Matěj

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Matěj

Příspěvekod Šušara » úte dub 07, 2015 17:13

Jak je to s těmi Matěji a Martiny?
Mathias, Matheus, Matěj, Matouš, Matheo, Mathia, Mathing,Marting? či Manting?, Martin, Martinus, Marteus....
Třeba byste ještě něco doplnili - ale co je to podtržené?
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Matěj

Příspěvekod zedir » úte dub 07, 2015 17:15

Dobrý den,

je-li na konci znak vypadající jako 9 (či G), jedná se o latinskou zkratku -us, Martin9 znamená tedy Martinus apod.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Matěj

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte dub 07, 2015 17:23

TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Matěj

Příspěvekod Šušara » úte dub 07, 2015 17:30

zedir píše:Dobrý den,

je-li na konci znak vypadající jako 9 (či G), jedná se o latinskou zkratku -us, Martin9 znamená tedy Martinus apod.


Jéžíš, jste zlatej, právě jste mi vytrhl trn z paty. Díííky
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Matěj

Příspěvekod Zora » úte dub 07, 2015 17:33

Je to podobná "zkratka" jako často u filius.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matěj

Příspěvekod Dawid » úte dub 07, 2015 18:07

A úplně řečeno se jedná o tzv. tironské nóty, starořímskou obdobu našeho těsnopisu :) Ve středověkém a raněnovověkém zapisování latiny se pár těchto symbolů používalo mezi normálním textem pro zkrácený zápis několika nejčastějších slabik, vesměs koncovek.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Matěj

Příspěvekod Zora » úte dub 07, 2015 18:19

ano, teorie mně jde, ale praxe zaostává :-))).
Jen bych doplnila, že nejen koncovek, ale často se opakujících slov, většinou jednoslabičných, třeba est...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matěj

Příspěvekod Zora » sob kvě 09, 2015 5:20

23. 2. 1629 Matius (pro pořádek)

Záměna Matěj - Martin se mně zdá jako velmi nepravděpodobná.
Dítě si neslo jméno po svatém, v tehdejší době svaté rozlišovali a dost často znali i jejich osudy. Ve stejné době je v matrice pokřtěno více Matějů, dá se tedy předpokládat, že se dodržovala zásada - jméno po nejbližším svatém v kalendáři.

Podobné možnosti záměny, které popisujete, si spíše jen hledáme my, genealogové, abychom získali navazující nitku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matěj

Příspěvekod Zora » sob kvě 09, 2015 14:17

Doslova tam vidím Matig, přikláním se k Matius. Netuším také, zda (a jak) se v této matrice rozlišovalo přesně mezi Matějem a Matyášem.

V česky psané matrice Ivančic jsem sice nenarazila přímo na jméno Matius v této podobě, ale na pár prohlížených listech jsem našla třeba Jonnes, a o pár řádků dál Jan a pak Hans...


Poznámka: V naší v matrice 1650 - 1730 jsem se opakovaně setkala s tím, že chybí nebo přebývají osoby. Myslím to tak, že osoba není v matrice zapsána, ale vdává se (žení se) Opačně - V matrice narozených je zapsána, ale svatba zapsána není.
Velice často to vyvolává touhu nahrazovat chybějící narození konk. kr. křestního jména jiným, které z logiky věci odpovídá. Bohužel, je to jen domněnka, možnost, ale ne jistota.

Dělala jsem si rodokmen předků opata Otmara z rajhradského kláštera.
Měl dvě sestry , vdávaly se, ale "nenarodily". (z hlediska matrik)
Vzhledem k tomu, že otec těchto dětí byl vzdělaný, pracoval v kanceláři prince z Lichtensteinu, tedy uměl číst a psát, určitě doklady kontroloval. Je nepravděpodobné, že by se děti narodily jinde. Spíš se přikláním k tomu, že lístek nebyl do matriky vepsán a že data , potřebná ke svatbě, znali rodiče. Jedna ze sester se vdávala v Rajhradě, druhá v Ivančicích...
Podobné to bylo u rodu Zozuli di Salino, domnívala jsem se, že konkrt. osobu v matrice přehlížím, ale pak jsem zjistila, že i renomovaní badatelé přede mnou (hledající s erudicí historiků přímo v knihách) měli srovnatelný problém...
Někdy matriky neříkají vše, co by mohly či měly :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matěj

Příspěvekod Zora » sob kvě 09, 2015 16:36

ok, velmi pravděpodobně ne, bohužel. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků