Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte dub 14, 2015 14:06

Dobrý den,
asi moc neporadím.

1) za prokázané bych vzala, že byli minimálně dva Josefové Benešové. Jeden mrtvý byl otec nevěsty. Druhý živý byl otec svědka Jana. Když půjdete dál touto větví (hospodský z Pálečku), ujasníte si tento rod a budete vědět, do kterých dědin sahá a tím budete vědět, kam určitě Váš Josef Beneš s dcerou Dorotou nepatří.
2) Pokud by Josef zemřel už dávno (tedy před Dorotiným narozením, případně někdy v jejím dětství), nepřikláněla bych se k domněnce, že farář napsal, že ve Zlonicích pouze bydlel (a opomněl uvést, kam skutečně patřil - vycházela bych z toho, že patřil do Zlonic.
3) Může být chyba ve jméně, Dorotin otec se nemusel jmenovat Josef.

Měla jsem jeden takto zašmodrchaný rod. Nezbylo mi nic jiného, než jít do nejstarší matriky a vzít to od konce a dělat vlastně rozrod. Tím jsem si zmapovala všechny rodiny s tímto příjmením a měla přehled, kdo kam (přes koho) patří.

Třeba byste díky tomu zjistila, že se např. v inkriminované době Benešům narodily jenom např. dvě Doroty, z toho jedna otci Josefovi. Nebo tam nebude ani jedna Dorota s otcem Josefem a budete vědět, že v zápise je chyba.

Jak píšu na začátku, moc jsem asi neporadila :(
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Dawid » úte dub 14, 2015 14:54

Za sebe přidám:
Monika píše:cum honesta ancilla (poctivá děvečka/služebná)
"Ancilla" může být i prostě jen dívka, bez odkazu k jakémukoliv povolání. I když u 17leté siroty je služba na cizím očekavatelná.

Monika píše:6. Dorota mohla být (je to pravděpodobné) poddanou ke Zlonicím a až panským souhlasem se svatbou se stát poddanou Kornhausu. Nebyla by ale o tom zmínka u zápisu svatby?
K té změně určitě mohlo dojít i kdykoliv mezi smrtí otce a svatbou a ne nutně v souvisloti s ní.

Monika píše:7. Mohl být Josef poddaným nikoli ke Zlonicím, ale ke Kornhausu? Byl by ale v takovém případě "obyvatelem Zlonic", když Zlonice celé patřily ke stejnojmennému panství? Jako "podruh" by asi mohl, ale "obyvatel" znamenalo, že to byl přinejmenším chalupník. Nebo ne? Mohlo to "incolam Zlonicensem" znamenat pouze to, že v době smrti ve Zlonicích pouze bydlel (a že tedy nebyl na návštěvě, na trhu apod.)?
Vzhledem k době by "incola" skutečně měl být osedlý obyvatel, tj. přinejmenším domkář. Pomohl by urbář nebo katastr.

A jinak souhlasím, že jestli se nepodařilo najít žádné další a vyjasňující zápisy, tak tohle je na komplexní genealogii Benešů v regionu.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 15:13

Jen poznámku, nevěsta u u svatby předkládala doklad o narození. V té době mohl být její otcem obyvatelem Zlonic. Od jeho úmrtí však mohlo uplynout hodně roků a zbytek rodiny se mohl přestěhovat (matka se znovu vdala a pod.)

Stejně tak otec nemusel nutně zemřít ve Zlonicích, i když tam bydlel, napadá mě třeba úraz při práci nebo cesta někam za příbuznými.
Pokud mám zkušenost, ancila by měla.l tak jak píše Dawid, vyjadřovat dívku, slečnu, tedy stav mladé neprovdané ženy, ne povolání. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu fakt, jak jsou zapisovány ostatní nevěsty v podobném věku v konkretní matrice.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 15:36

Josef z Pálečku (otec svědka) mohl být klidně i bratrancem Josefa, otce Doroty, ale není zas až tak úplně jisté, že to nemohli být bratři - jeden se mohl jmenovat Josef (třeba i s nějakým druhým jménem) a druhý třeba Josef Jan. Pak mohl otec Doroty používat klidně jméno Jan v době, kdy se narodila, ale u svatby byl z nějakého důvodu zapsaný jako Josef. Budu muset ještě dávat zvášť pozor na úmrtí Janů, obyvatelů Zlonic (pokud tedy nějaký bude).

Já jsem se asi dva roky potýkala s tím, že jsem hledala správného předka A. Muchy jménem Tomáš.
Narodilo se jich v předpokládaném období více, někteří byli oddělitelní podle jména otce, ale ne u všech jsem si byla jista...
Všechny tyto předpoklady, o kterých píšete, můžete brát jako pravdivé jedině tehdy, když si budete jista (podložení dalším nalezeným zápisem).
Zvlášť často frekventovaná příjmení je třeba hodně kontrolovat a Beneš mezi ně patří, bohužel (příjmení vzniklé z osobního jména Beneš (Benedict). Zrovna včera jsem asi o století, dvě dříve bojovala s příjmením Swoboda).
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 15:42

Zkuste hledat svatbu matky před datem sňatku dcery. Tím byste se dobrala k možné změně panství. netuším, jak v dané oblasti probíhala změna poddanství u dětí, tím byste mohla najít nové bydliště dcery v době před sňatkem, případně zjistit, kdy matka zemřela, zda se nevěsta nevdávala jako úplný sirotek.
Sorry, pokud jste to někde snad psala, opravdu to projíždím jen v rychlosti, dala jsem si pouze kafe, musím se věnovat činnostem kolem domácnosti. Z :-))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Dawid » úte dub 14, 2015 15:53

Monika píše:Mohlo se to stát třeba tím, že se její matka znovu vdala za někoho, kdo byl poddaným ke Kornhausu? Změnilo by se pak i poddanství jejích nedospělých dětí? Ještě mě napadá souhlas s přestěhováním na jiné panství, ale to se asi nutně nemuselo řešit změnou pána. Jsou ještě jiné důvody, proč by se její poddanství změnilo, pokud obec (nebo její část), kde trvale žila, nebyla prodaná k jinému panství. Zloniské panství mělo v té době jiné majitele, než panství Kornhaus.
Stát se mohlo skoro cokoliv :)
Poddaní sice byli k vrchnostem vázaní nevolnictvím, ale vrchnosti v zásadě neměly jiný zájem, než aby rustikální grunty plnily své povinnosti (ideálně s rezervou, díky které půjde napřesrok ty povinnosti navýšit) a dominikál měl dostatek pracovních sil (ať už z poddaných na rustikálu, nebo z vlastní čeledi). Pokud v tomhle směru byly jejich požadavky naplněny, neměly důvod nevyhovět žádosti o výhost - ať už by k ní taková Dorota (nebo i další členové její rodiny) měla jakýkoliv důvod. I celá selská rodina měla šanci se legálně přestěhovat, pokud třeba místo sebe sehnala jinou, co by převzala hospodářství.
A jak správně říká Zora, k stěhování ze zlonického na kornhauzské mohlo vlastně dojít dokonce ještě za života Dorotina otce (i když bych to spíš nečekal). Možných motivací je celá řada.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 16:16

Ještě bych doplnila, že poddaní také prostě "zdrhali", aspoň u nás na Moravě :-))), ale jen někteří ti slušní, tedy samozřejmě příbuzní náš všech dodržovali pravidla :-))) Nový majitel je většinou vítal, pokud byli pracovití nebo ovládali nějaké - na novém panství potřebné řemeslo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 16:43

On to byl spíš pokus vyvolat úsměv na tváři, vím, jak je obtížné hledat nenalezitelného předka :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 18:30

je třeba hledat spolu se jménem obce nebo slovem rodokmen a podobně. v těchle případech bych ale moc šancí netu nedávala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků