Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně? VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně? VYŘEŠENO

Příspěvekod zedir » pon bře 16, 2015 22:44

Dobrý den,

hledám narození jedné osoby, která byla nalezencem. Jedná se o Ignáce Richtera, kterému se narodil v Tišnově roku 1867 syn Jan. Zde vpravo nahoře. Ignác je uveden jako obuvník v Tišnově a jako nalezenec, syn svobodné Anny, údajně dcery Richtera z Moravské Třebové. Při sňatku Ignáce a Janovy matky Marie v roce 1866 je 24letý Ignác uveden jako obuvník v Březině a nalezenec v Brně, nemanželský syn Marie, údajně Richterové. Zde vpravo nahoře.

Pro jistotu jsem prohlédl Tišnov a Březinu, i když je tam uveden jen svým zaměstnáním a nikoliv původem, a skutečně jsem ho nenašel. Teď tedy nevím, jestli jej vyhledat pod Moravskou Třebovou (Zámrsk), nebo pod Brnem. Chápu dobře, že nalezenec v Brně nemusí nutně znamenat, že se i v Brně narodil? Podíval jsem se tedy na sbírku matrik Zámrsku, kde jsem (doufám) našel požadovanou matriku narozených pro Moravskou Třebovou pro rok 1842 - chci si ověřit, že to je ona a jestli tedy mám smůlu, že tato není digitalizována. Nachází se na str. 977 pod inventárním číslem 6121.

PS: nejedná se o mé předky, jen se snažím prokázat jednu spřízněnost, takže pokud něco nebude jasné nebo možné, nebude se jednat o žádnou katastrofu.

děkuji předem za případné reakce
zedir
Přílohy
Ignác Richter - svatba (1866).jpg
narození Jana Richtera (1867).jpg
Zámrsk.jpg
Naposledy upravil zedir dne pon bře 16, 2015 23:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně?

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 22:53

Já bych hledala dítě v Brně, v zemské porodnici.
http://actapublica.eu/matriky/brno/?akc ... signatura=

To slovo nalezenec bych nebrala přímo jako nalezené dítě na ulici , ale spíš jako dítě z nalezince. Ottův slovník říká :
Nalezinec, ústav, ve kterém opuštěné dítky nacházejí útulek.
http://cs.wikisource.org/wiki/Ott%C5%AF ... /Nalezinec

Brno bylo jedním ze tří měst (Praha, Olomouc), kde tyto ústavy začaly fungovat.

Není možné, že matka dítěte přišla do Brna za prací?
Dítě potom mohlo být umístěno na výchovu za úplatu v nějaké rodině v Tišnově či okolí? Nasvědčovala by tomu blízkost zemské porodnice a nalezince , odkud se odložené děti takto dávaly do rodin.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně?

Příspěvekod zedir » pon bře 16, 2015 23:06

Velmi moc děkuji za expresní odpověď :) Pod Brnem jsem si všiml zemské porodnice, ale neměl jsem tušení, jestli tam může být, navíc jsem nechtěl se dost možná zbytečně vrhnout do pátrání zde, když chybí indexy a raději se ptám. A když jsem si představil, že bych měl možná prohledávat i všechny brněnské farnosti... V Hlubokých Dvorech u Tišnova jsem také často narážel na záznamy o nalezencích a nemám ponětí o tom, jak tento systém fungoval. Děkuji tedy ještě jednou za radu.

s pozdravem
zedir
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně?

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 23:06

http://badatelna.eu/fond/20973/
Název fondu/sbírky Zemský nalezinec a sirotčinec Brno
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně?

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 23:13

Rejstříky tam jsou až od r. 1855, ale dá se to většinou priohlížet dost rychle (i pro mé oči).
JInak fungovalo to tak, že matka v zemské porodnici porodila dítě, někdy udala své, jindy vymyšlené příjmení a pokud se rozhodla, dítě zde ponechala, to pak žilo v nalezinci, ale byla snaha předat dítě do rodiny. Vetšinou šlo o venkovské rodiny, které si tímto způsobem přivydělávaly, neb na dítě dostávaly nějaké peníze.
Jaký život tam děti měly, těžko říct, ne vždy to asi bylo růžové dětství. Četla jsem několik diplomek a zpráv na Krameriovi, kdy s dětmi nebylo zacházeno dobře, někdy i s následkem zaviněného úmrtí.
Vzhledem k tomu, že se Váš hledaný muž vyučil, je pravděpodobné, že o něj bylo postaráno lépe. Třeba už je proto, že za vstup k mistrovi do učení se musela platit kauce , takže ji někdo musel za něj zaplatit.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně?

Příspěvekod zedir » pon bře 16, 2015 23:41

Moc děkuju, nejspíše jsem ho tu opravdu našel, 2. 2. 1842 se narodil Ignác, syn Marie Richterové. Předpokládám tedy, že Marie nejspíše opravdu odešla za prací do Brna a pokud uváděla pravdivé informace, měla by ona a její otec pocházet z Moravské Třebové, takže se budu muset odebrat do Zámrsku, ale pokud nebyla Marie matka do 18 let, měl bych ji tam nalézt. Děkuji tedy ještě jednou za rady, i za osvětu v této oblasti, je pro mě vždy přínosné číst Vaše znalosti a zkušenosti.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=197
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně?

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 23:45

Omlouvám se, jestli to vyznělo jako poučování, naprosto jsem to neměla v úmyslu . Kdysi jsem si hledala něco kolem jedné příbuzné, která učila ve Velkém Meziříčí ve vzdělávacím ústavu ve Světlé a nějak jsem se zapletla do více témat, jedno z nich byly nalezince a ústavy pro opuštěné děti, samozřejmě mě zajímalo víc Brno...A těžko se odhaduje, co kdo ví, co je třeba napsat a co mám raději už vynechat :-)))
Jsem ráda, že se něco snad i povedlo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně? VYŘEŠENO

Příspěvekod zedir » úte bře 17, 2015 0:08

Tak jsem to rozhodně nemyslel, to se zase omlouvám já, pokud to vyznělo tak nevhodně :) Myslím to opravdu vážně bez nějakých jinotajů. Je také rozdíl mezi poučováním a "poučováním". Se sirotky, nalezenci, nalezinci, různými útulky, ústavy a nemocnicemi jsem dosud neměl zkušenosti, ještě jsem tam nikoho nemusel hledat, tak se opravdu rád přiučím. A Vaše zkušenosti jsou vždy na místě, skýtají mnohá poučení a moc rád je čtu, protože to nepodáváte tak, aby vysvitla něčí neznalost nebo byste naopak chtěla jen zdůraznit svou vlastní "znalost", ale opravdu proto, abyste své zkušenosti sdílela s ostatními a aby přispěly dané věci a dopomohly k požadovanému výsledku (bohužel asi všichni známe ty opačné nežádoucí případy, naštěstí nemluvím teď o fóru, kde se mi právě tolik líbí, že se k tématu vyjádří vždy ten, kdo k němu má co říci). Takže tedy ještě jednou děkuji za všechny rady, kterých se mi tu (kdy) od Vás dostalo.

se srdečným pozdravem zedir
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně? VYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 0:12

Myslím, že totéž platí i o Vás, už mnohokrát jste mně pomohl. A samozřejmě nejen mně, Vaše příspěvky o tom svědčí každý den. Pěkný večer. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně? VYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 8:21

Ještě nápad

Pokud Anna přišla do Brna za prací, měla by být zapsána ve sčítacích operátech.(první sčítání z r. 1850)
Nějaké osoby Anna Richter jsou uvedeny, ale jejich přesné vyhledání je náročné na čas.-

Při hodně velké troše štěstí by se dala vytipovat mezi zapsanými
na konkretním lístku bývá rok narození, stav a uvedena domovská obec, tu by měla Anna zcela jistě po otci (i zde pozor, otec mohl mít jinou domovskou obec, než je jeho "pobyt" udaný Annou při porodu.

Pokud ale nebude žádná vyhovovat - pak platí - podle příjmení vyhledáte osobu pouze ve vnitřním Brně, pokud bydlela jinde - třeba v Husovicích, na Cejlu, Komárově, potom jedině podle adresy, kterou neznáte. Taky se Anna mohla po porodu dítěte provdat... Takže nenalezení vlastně nic neznamená :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně? VYŘEŠENO

Příspěvekod zedir » úte bře 17, 2015 9:42

Moc děkuju, všechno to ještě znovu projdu, jestli jsem někde něco nepřehlédl apod. Tito Richterovi, které hledám, by měli s největší pravděpodobností být předky Jana Richtera, hokejisty, kterého jsem zmiňoval jinde, zde jsem našel o něm další zajímavé informace. Jednak bych rád ze zvědavosti zjistil, v jaké přízni k mé prababičce Richterové byl, protože také navíc žil v Lomničce, jako prababička i děda, s kterým se Jan Richter znal a oba se navštěvovali a byli vrstevníci. Druhým důvodem, proč mě tito Richterovi zajímají, je ten, že jsem si dodatečně všiml při svatbě Ignáce, což by měl být hokejistův děda, že jeho svědkem byl Bedřich Kothbauer, syn mého prapraprapradědy Jana, u kterého nemohu zjistit, odkud přišel. A aby se kruh uzavřel, má prababička Richterová je pravnučka Jana Kothbauera, takže se spřízněnost obou větví Richterů přímo nabízí.
Chtěl jsem v Moravské Třebové najít narození Marie, abych se hlavně podíval, co budou psát u jejího otce, doufal jsem, že tu bude alespoň trochu sdílný záznam, ale ten nejpravděpodobnější údaj říká o jejím otci jen, že byl podruhem v Udánkách, v této době sice ještě vesnice mimo Moravskou Třebovou, dnes je její součástí. Doufal jsem, že když nějak propojím richterovské větve, třeba někde opět narazím i na Kothbauery, ale zdá se, že se po nich matriky slehly. V matrice by v úvahu hypoteticky přicházely čtyři rodné záznamy, protože ze záznamu z porodnice neznám otce Marie, kterého bych tu mohl ověřit - narození Jenovefy Marie, Aloisie Antonie Anny a Anny Apolonie pod Moravskou Třebovou a posledním je záznam o narození Anny Marie otci Františkovi v Udánkách, kterému věřím nejvíce pro shodu obou křestních jmen. Narodila se 10. 2. 1814, což by znamenalo, že při narození Ignáce by měla 28 let, což by byl ideální věk. Ale kdybych šel dále po této stopě, asi bych stejně nic nevypátral, jen bych se dostával hlouběji do minulosti bez hledaných výsledků.
A co se týče Kothbauerů, jestli je chci najít, asi budu muset začít systematicky a vzít si celou Vysočinu, odkud je předpokládám, farnost po farnosti...

Děkuji tedy ještě jednou za všechny rady.
s pozdravem zedir
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Hledat narození v Zámrsku, nebo Brně? VYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 9:59

Ukládám si ta vyjmenovaná příjmení do paměti, neb matriky Vysočiny probírám list po listě, hledám Navrátila Rudolfa cca *1719 a zem se po něm slehla. Už jsem dokonce nechala opravit asi 4 zapomenuté skeny v matrikách a pořád nic :-)))
Ještě dotaz - nemůže se jednat o možné zkomolení příjmení také na Rothbauer? Na to jsem někde narazila, (nevím, kde). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků