Zákon 471/21

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zákon 471/21

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob bře 21, 2015 7:53

Tak babiččin (pratchýnin) Ukrajinec byl podmínečně odsouzen na 14 dní, bohužel soudní spis se nedochoval- jen přehledka a v ní se údajně píše (napsal mi pán z archívu):

"odsouzen (podmínečně) k vězení na 14 dní a ztrátě volebního práva podle paragrafu 9 zákona ze dne 22.12.1921 č. 471/21 Sb., a paragrafů 183 a 461 trestního zákona "

Mám podezření, že dezertoval, z Ukrajiny se sem dostal za války s haličským 77. plukem za války a pak byl s 8. plukem (regimentem) v Praze na Pohořelci (na jeho vojenský spis už čekám dlouho)....
ale nevím.... a pak se mi zdá, podle krátkých zpráv o úpravě 471/21 (změna hodnocení přečinu kvůli změně hodnoty peněz a sjednocení výše trestů s vojenským právem), že se jednalo o drobnou krádež....

Fakt nevím, nepovedlo se mi najít to původní znění.... Byl odsouzen někdy v roce 1922. Trestní zákon měl snad číslo 117/1852.

Ráda bych alespoň přibližně věděla, co provedl.

Díky.
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zákon 471/21

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob bře 21, 2015 8:05

aha, kousek mám- je to zpronevěra.....
§ 183
b) z vyšší částky
Zločinu zpronevěry dopustí se i ten, kdo mimo případ v § 181 obsažený věc nějakou jemu svěřenou, která činí více než šest set korun, za sebou zadrží nebo sobě přivlastní.
§ 461
Menší zpronevěry a podvody
Týž trest má místo i při zpronevěrách a podvodech, pokud ony podle okolností vytčených v § § 181 a 183, tyto podle okolností uvedených v § § 199, 200 a 201 nenabývají rázu zločinu.

paragraf 9 ze 471/1921
"§ 9.

(1) Jde-li o krádež, zpronevěru nebo podvod aneb účastenství na krádeži nebo zpronevěře (podle trestního práva, platného na Slovensku a Podkarpatské Rusi, přechovávání věcí pocházejících z krádeže nebo zpronevěry), může veřejný žalobce na místě návrhu podle § 6 navrhnouti potrestání pro přestupek, na Slovensku a Podkarpatské Rusi pro přečin, nebyl-li by čin zločinem při nižší ceně předmětu.

(2) Návrh takový učiní, má-li za to, že hledíc k povaze činu, znehodnocení peněz a k malé nebezpečnosti pachatele pro cizí majetek je potrestání to dostatečným.

(3) Návrh takový může učiniti již po dojití trestního oznámení, lze jej také učiniti při hlavním přelíčení před sborovým soudem anebo samosoudcem (§ 6), jestliže teprve při tomto přelíčení objevily se okolnosti odůvodňující takový návrh."

Takže něco zpronevěřil a bylo to posuzováno jen jako přestupek....
Budu ráda, když mi to někdo fundovanější potvrdí.

K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků