Potomci konvertovaných židů? Jak hledat?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Potomci konvertovaných židů? Jak hledat?

Příspěvekod Kuba » stř pro 29, 2010 17:21

Dobrý den,

našel jsem okolo roku 1770 jednoho předka se jménem Kateřina Steuer z Jedliny, Chýstovic na Čáslavsku. V matrikách nemohu vůbec žádné Steuery v této oblasti najít. Napadlo mě, jestli Kateřina nebyla původem židovka a nekonvertovala.
Podle historických materiálů v Jedlině a okolních vsí žilo velké množství židů a Steuer je podle všeho relativně časté židovské jméno.
Nevíte, jestli existuje nějaký přístupný seznam (konvertovaných) židů s této doby? Či nemáte nějaký jiný nápad, jak to zkusit dohledat? Jediné co jsem našel je internetový seznam náhrobků židovského hřbitova ve Studeném (blízká vesnice) a žádní Steuerové se zde nenachází..

Děkuji za rady!

K.
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Příspěvekod levape » čtv pro 30, 2010 13:37

Kolem roku 1770 budete mít asi smůlu. První soupisy židovských rodin v Čechách jsou z roku 1793 (vydáno knižně) a přibližně v této době se také začínají vést židovské matriky, které jsou uloženy v Národním archivu. Někde byli židé zapisováni i na konci katolických matrik příslušné fary. O tom, že by byly vedeny seznamy židů, kteří konvertovali jsem neslyšel.
levape
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 03, 2008 18:25

Příspěvekod bursica.d » čtv pro 30, 2010 21:31

Při procházení katolických matrik jsem často narazila na matriční zápisy o pokřtění lidí izraelitského vyznání. Tyto pokřtěné židy bych tedy hledala v katolických matrikách (pro rychlejší nalezení bych začala indexy, jestliže je matriky mají).
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Rooka » úte dub 19, 2011 7:40

Ahoj sice je nejspíš už pozdě, Já jsem taktež hledal udaje ohledně židovského otce mého předka a jsou pouze od roku 1803 v Archívu na Dejvické v okolí Benešovska Neveklov jak jsi psal Chýstovice byli kdysi Chlístov zkusil bych se kouknoout ještě tam Michal Jinak v SOA na Chodovci jsou knížky ke koupi, ale ještě jsem neměl tu možnost tam nahlednout.


Jinak i Já mám jeden dotaz, jedná se ohledně dalších mojich předku v jedne knize Indexu se psalo že dcera Daniela Neumana a Barbory .... Rozalie byla matkou mé Barbory Neumanove ona byla nemanželskou dcerou, takže otec neuveden. Ale v matrikach se mi vyskytlo, že mé Barbory je matka Lenora dcera Daniele Neumana. Ona měla 6 děti bez udaní otce, ale pouze u mé Barbory je zapsán jako otec: Abraham Batcher z !P!urgau viz odkaz: http://img24.eu/images/h4mzwxwr.jpg jedna se o třetí zapis ze spoda číslo domu 2 Předem děkuji za pomoc, v rodnem listě je již napsana že Barbora je katolička, ale měla by se +/- narodit kolem 1826 jelikož má prababička se narodila v roce 1872 v okolí Trutnova takže vůbec netuším kde bych měl dohledavat svatbu zminované Barbory Neumanové a Vincence Gulta narozeneho v Odolově :(
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků