Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Vysvětlení zápisu o svatbě 1771 matrika Zlonice

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 17:43

On to byl spíš pokus vyvolat úsměv na tváři, vím, jak je obtížné hledat nenalezitelného předka :-)))
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » úte dub 14, 2015 19:21

No ale na těch "utečencích" něco je :wink:

Mám celkem slušnou řádku nenalezených v 17. století, jako každý. V 18. století jich mám jen pár a tohle je z nich všech první případ, kdy jsem našla zápis o svatbě i s uvedením otce a jeho obce a nebylo mi to zatím moc platné. Tak mě to trochu vyvádí z míry :lol:

No a hledat na webech "Beneš" má stejný smysl, jako hledat tam "Swoboda" :roll: :lol:
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod Zora » úte dub 14, 2015 19:30

je třeba hledat spolu se jménem obce nebo slovem rodokmen a podobně. v těchle případech bych ale moc šancí netu nedávala.
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » sob kvě 05, 2018 22:52

Po 3 letech znovu otevírám téma ztracené pra...prababičky Doroty, abych ještě jednou poděkovala všem za dobré rady a abych vám napsala, jak se to s Dorotou vlastně mělo. Dnes jsem své pátrání uzavřela, přidala si k ní zápis jejího narození a teď už zase můžu pátrat po jejích předcích. :)

Malá rekapitulace:
26. 11. 1771 se v Beřovicích čp. 3 vdávala: honesta ancilla (poctivá dívka) Dorothea Supesthite legitima filia (pozůstalá legitimní dcera) post + (po zemřelém) Josephum Benesch incolam (obyvatel) Zlonicensem
za svědka jí šel: Joan. filius Josephi Benesch cauponis (hospodský) Parvo Paležensis
Věk nevěsty, samozřejmě, uveden nebyl.

Nedařilo se mi najít úmrtí Josefa ve Zlonicích (obci) a ani narození Doroty.

V zápise vlastně ani nebyla zas tak velká chyba, pouze došlo k záměně obce Zlonice za panství Zlonice - Josef Beneš nebyl nikdy obyvatelem obce Zlonice, ale byl poddaným k panství Zlonice.

Beřovice a Zlonice ze svatebního zápisu mě nasměrovaly do farnosti Zlonice a přitom ke klíčovým událostem (narození Doroty, úmrtí Josefa) došlo na území farnosti Vraný.

Jak to tedy s Dorotou bylo?
Dorota se narodila 1. 11. 1750 ve Vyšínku jako dcera Josefa Beneše, krejčího, šenkýře a rychtáře z Vyšínku a Kateřiny, rozené Ješkové. Josef zemřel 21. 4. 1762 ve Vyšínku. V době těsně po jeho smrti se její žijící sourozenci nacházeli v těchto místech:
- Josef Norbert (* 2. 2. 1728) byl už ženatý a byl krejčím a šenkýřem v Pálečku;
- Matěj Jan Nepomucký (* 17. 1. 1734) byl také už ženatý a přebral otcovu šenkýřskou živnost ve Vyšínku;
- František (* 26. 2. 1738) byl také už ženatý a byl krejčím ve Zlonicích;
- Kateřina Alžběta (* 7. 5. 1740) ještě vdaná nebyla a nevím, kde se nacházela, ale vím, že 28. 2. 1769 v Beřovicích porodila nemanželskou dceru, která zemřela 8. 5. 1771 v Beřovicích čp. 8 a sama Kateřina Alžběta pak zemřela 30. 4. 1773 v Beřovicích čp. 3 (tedy v domě, odkud se Dorota předtím vdávala);
- Anna Marie (* 5. 8. 1744) také vdaná ještě nebyla a také nevím, kde se nacházela, ale vím, že se 13. 2. 1763 vdala ve Vyšínku (předpokládám, že zřejmě z otcovského domu, kde tou dobou hospodařil její bratr Matěj Jan Nepomucký).

Všichni, až na Dorotu, byli a zůstali poddaní k zlonickému panství.

Jak to bylo se svědkem Janem?
Jan, který byl svědkem na svatbě Doroty, by měl být synem jejího bratra Josefa Norberta, který v den Dorotiny svatby byl stále šenkýřem v Pálečku. Narození Jana se mi zatím nepovedlo spolehlivě najít, ale domnívám se, že by mohlo jít Vojtěcha Jana, který se narodil 4. 10. 1752 ve Stradonicích, jako první dítě novomanželům (oo 14. 11. 1751 ve Zlonicích) Josefu Norbertovi a Kateřině, dceři Antonína Švába, dřív, než se usadili na šenku v Pálečku (nejpozději před 18. 4. 1755).
V době svatby tety Doroty by Vojtěchu Janovi bylo 19 let. Dalším synem, který měl v křestním jméně Jan, byl až Václav Jan, kterému ale bylo v době svatby tety Doroty 5 let (* 27. 7. 1766). Mezi dětmi jsou dvě o něco větší mezery (3,5 roku), ale děti před nimi nezemřely jako kojenci. Nicméně zde ještě budu pátrat dál, protože mě zaujalo, že by Vojtěch Jan používal své druhé jméno (mám mnoho předků a jejich příbuzných se dvěma křestními jmény a toto by byl teprve druhý takový případ).

Tři roky jsem ze všech matrik od nejstarších až po cca konec 18. století sbírala a třídila všechny matriční události a často i jakékoli zmínky kohokoli s příjmením Beneš po území panství Zlonice, Vrany, Slaný, Velvary, Budihostice, Mšené-lázně a zabrousila jsem částečně i pod Říp a k Mělníku (ale to opravdu jen okrajově). Budu na tomto příjmení pracovat dál, čekám na zveřejnění okresu Kladno, ale už teď vím, že všechna ta práce nebyla marná.
1. Můžu pokračovat ve vývodu! :D
2. Mám už sestavené větve jiného rodu Benešů, který také patří k mému vývodu. Až se dostanu ke klíčovému zápisu, už jen vyberu tu správnou hlavní větev. :D
3. Mám docela dobrý přehled o Beneších z tohoto území, takže mohu případně pomoci i dalším hledajícím. ;)

Tak ještě jednou děkuji všem za dobré rady, a to nejen zde u tohoto tématu, ale obecně na fóru. Díky vám všem, kdo se tu ochotně dělíte o své znalosti a zkušenosti, se mi povedlo pokročit natolik, že jsem zvládla obtížné hledání v rodech, které se neustále někam stěhovaly, tu se vynořily, aby o dvě děti dál zase zmizely a navíc nesly běžné a velmi časté příjmení.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi