství, jelikož byli řemeslníky, a zapsány v té knize Johann později zastával uřád rychtáře Dolních Žibřidovicíc. Dům ten stojí na stejném místě i dnes, úplně naproti zámku baronů Mattencloitu a pět kroků od kostela v samém středu vesnice, akorát mu vyměnili číslo na 19 :-) Ve stejné vesnici rodina vlastnila ještě další dva domy :-) S tou dědičnosti to asi bývá různě jelikož zapsáni tam Petr a Johann jsou otec a syn :-) A Petr, který je zapsán v matrice výnosu u domu č. 8 je totožný s tím z domu č. 14, který jsem zde vložil, po něm dům získal jeho druhý syn Augustín :-)

Świetnie. :) Przy okazji, nauczyciel Ludwik Benesz (numer domu 19, szkoła - zob. metrykę josefińską oraz "matriku výnosu pozemků"), który w ostatnich dekadach XVIII. w. i w pierwszych dekadach IX. w. widocznie uczył pańskich przodków, to mój krewny :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod vonTeschenfeld » úte kvě 12, 2015 21:29

Zora píše:http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=22072


Děkuju za připomínku, úplně jsem na to zapomněl :-)
vonTeschenfeld
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát čer 28, 2013 22:18
Oblast pátrání: SLEZSKO (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)
TĚŠINSKÉ KNIŽECTVÍ (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)

Re: Zápis v gruntovní knize

Příspěvekod vonTeschenfeld » úte kvě 12, 2015 21:33

Dawid píše:
vonTeschenfeld píše:Děkuju za odpověď, také mně pak napadlo, že by se mohlo jednat o jitru, a nebo lán. Teď je už všechno jasné :-) Moji předkové nepotřebovali žít z zemědělství, jelikož byli řemeslníky, a zapsány v té knize Johann později zastával uřád rychtáře Dolních Žibřidovicíc. Dům ten stojí na stejném místě i dnes, úplně naproti zámku baronů Mattencloitu a pět kroků od kostela v samém středu vesnice, akorát mu vyměnili číslo na 19 :-) Ve stejné vesnici rodina vlastnila ještě další dva domy :-) S tou dědičnosti to asi bývá různě jelikož zapsáni tam Petr a Johann jsou otec a syn :-) A Petr, který je zapsán v matrice výnosu u domu č. 8 je totožný s tím z domu č. 14, který jsem zde vložil, po něm dům získal jeho druhý syn Augustín :-)

Świetnie. :) Przy okazji, nauczyciel Ludwik Benesz (numer domu 19, szkoła - zob. metrykę josefińską oraz "matriku výnosu pozemků"), który w ostatnich dekadach XVIII. w. i w pierwszych dekadach IX. w. widocznie uczył pańskich przodków, to mój krewny :)


Ooo nie spodziewałem się, że ktoś odezwie się tutaj do mnie w moim rodzimym języku :-) Ciekawa informacja, jednak może przejdźmy na priv i możemy popisać o szczegółach :-)
vonTeschenfeld
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát čer 28, 2013 22:18
Oblast pátrání: SLEZSKO (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)
TĚŠINSKÉ KNIŽECTVÍ (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: hanovotna a 20 návštevníků