Narození Apolinář Praha 1777

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod AndreaM » ned bře 22, 2015 15:15

Dobrý den, prosím Vás o pomoc s tímto problémem.
Předka Václava Drahana *1777 mám jako bod "0" (v této chvíli). Nic nevím o jeho narození, rodičích, sourozencích. V indexu narozených u Apolináře jsem našla jeho jméno.
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 77&scan=12
Hledám tedy v matrice v naději, že se pohnu dále..., ale jeho jméno tam nemohu najít, hledala jsem podle čísla stránky, roku, jména, společně narozených , ale nikde ho nevidím. Proto prosím, vidíte ho někde?

http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 8B&scan=21

Protože jméno Drahan se objevuje i v Polsku a na Ukrajině. Ale nikdo, kdo je v mém rodokmenu tam neodešel na nikdo mi na to zatím nesedí.
Tak si myslím, že tento předek musel mít buď někde sourozence nebo nějaké strýčky.
http://www.grobonet.com/gdynia/2/pochow ... n-Waltraud
Prosím, přečte někdo toto. Je to polsky.
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 633&y=1434
Předem děkuji všem za pomoc a Vaše názory.
AndreaM
 
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 27, 2013 20:08

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Kašpar » ned bře 22, 2015 15:35

Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Kašpar » ned bře 22, 2015 18:57

Monika píše:Je to dlouhé, proto z toho vyberu jen ty důležité pasáže. Omlouvám se.

Nr. 66(5?)
Łodź
Działo się w Mieście Łodzi dnia osmego Września Tysiąc Osiemset Czterdziestego roku o godzinie trzeciej po połodniu.
(Překlad: Událo se ve městě Lodž dne 8. září 1840 ve 3 hodiny odpoledne.)

Nejdříve jsou svědkové: (v přítomnosti) Franciska Hainigtiara(?) lat czterdzieści jeden mającego (41 let) i Jozefa Vitenner (Opravdu je na začátku spíš V, protože S je níže psáno jinak), tkara (tkalce), lat trzydieści sześć mającego (36 let), obydwaj w Łodzi zamieszkałych (oba obyvatelé Lodže)

Dál je informace, že šlo o sňatek civilní i náboženský mezi:
Mładzienem(? snad to čtu dobře, zřejmě mládencem) Blazyem(?) Wolf, betadnikiem (první dvě nebo tři písmena nepřečtu, "tadnikiem" je tam určitě; jde asi o profesi, ale nic mě nenapadá) Pkawkim(?, čtu to chybně - žádné polské slovo mě nenapadá) w Łodzi zamieszkałym (obyvatelem Lodže) lat trzydzieści dwa mającym (32 let), religii Katolickiej (katolického vyznání), urodzonym w Cezarstwie Austryackim w Wsi Altmeretein (narozeným v Rakouském císařství ve vesnici Altmeretein - nenapadá mě, kde by to mohlo být, znalci jistě vypatrájí), synem Franciska i Rozaliy z Rideluio(?) Małżomków Wolfów juž zmarłych (synem Franciska a Rozalie z obec nepřečtu již zemřelých manželů) s
Panną Anną Viarolyną Drahan (pnnou Annou Viarolynou? Drahan), lat dwadzieścia trzy mającą (23 let), religii Ewangelickiej (evangelického vyznání), urodzoną w Krolestwie Pruskim w Mieście Egan(?) (narozenou v Pruském království ve městě Egan), curką (dcerou) S. P.(? zkratka by mohla být od Szanownego Pana = váženého pana) Jana(?) Drahan, byłego sukienika (bývalého soukeníka) a Anny Benaty(?) z Drahanow (z rodu Drahanů), w Łodzi zamieszkałej (obyvatelky Lodže - myslí se tím nevěsta), przy(?) Tratię(?) zostającą (první dvě slova nepřečtu, třetí je pravděpodobně ve staročeském významu "zůstávající", čili bydlící, ale kde nepřečtu)
Následuje informace o trojích ohláškách.
Následuje informace, že manželé svatební smlouvu neuzavřeli.
Následuje informace, že zápis byl manželům i svědkům přečten a že jej podepsali.
Končí podpisy.


Snad se v tom vyznáte. Něco se mi nedaří přečíst a dost z toho vidím jen proto, že tam nějaké slovo očekávám.

A Kašpare, děkuji, že jste to sem dal v rozumnější podobě - polský odkaz se mi sice zobrazí, ale s obrázkem nepohnu, jde mi jen zmenšovat nebo zvětšovat, ale výřez na náhledu nefuguje a ani posun obrázku rovnou.

V levém rohu stránky je tlačítko za stažení obrázku. Pro posun v okně klasicky levým tl. myši, podobně jako na acta publica. Ale to už je jedno
Panna Drahan bude Karolyna
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Kašpar » ned bře 22, 2015 19:05

Monika píše:Právě že mi to klasicky myší (uchopit obrázek a táhnout) nešlo a ani nešlo posouvat výřez po miniatuře, která je vlevo. Asi se mi do prohlížeče nenačet obslužný skript. No, to nevadí. Ocenila jsem, že jste sem dal obrázek a nemusela jsem si jej ukládat do počítače ;)

Jasně, jsem polichocen.
Mám malé plus do začátku týdne
:wink:
--------------------
Přidám pár slov:
za příjmením Wolf bude "basadnikem tkacskim"
obec vidím "Altmentein"
další obec, před manželi "Rideluw"
manželka Jana, býv soukeníka bude patrně "Renata"
místo Tratie bude asi spíš "Matie", zůstává doma u matky
snoubenec bude skutečně Blažej, neboť je dole podpepsán jako "Blasius"
Naposledy upravil Kašpar dne ned bře 22, 2015 19:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 20:20

nemohlo by to Egan být Segan? vidím tam ještě nějaký klikyhák....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 20:26

a pak jedna odvážná
co Alt Manetin (Starý Manětín)- no jenže žádný Starý jsem nenašla, jen Manětín (u Plzně)
edit: a nebo, ještě hůř zapsáno
Alt Moletein (Stary Maletin) u Šumperka
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 20:31

a poslední pokud
místo Egan Segan a nebo Zagan- Zahan- v Polsku, asi 140 km na sever od Liberce.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 20:42

Co je napsáno v břevnovské matrice u jeho svatby? Já dnes už nevidím vůbec nic..... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 21:12

Nevím, co je psáno v matrice, odkaz zde uvedený je z indexu Apolináře k NAROZENÝM
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 77&scan=12
ale druhý tazatelem uvedený odkaz vede to matriky ODDANÝCH Břevnov
matriku Apolináře k roku 1777 jsem našla, ale zápis v ní nevidím- zdá se mi být neúplná....
Mělo by to být tady
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... F0A&scan=7
ale nic....
roky tam moc nevedou- některé jsou nahoře v záhlaví a jiné v textu....
Nemohl by být Václav Drahan nemanželský?
A jak o něm víte? Kde jste zjistila, že je u Apolináře?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 21:20

Prošla jsem si nějaké příspěvky na netu od Andrey, (actapublika) ono je to celé nějaké divné...

Druhý zápis. Špatně čitelný. Narození z 7.října 1826 (křtěn 8.10.). (Jde zřejmě o původně nemanželské dítě s později připsaným otcem.) Liborka č.13. Václav, pod tím Josef Drahan Vat.(Vater-otec),Dr Isidor Baudiš z Prahy – svědek, Jan Kopecký svědek. Otec: Drahan Josef, tovaryš ?? na ?? vinici u Smíchova č.165, syn + Václava Drahana, zednického tovaryše z Prahy a manželky jeho + Kateřiny rozené Červinka z Dejvic. Matka: Kateřina dcera Jiřího Tichého chalupníka z Roztok a Kateřiny manželky jeho, dcera + ??. Dále jsou podpisy 4 svědků.
Latinská poznámka vlevo dole: Oddáni (copulati = oddáni) v Praze dne 28.11.1829 podle svědectví P.Maxe Teišika(??)
v Šárce Neb. (Nebušice ??) ze dne 15.2.1848. (Rodiče se brali až po narození, to bývalo, ale zápis o tom je až o 19 let pozdější – zvláštní.) MP

Pokud , Andreo, pátráte do minulosti od tohoto Václava, Drahan byl nemanželským otcem, a ten, který se ženil v roce 1799:
Je to zápis sňatku! Datum 23.1.1797 je v kolonce Copulati.
Text: Drahan Václav, sluha ve zdejším dvoře, syn Václava Drahana a manželky Rozálie, vojáka (to byl snad ten otec), dříve vychovávaný (?)
v pražském ústavu pro chudé sirotky, byll oddán s Kateřinou, dcerou Josefa Červenky, obyvatele v Šárce a manželky Kateřiny, služka v Břevnově
(zřejmě ta nevěsta) dříve někde padlá (tj. měla nemanželské dítě).
Já z toho vnímám, že pátráte po nebiologickém předkovi.

http://actapublica.eu/nastenka/detail/74971/
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 21:27

to už je na mne dneska moc složité, počkám si na objasnění .-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod AndreaM » ned bře 22, 2015 21:59

Karolina Vernerova píše:Nevím, co je psáno v matrice, odkaz zde uvedený je z indexu Apolináře k NAROZENÝM
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 77&scan=12
ale druhý tazatelem uvedený odkaz vede to matriky ODDANÝCH Břevnov
matriku Apolináře k roku 1777 jsem našla, ale zápis v ní nevidím- zdá se mi být neúplná....
Mělo by to být tady
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... F0A&scan=7
ale nic....
roky tam moc nevedou- některé jsou nahoře v záhlaví a jiné v textu....
Nemohl by být Václav Drahan nemanželský?
A jak o něm víte? Kde jste zjistila, že je u Apolináře?


Ano o tom nemanželském také uvažuji, když je to ten Apolinář. (podle tohoto indexu http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 77&scan=12), ale pokud nenajdu to jeho narození v matrice, tak jsou to jen spekulace :? . Tak jsem věřila tomu, že to konečně už rozlousknu...
Já to vidím takhle, viz obrázek (doufám, že se podaří přiložit)
Přílohy
Výstřižek.JPG
AndreaM
 
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 27, 2013 20:08

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 22:11

Pokud je tohle Váš předek, zde vepsaný otec není jeho biologickým otcem, přímé (biologické pokračování je jen po linii matky. .

BŘV N6 • 1813-1833 • Velký Břevnov
str 121 /212
hned 1. zápis
Narození z 7.října 1826 (křtěn 8.10.). (Jde zřejmě o původně nemanželské dítě s později připsaným otcem.) Liborka č.13. Václav, pod tím Josef Drahan Vat.(Vater-otec),Dr Isidor Baudiš z Prahy –......
http://actapublica.eu/nastenka/detail/74971/
Tohle dítě, které dostalo příjmení Drahan, se narodilo jako nemanželské, s později připsaným otcem Drahanem. Tedy další (starší) generace, po kterých pátráte ( vč. toho Drahana, zapsaného u Apolináře) nejsou biologickými předky.

Zde údaje ze stejného zápisu o matce a o svatbě rodičů dítěte.
Matka: Kateřina dcera Jiřího Tichého chalupníka z Roztok a Kateřiny manželky jeho, dcera + ??. Dále jsou podpisy 4 svědků.
Latinská poznámka vlevo dole: Oddáni (copulati = oddáni) v Praze dne 28.11.1829 podle svědectví P.Maxe Teišika(??)
v Šárce Neb. (Nebušice ??) ze dne 15.2.1848. (Rodiče se brali až po narození, to bývalo, ale zápis o tom je až o 19 let pozdější – zvláštní.) MP
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod AndreaM » ned bře 22, 2015 23:18

To jsou věci...Tak já jsem asi biologicky Tichá...
Ještě a to musím dohledat, ale jedno dítě (a nevím, zda zrovna tenhle Václav) bylo zapsáno ve dvou matrikách . Mrknu na to a dám vědět.
Musím se s tím vyrovnat :-)
AndreaM
 
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 27, 2013 20:08

Re: Narození Apolinář Praha 1777

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 23:48

Biologicky jste Tichá zcela bezpečně, ženská linie nelže... :-)))
Jak je to s mužskými předky, to si musíte ujasnit podle nalezených zápisů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků