Sedlář - svobodný

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Sedlář - svobodný

Příspěvekod Alfie16 » sob kvě 09, 2015 22:11

Narazil jsem na takovou věc. Jeden předek se žení v Podmoklech na Rokycansku r. 1788 a je psán jako Augustin Sshüller ze Žebráku a věk 41 let, nevěstě 25 let. Později u dětí je psán jako Schürer či Šiller. Povolání je u něj vždy sedlář. Zemřel v r. 1809 a psán u něho byl věk 65 let.
Pokusil jsem se dohledat v Žebráku narození někoho relevantního a našel jsem jediného člověka - Augustin František Ssyrer v r. 1741. Nejspíš by to mohl být on, u úmrtí (teoreticky 1744) je tolerance běžná a u svatby při tomhle věkovém rozdílu ho mohli "omladit" (teoreticky 1747).
Trošku mě ale mate, že se narodil svobodným rodičům. Je možné, aby původem svobodný člověk pracoval jako sedlář? Nebo jsem narazil na špatnou stopu?
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod Zora » sob kvě 09, 2015 22:20

Myslíte "svobodník" ?

Možná by pomohlo vložení odkazu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod J.i.Š.i. » sob kvě 09, 2015 22:32

Když si projedete další narozené ze Žebráku, uvidíte že mnoho z nich bylo z "rodičův svobodných". To jistě nebude náhoda, platí známé „městský vzduch činí svobodným“.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod Alfie16 » sob kvě 09, 2015 22:33

Takže není nic zvláštního, že se z města vydal na vesnici a pracoval tam jako sedlář?
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod J.i.Š.i. » sob kvě 09, 2015 22:40

Pokud mu městská rada vydala vejhost, mohl si jít, kam chtěl.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod Zora » sob kvě 09, 2015 22:52

Svobodnik_Jirik píše:Když si projedete další narozené ze Žebráku, uvidíte že mnoho z nich bylo z "rodičův svobodných". To jistě nebude náhoda, platí známé „městský vzduch činí svobodným“.


Úplně přesně jsem to nepochopila, byl dítětem svobodníků, dobrovolně odešel a živil se řemeslem - byl tedy dál svobodník nebo poddaný, nebo vůbec nebyl dítětem svobodníků?
Ptám se pro poučení, rozhodně ne proto, že bych jakkoliv zpochybňovala Vaši odpověď, vím, že tuhle problematiku perfektně ovládáte.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod Brasl » ned kvě 10, 2015 8:07

Alfie16 píše:Trošku mě ale mate, že se narodil svobodným rodičům. Je možné, aby původem svobodný člověk pracoval jako sedlář? Nebo jsem narazil na špatnou stopu?

Ingenui – svobodný od narození, neboli z rodičů svobodných.
Libertini – propuštěnci – patronátní právo.
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... 24&cad=rja

A tuším (vše si nepamatuji), že při přijetí do učení byla podmínka cechu propuštění (v dané době).

...se narodil dne 26. listopadu roku 1753 z rodičův svobodných František Ondřej Poupě. + pojednání o jeho rodičích:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4750388
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod abulin » sob lis 03, 2018 1:51

Schürerové = velice významná sklářská rodina - nejenže byli svobodní, oni dokonce byl "von Waldheim" s erbem (povýšeni Rudolfem II.), který je v okně radnice v Liberci - i když ti Broumští potom krachli a někteří byli podruhy.
Úspěšnější potomci jsou dodnes "von Waldheim" v severní i Jižní Evropě.
Pokud Vás to ještě trápí - tak se ozvěte.
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod JanaVi » pon lis 05, 2018 18:43

moji svobodníci na sedlčansku se později živili jako ševci, psaní byli stále jako svobodní. Brala jsem to tak, že svobodnický statek nemohli zdědit všichni a nějak se živit museli.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod abulin » čtv dub 25, 2019 23:24

Nevím jestli Vás to ještě trápí - ale příspěvek není označen jako vyřízený:
- tato větev původně šlechtické rodiny na Křivoklátsku zkrachovala - ale stále byli (jako šlechtici) svobodní - jejich potomci Šírerové, Šilerové žijí na Křivoklátsku dodnes.
Po celé Evropě jsou jejich (stále movití) příbuzní - dejte si do guglu "Schürer von Waldheim".
Waldheim (dnešní Zahájí) je na Tachovsku - a zakladatel rodu tam měl zámek, ale bylo to "v pásmu", takže komančové z něj udělali totální ruinu.
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Sedlář - svobodný

Příspěvekod Zora » čtv dub 25, 2019 23:29

abulin píše:Nevím jestli Vás to ještě trápí - ale příspěvek není označen jako vyřízený:
- tato větev původně šlechtické rodiny na Křivoklátsku zkrachovala - ale stále byli (jako šlechtici) svobodní - jejich potomci Šírerové, Šilerové žijí na Křivoklátsku dodnes.
Po celé Evropě jsou jejich (stále movití) příbuzní - dejte si do guglu "Schürer von Waldheim".
Waldheim (dnešní Zahájí) je na Tachovsku - a zakladatel rodu tam měl zámek, ale bylo to "v pásmu", takže komančové z něj udělali totální ruinu.


Jen,. technická vysvětlivka, - v této sekci příspěvky slovem VYŘEŠENO neoznačujeme.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků