Uvedení otce v matrice O, který nebyl uznaným otcem

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Uvedení otce v matrice O, který nebyl uznaným otcem

Příspěvekod hovorkas » pát kvě 01, 2015 5:57

Na viewtopic.php?f=9&t=22114 prosím o pomoc s přečtením jednoho slova u narození nemanželské dcery Alžběty Táborské/Košťákové (druhý zápis shora) viz. http://hovorka.stepan.sweb.cz/rodokmen/AK_1804.jpg Je tam uvedeno, že Václav Košťák si vzal matku Alžběty (které v tu dobu byly 4 roky) Annu Táborskou 13.9.1808 za manželku (dohledal jsem, je to skutečně tak a nevěsta je uvedena jako svobodná) a toku 1835 uznal otcovství u Alžběty. Zarazilo mě ale, že Alžběta je už v zápise své svatby 14.1.1823 viz. http://hovorka.stepan.sweb.cz/rodokmen/ ... K_1804.jpg první zápis shora uvedena jako dcera Václava Košťáka. Chtěl bych se zeptat zkušenějších, zda bylo možné, že farář nezmiňoval v matričním záznamu svatby nemanželský původ, o kterém zde musel vědět, neboť rodina se stále vyskytovala na jedné farnosti (a matriky měl tedy k dispozici), a naopak uvedl otce, který v tu dobu uznaným otcem nebyl? Pak mě ještě napadá, proč, když už Alžběta byla brána jako dcera Václava Košťáka, najednou roku 1835 to otcovství začali řešit, ale je mi jasné že nejste jasnovidci :-). Třeba na nesrovnalost přišel nadřízený při vizitaci nebo Alžběta chtěla opis křestního listu (který nevím, jestli se roku 1835 vydával).....

Předem děkuji za jakoukoliv odezvu.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Uvedení otce v matrice O, který nebyl uznaným otcem

Příspěvekod Zora » pát kvě 01, 2015 6:26

Stávalo, že dítě, které vychovával manžel matky dítěte, "automaticky v obci přebíralo příjmení později provdané matky a jejího manžela. Tvořili spolu rodinu, takže všichni vnímali, že jde o dítě z této rodiny.

Manžel matky ovšem nemohl legitimizovat dítě, které bylo v roce 1835 už dospělé. (jestli správně počítám, tak bylo Alžbětě 31 roků). Nepřečtu zápis, takže těžko soudit. Setkala jsem se s případy, kdy manžel matky souhlasil s legitimizacím, ale v matrice to nebylo poznamenáno, došlo jen k zápisu na "papír" a ten byl uložen ve farním archívu - stávalo se to tehdy, když se ale jednalo o vzdálenější farnosti, které si doklady přeposílaly.
Snad i tady došlo k opomenutí vepsat zápis, snad se z nějakého důvodu odložil proces legitimizace... .
Možná ten zápis z roku 1835 vše jen vrací do pořádku, tedy že se v roce 1835 konstatuje, že (dříve) došlo k legitimizaci.
Dospělou Alžbětu by teoreticky mohl manžel její matky adoptovat, na rozdíl od adopce dětí by šlo o adopci dospělého, kdy mohla adoptovaná osoba používat příjmení adoptivního rodiče, (ale v tomto případě zcela jistě dál používala příjmení svého manžela) a vznikal by jí nárok na dědictví.
Jde pouze o úvahy, rozhodně je důležité, co přesně je dopsáno do matričního zápisu u narození. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Uvedení otce v matrice O, který nebyl uznaným otcem

Příspěvekod hovorkas » sob kvě 02, 2015 6:08

Děkuji Zoro za odpověď. Co se týká obsahu dodatečného doplnění zápisu, vedle údajů o původu Václava Košťáka a jmen dvou svědků je tam uvedeno: Roku 1808 dne 13. září této dcery Alžběty matku Annu Táborskou poyaw řádnj v manželstwj, roku 1835 dne 11. října přihlásil se býti otcem. Takhle to budí dojem, že oficiálně otcovství řešili až toho roku 1835, ale samozřejmě nelze pouze na základě jen tohohle jednoho krátkého zápisu říci, jak to přesně tenkrát bylo. Jak jsem psal, jseem si vědom toho, že nejsme jasnovidci :-).

Ještě mě zaujalo v tom zápise o svatbě na http://hovorka.stepan.sweb.cz/rodokmen/ ... K_1804.jpg , že rychtář ne úplně nejmenší obce (v té době cca 200 domů a 2000 obyvatel) se roku 1823 neuměl ani podepsat....
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků