Vojenské pluky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod Jurka » čtv úno 04, 2016 14:39

Zdravím. Nemohu se vyjadřovat k danému, ale měla bych prosbu, zda někdo, kdo se zabývá historií vojenství by mohl pomoc.
V jedno z matričních záznamů je u otce mého pradědy napsáno, že byl gefrajtr u slavného regimentu Froon. Zajímalo by mne
kde se tento regiment pohyboval kolem roku 1780-90, nebo jestli někdo nemá povědomost, kde se dá něco přečíst.
Děkuji j.O.
Jurka
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte úno 25, 2014 19:15
Oblast pátrání: Hledám v okolí Plzeňska, Berouna, Č. Budějovic až do severočeského kraje, Dubí u Teplic. Jména, která hledám jsou: Diviš a Svoboda u berouna, Heřman u Plzně, Orholz, a podoby toho příjmení, jako je :Obrholz, Ohrholz, Orhocz, Orhoč.. ale pořád je to dnešní Orholz, i když v jednom záznamu je jako Horetz

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 04, 2016 15:10

Tenhle?
viewtopic.php?f=9&t=13745
Jinde (na okounovi) píše kozulena
kozulena
16.červenec 2014 22:34:40
Až na drobný detail: ten regiment je Froon neboli 54. pěší pluk (Josef svobodný pán Froon von Kirchrath byl jeho majitelem v letech 1805-21), který verboval v okresech Český Krumlov, České Budějovice, Chvalšiny, Horní Planá, Vyšší Brod, Kaplice, Nové Hrady, Nová Bystřice a Jindřichův Hradec, kde měl posádku.

Takže hledáte jméno pluku/regimentu předtím
a to je asi tady
http://www.napoleon-series.org/military ... ninf6.html
u 54. je
1769-1805: Infantry Regiment ‘Graf Callenberg’ Nr. 54 (Callenberg, Feldmarschalleutnant Karl, Graf)

Tak zkusgte googlit Callenberg regiment- a ona Vám zase vyskočí kozulena a jiní, dokonce i tady na fóru o tom pluku jě dotaz....
http://forum.valka.cz/topic/view/170341 ... ersky-pluk
apod...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod Jurka » úte bře 08, 2016 18:52

Děkuji, zkouším hledat jednoho předka, který měl sloužit jako gefreiter u slavného regimentu Froon, před tím jako Callenberg jak píšete. http://digi.ceskearchivy.cz/cs/3574/40 je to u dítěte: 10.listopadu +Martin, otec Vít Orhoč (Orholz)... Když vezmu, že Vít Orholz se narodil 1882-4, tak jeho otec František Orholz cca v roce 1752-1755. Nemohu najít narození toho Víta Orholze, tak se snažím hledat podle pohybu toho regimentu, jeho manželka byla ze Štěkře, ženil se v r. 1803 v Rájově jako tovaryš kovářský. U svatby má napsáno, že jeho otec byl +Josef ,matka nebyla uvedena, tady v tom křestním záznamu je to František. Chytám se každé maličkosti, která napoví, kde se Vít mohl narodit. Napadlo mne, zda neutekl od rodičů a neoženil se v 18 letech jako že sirotek???
Ještě jsem se chtěla zeptat. Když padl v 1.světové válce a má jeden napsáno: Bohatýn u Haliče a Bursztýn,kde to je. Na Slovensku?
Jurka
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte úno 25, 2014 19:15
Oblast pátrání: Hledám v okolí Plzeňska, Berouna, Č. Budějovic až do severočeského kraje, Dubí u Teplic. Jména, která hledám jsou: Diviš a Svoboda u berouna, Heřman u Plzně, Orholz, a podoby toho příjmení, jako je :Obrholz, Ohrholz, Orhocz, Orhoč.. ale pořád je to dnešní Orholz, i když v jednom záznamu je jako Horetz

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod evapolaskova » stř lis 21, 2018 20:08

Nevíte prosím někdo kde by byl nějaký jmenný seznam členů toho 8. pluku, v matrice u sňatku svého předka z 15.5.1870 jsem nalezla toto: Anton Titz /: vulgo Nehleděl:/ voják ck 8 pěšího pluku na dovolené až do zavolání a služebný bydlící v Horních Heršpicích. Nedačí se mi Antona nikde najít, jediné co vím, že měl děti ještě po roce 1919.
evapolaskova
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát srp 24, 2018 11:12
Bydliště: Šlapanice u Brna

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod Zora » stř lis 21, 2018 20:10

A vyznání?
Z

edit přiložte, prosím, odkaz na svatbu.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod Zora » stř lis 21, 2018 21:46

evapolaskova píše:Nevíte prosím někdo kde by byl nějaký jmenný seznam členů toho 8. pluku, v matrice u sňatku svého předka z 15.5.1870 jsem nalezla toto: Anton Titz /: vulgo Nehleděl:/ voják ck 8 pěšího pluku na dovolené až do zavolání a služebný bydlící v Horních Heršpicích. Nedačí se mi Antona nikde najít, jediné co vím, že měl děti ještě po roce 1919.


Anton se narodil jako nemanželský matce Josefě. To jste neuvedla, v roce 1876 byla již Antonova rodina přestěhována do farnosti Staré Brno, i zde se Antonovi rodily děti.
U nejstarších dětí má Anton (v Horních Heršpicích) uvedeno příjmení, které sice užíval, byl pod ním známý, ale zřejmě je to jen příjmení pozdější manžela jeho matky Josefy. (Ještě existuje možnost, že Josefa byla provdaná - to druhé příjmení, po smrti manžela porodila nemanželského Josefa, který dostal matčino rodné příjmení)
Vyhledejte si v Heršpicích všechny děti narozené Antonovi, pod některými jsou přípisky, data , určitě Vám to pomůže.

V Horních Heršpicích se vyskytuje příjmení Titz, je na Vás, zda zjistíte nějakou souvislost-. Co nepřečtete, dejte si samostatně každý zápis přečíst do sekce čtení.

To, že byl Anton voják, není v tomto případě podstatné, v době, kdy se Anton ženil, bylo povinností zapisovat do matrik, jak se ženich vypořádal s vojenskou službou. Podívejte se ještě jednou na zápis o Antonově svatbě, zcela jistě tam budou údaje, které Vám pomohou, nebo si to dejte také řádně přečíst.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod filmovymaniak » čtv lis 22, 2018 11:10

Dobrý den, Evo

kmenové listy i některé indexy pro 8. pěší pluk jsou tady:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod evapolaskova » pon led 28, 2019 19:46

Děkuji za odpovědi.
S tím Antonem je to takové zapeklité
- ano, narodil se svobodné matce Josefě Titz vulgo. Nehleděl, u dotyčné jsem našla ještě další tři děti bez uvedeného otce a nemám o ní bližší informace
/dle jednoho přípisu by mohl být otcem Josefy jistý Florian Titz z Dom?? (asi Domašov nebo Domanín zatím nevím)

- Anton si vzal Apollonii Plšek ze Soběšic, žili v Horních Heršpicích, objevují se tam i v jednom sčítání

- v Heršpicích se jim narodilo několik dětí
1870 mrtvěrozený chlapec
1871 František (můj prapradědeček) byl v Heršpicích i v dalším sčítání, kdežto rodiče ani sourozenci ne (se jako přestěhovali do Brna a 5ti leté dítě nechali v Heršpicích?)
1873 Marie, zemřela téhož roku také v Heršpicích
1874 Anton Georg, zemřel 1876 již na Starém Brně na Wienergasse 24

- na Starém Brně se jim 1876 narodil ještě syn Johann
a pak 1882 se Apollonii narodila dcera Josefa, otec neuveden v matrice je u matky jak příjmení Titz tak Plšek, Wienergasse 64

- prošla jsem sčítání, nikde se neobjevili
- prošla jsem úmrtí, ale Antona jsem nenašla
- prošla jsem další sňatky Apollonii jsem nenašla
- prošla jsem úmrtí Apollonii jsem nenašla
- psala jsem na MZA ohledně sčítacích operátů a policejních přehlášek, ale prý tam nic nemají, jen o tom Františkovi, to mi už poslali, ale tam žádné nové údaje nebyly
- VHU mi také napsal, že o antonovi nic nemají, ať zkusím napsat do Vídně, tam čekám na odpověď
evapolaskova
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát srp 24, 2018 11:12
Bydliště: Šlapanice u Brna

Re: Vojenské pluky

Příspěvekod Zora » pon led 28, 2019 22:51

Prosím, zkuste ten zápis vložit jako samostatné téma do sekce hledám pomoc.
Já už jsem se tím jednou zabývala, samozřejmě už to v hlavě nemám...zřejmě šlo o rodinu, která se často stěhovala. Vypište osoby, jejich zjištěná nebo možná data narození a ke každé osobě údaje, které znáte. Ztrácím se v tom, kdo měl nemanželské dítě a kdo byla koho dcera. Přiložte i nalezené odkazy.
MZA Vám nebude dohledávat zápisy z matrik, a jinak netuším, co by Vám mohli nabídnout, poskytnout.
Odkazujete se na sčítání, že tam rodiče nebyli, ale František ano, u koho tedy byl....
ve sčítání se neobjevují osoby ze širšího Brna, pak je třeba hledat podle adresy.
Takže - až bude doplněn dotaz a ve správné sekci , zkusím se po tom podívat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků