Kothbauer/Kynor aneb rozpor mezi matrikou a kronikou

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kothbauer/Kynor aneb rozpor mezi matrikou a kronikou

Příspěvekod zedir » čtv dub 09, 2015 17:49

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na osvětlení jedné nepřesnosti mezi kronikou obce a příslušnou matrikou. Jedná se o Hluboké Dvory u Tišnova, kde stával dvůr č. 12, který měl v držení můj předek Jan Kothbauer nejméně od roku 1816, kdy se mu zde narodila dcera Františka (první záznam vlevo nahoře) a kdy je označen jako hofbesitzer a je tak naposledy označen v roce 1834, kdy pod stejným číslem zemřel jako freyhofbesitzer (pátý záznam vlevo), v záznamu je škrtnutý dům č. 19, ale tam Jan nikdy nežil, takže půjde opravdu jen o omyl. Jako držitel dvora č. 12 je uveden i v průběhu všech let, kdy se mu narodilo dalších šest dětí (1818, 1820, 1822, 1825, 1827, 1830). Na obecních stránkách vesnice je ovšem zveřejněna kronika psaná ve 20. letech 20. století, kde se uvádí, že Budovu čís.12, tak zvaný "Nový Dvůr", kdo postavil není známo, ale od roku 1820 až do 1845 byl majitelem tohoto Dvorce p.Kynor (Kchyner).
Nejdříve jsem si myslel, že by se mělo jednat jen o zkomolené jméno předka Kothbauera (a dvě uvedené podoby svědčí o určitém komolení), protože jsem si jej spletl s jiným předkem a myslel si, že Jan skutečně zemřel v roce 1845 a byl jsem rád, že mám novou variantu, pod kterou Kothbauery hledat, protože nevím, odkud přišli (u Jana nemám ani sňatek, ani narození a pod Hlubokými Dvory zemřel starší bratr zde prvorozené Františky, který se tu ale nenarodil). Protože onen Kynor měl dvůr vlastnit ještě ve 40. letech, musí se ovšem jednat o dvě osoby, přičemž po smrti Jana se z úmrtní matriky dá v roce 1840 vyčíst jako hofbesitzer Jan Smetana, takže opět žádný Kynor, kterého jsem si v matrice nikde nevšiml. I na indikačních skicách z roku 1826 je Jako držitel dvora uveden Jan, jehož jméno je dopsáno ke všem pozemkům patřícím ke dvoru, v soupisu domů z roku 1820 je držitelem také Jan, který vedle toho měl ještě domek č. 11. Kynora jsem si nevšiml ani u starého dvora č. 10, že by si kronikář oba dvory popletl.
Toto téma jsme už otevřeli zde, ale bude opravdu lepší jej znovuotevřít v novém tématu. Řešili jsme i otázku přečíslování, ale to se mi u dvorů moc nezdá, zvlášť, že stále vidím v matrikách, že místní dvory č. 10 a 12 jsou stále dvory a i kdyby došlo k řadě přečíslováním, dle dvou různých pramenů byli ve stejné době dva (tři) různí držitelé. Zajímalo by mě, kde kronikář přišel na Kynora, rád bych věděl, jestli opravdu byl držitelem, ale v jinou dobu, nebo jde o zkomoleného Kothbauera, u kterého navíc špatně zapsal léta... Protože Kothbauery nemohu dlouhodobě nalézt, chytám se již i detailů, kdysi jsem o nich psal zde.

Přikládám ještě obrázky dvora č. 12 z indikačních skic (vpravo na stejné úrovni je dvůr č. 10).

děkuji tedy předem za případné postřehy a reakce
zedir
Přílohy
dvůr č. 12 a.jpg
dvůr č. 12 b.jpg
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Kothbauer/Kynor aneb rozpor mezi matrikou a kronikou

Příspěvekod Zora » čtv dub 09, 2015 18:40

Rozumné vysvětlení by bylo, že Kynor byl nájemcem , pachtýřem, jak jsem psala. Nic jiného mě nenapadá... Pokud je majitel Kothbauer uveden v r. 1820 v soupisu platících daně, pak Kynor snad ani nemohl být od toho roku majitelem.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 21 návštevníků