Svatba HOTOVO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Svatba HOTOVO

Příspěvekod Zuz1996 » stř bře 25, 2015 19:35

Dobrý večer,

mám problém. U narození mého pra..dědy je dopsaný přesný odkaz na svatbu http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=28 dole vlevo. Matěj Turneber, oddán s Pavlicích 1. dubna 1913 s Josefou Kakáčovou, svazek 2 strana 40. Paní Zora mi poradila, že živé matriky jsou uloženy v Blížkovicích. Tak jsem v emailu poprosila paní matrikářku, jestli by byla ochotná mi zápis oskenovat. Jenže mi napsala, že zápis odkazuje na rok 1878.

Byla to pra..dědova druhá svatba, první zde http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=203 2.7.1901, podle indexu zemřela Antonie v r.1913 v Prokopově č.p.30 kde po svatbě žili.

A poslední údaj co mám je narození tatínka mé babičky Josefa http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=22 1917 opět Prokopov č.p.30.

Nemá tedy někdo z vás nápad kde zápis hledat?

Předem moc děkuji
H
Naposledy upravil Zuz1996 dne pát bře 27, 2015 15:44, celkově upraveno 1
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Svatba

Příspěvekod Pichnat4 » stř bře 25, 2015 20:18

A paní matrikářce jste poslala jen odkaz na zápis v knize nebo i datum kdy by to mělo být? Ať nehledá podle strany 40, ale podle data 1913.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Svatba

Příspěvekod Zuz1996 » stř bře 25, 2015 20:36

Prvním emailem jsem poslala pouze datum a rodinné informace, v druhém jsem poslala i odkaz z přepisem přípisku. Takže paní matrikářka hledala obojí, pod datem svatba není a jak jsem psala na straně 40 je rok 1878.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Svatba

Příspěvekod Zora » stř bře 25, 2015 21:17

Napadlo mě ještě, zda není nevěsta vdova, že by mohl být zmatek kolem jejího rodného a vdovského příjmení, event. civilní sňatek, ale ten s velkou pravděpodobností podle zápisu nepřipadá v úvahu. Civilní matrika se v udaném době v Pavlicích nevedla.
Prohledala všechny tři matriky? 14411 - 14413

pro kontrolu: http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_znojmo.pdf
str. 101 tištěného textu.


pod farností Pavlice jsou vedeny pro dané období tři matriční knihy pro:
Pavlice, Grešlové Mýto a Vranovskou Ves.
On zápis do matriky narozených se mohl udělat podle oznámení fary v Pavlicích, že proběhla svatba, ale už neuvedli, že proběhla v jiné obci farnosti.
Možná sice hledala v indexu, ale bývají tam chyby.
To datum si nikdo z prstu nevycucal...
Možná zkusit hledat v matrice narozených nevěstu, ta by mohla mít také přípisek o svatbě.

Poslední varianta, co mě napadla, na Slovensku jsou také Pavlice. Byla by to sice neskutečná shoda, ale i to se stává. Z
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29256
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 25, 2015 21:25

no to je zapeklité

asi by bylo zajímavé najít narození Josefy Kakáčové....v
pohybujete se v letech, pro která jsou indexy, tak zkusit hledat tu svatbu v okolních vesnicích? zdá se, že se pohybovali málo....

edit: no shodneme se se Zorou
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Svatba

Příspěvekod Zuz1996 » stř bře 25, 2015 21:40

No nevím, hledala v zapsaném svazku. S jistotou vím, že hledala přímo v matrice. Co se narození nevěsty týče nemám o ní absolutně žádné informace a v okolí se nenarodila. Velký výskyt příjmení je na Blanensku, ale to bych střílela na slepo. A neporadila by jste mi jak ty slovenské matriky najít?
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Svatba

Příspěvekod ozana » stř bře 25, 2015 21:54

Co mé oblíbené ohlášky snoubenců, jestli alespoň o jednom "snoubenci" víte kde před sňatkem žil (narodil se)? Pokud byli katolíci a ohláškové knihy pro tu obec budou dostupné.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Svatba

Příspěvekod Zuz1996 » stř bře 25, 2015 21:59

S tím zkušenosti nemám, zatím jsem je nepotřebovala. Poradíte mi kde tu knihu najdu? Pokud je tedy digitalizovaná, do archivu se v dohledné době nedostanu.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Svatba

Příspěvekod Zora » stř bře 25, 2015 22:23

Určitě kniha ohlášek pro okres Znojmo není digitalizovaná, bohužel.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29256
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba

Příspěvekod ZEL » čtv bře 26, 2015 8:38

Přikláním se k Zoře, že svatba sice proběhla v Pavlicích, ale zapsána byla v jiné obci farnosti Pavlice, odkud nevěsta pocházela. Nedávno jsem řešila s lehce zmatenou paní matrikářkou podobný případ. Zápis je v obci nevěsty, ale obsahuje informaci, že svatba proběhla ve farním kostele.
ZEL
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Svatba

Příspěvekod Zora » čtv bře 26, 2015 9:00

Mám podobné zkušenosti, a když si vezmete, jak nám genealogům- koníčkářům se hledá špatně v nové farnosti, než přijdeme na to, jak je členěna matriční kniha, že pro dané období třeba existuje více knih, kde v těch knihách přesně co hledat (N,O,Z).... a aplikujte si to na matrikářku v obci XY, netuším, jak tyhle historické pracovní povinnosti zvládá. Ve velké většině umí perfektně své povinnosti týkající se současných matričních událostí, ale hledat, orientovat se ve starých matrikách... no, nevím, nevím. Jsou jistě takové, které jsou perfektní, (vždy vzpomínám na starou místní matrikářku, bez jejíž pomoci bych se nevdala) většinou mám ale zvlášt v nynější době zkušenost s opakem. Neumí najít zápis, sice hledá, ale nenajde, tak sdělí, že tam zápis není.

Pamatuji si na problém, který tady vznikl asi před dvěma roky, navíc se snad jednalo o rodinu světských.
Vpisek v matrice, kdy a kde proběhla svatba. Obec si bohužel nepamatuji z hlavy ale řekněme Lhota
Matrika O na netu, v ní nic.
Tak mně to nedalo, protože faráři bývali velice pečliví právě na tyhle vpisky, a nakonec z toho všeho vylezlo, že pro danou obec se pro dané období vedly dvě souběžné matriky. jedna s názvem Lhota - město druhá s názvem Lhota obec. (Lhota ovšem existuje pouze jedna a správně se nijak nedělí)
Jedna z matrik oline, druhá na matričním úřadě v příslušné obci.
Farář, který vpisoval do matriky narozených (na opačném konci republiky) poznámku o svatbě, samozřejmě nemohl tušit, že Lhota- město se matričně liší od Lhota - obec a zapsal jen Lhota.
Takže doporučuji znovu poprosit paní matrikářku, snad se v ní hne svědomí a aspoň příslušný rok proběhne v uvedených matrikách list po listu.
Problém ale může spočívat v tom, zda není matrika psaná kurentem, na Břeclavsku se některé matriky opravdu psaly takhle - dlouho i po roce 1918 a je otázkou, zda to umí přečíst.
Paní matrikářky se nechci naprosto dotknout, ale hledám možnosti, jak informaci získat. a kde by mohl být problém.
A mezi námi, ono není jednoduché ani hledat v indexu. stačí třeba, když je nedostatek místa, a pokračování zápisů je vpisuje na zcela jiné místo - a to bez označení...
Tak držím palce, v nejhorším snad zajet na místo, knihy by měly být k dispozici, i nejmladší zápisy už jsou snad po lhůtě utajení :-))) (odhadem)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29256
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba

Příspěvekod Zuz1996 » čtv bře 26, 2015 18:31

Děkuji mockrát za rady :) Co se týče těch dvou matrik paní Zoro nevím nevím, mě je právě divné, že svatba není zapsaná ani v indexu pro Pavlice a ani v indexu pro Hostim pod kterou se řadil Prokopov, i když jsou oba vedeny dál než je r.1913.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Svatba

Příspěvekod Zora » čtv bře 26, 2015 19:15

Já vím, ale v indexech bývalo hodně chyb, zrovna dnes někdo píše, že úmrtí v indexu nebylo.
Samozřejmě je také možné, že do Pavlic, kde bydlel ženich, přišla informace o svatbě a omylem tam zapsali místo správné obce - Pavlice, Ale to se mně zdá podivné...
Nezbývá, než hledat v okolí Blanska, kde web kdejsme.cz ukazuje nejvíce nositelů. Stejně ale udává jedno mužské jméno v okrese Břeclav.

Úplně nakonec si dovolím zažertovat, zda se v případě zápisu nejedná o aprílový žert... :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29256
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba

Příspěvekod Zora » čtv bře 26, 2015 19:32

Ještě rada
na acta publica - nástěnka jsou záznamy o tom, co kdo hledá. Zadejte si tam do vyhledavače Kakáč, Kakáčová, Kakáče... vypadnou vám obce, kde se tohle příjmení objevilo.

stejně tak můžete prohledat matriky v přepsaném seznamu - html na výskyt příjmení Kakáč. Na Vysočině je jich hodně.
http://matriky.msts.cz/
Já se Zuzano omlouvám dnes mně čas nedovoluje pátrat :-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29256
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba

Příspěvekod Zuz1996 » pát bře 27, 2015 15:41

Tak jsem to vzala na slepo a jak se říká, měla jsem sakra štěstí :D. Nejčastěji mi na actapublica vyskočila Fryšava, tak jsem to zkusila a Josefa se tam skutečně narodila. Jen mě zaráží, že má u sebe zapsané přesně to samé co Matěj. http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=118 14.10.1882, vzhledem k tomu kdy končí matrika je to opravdu štěstí :D
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků