Určení správné ženy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Určení správné ženy

Příspěvekod Alfie16 » čtv bře 12, 2015 21:50

Narazil jsem na problém s jménem nevěsty a následným určením jejího data narození.
U svatby 5.11.1780 je uvedena jako Marie, dcera Jana Vrátného ze Štítova. Při Mariinu úmrtí v r. 1827 je uveden věk 64 let, takže narození cca kolem r. 1763.
Prohlédl jsem matriku a našel 5 dětí, které byly od r. 1758 do r. 1765. Dříve Jan děti neměl. Po vyškrtnutí chlapců zbývají tři jména. Tedy dvě jména (Magdalena, Anna) a jedna prázdná kolonka na jméno: http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =539&h=202
Anna však zemřela v dětském věku v domě č. 5, kde rodina žila.
Zbývá tedy Magdalena (což by mohla klidně být Marie Magdalena) a pak ona prázdná kolonka na jméno, kde vidím, že se jednalo o dívku, která se narodila 28.4. 1765 a 29.4. byla pokřtěna, takže no není mrtvě narozené dítě, které by bylo bezejmenné.
V případě bezejmenné by nevěstě bylo 15 let, v případě Magdaleny by to bylo 19 let (23.3.1761). Osobně se přikláním k té Magdaleně.
U bezejmenného dítěte je jako Levans Dorota Bílková, takže by se teoreticky mohlo dítě také jmenovat Dorota.

Vypadá moje teorie reálně?
Matriky úmrtí jsem prošel a ani bezejmenná ani Magdalena nezemřely do r. 1804.
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Určení správné ženy

Příspěvekod Alfie16 » pát bře 13, 2015 11:50

Rozšířil jsem okruh pátrání a našel jsem přeci jen jednu zajímavou svatbu, která by mohla vše vyřešit.
Také jsem našel narození dalších dvou dětí, ale ty nepřicházejí v úvahu. Jedno byl chlapec a druhé byla dívka, která ovšem podle tohoto zápisu zemřela po porodu, pokud to dobře chápu: http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =804&h=302
Je tam také špatně napsané jméno manželky - Kateřina místo Barbory, ale chlapec, který se narodil po tomto děvčeti už má matku správně Barboru a příjmení matky za svobodna se shoduje.
Našel jsem tedy ještě svatbu Doroty Vrátné v červnu 1790. Není tam uvedeno, kdo je její otec, ale je tam alespoň věk 22 let. Ženichovi je 27 let. Té bezejmenné by teoreticky mělo být 25 let. Zkusil jsem najít děti té Doroty, jestli tam nebudou uvedeni její rodiče, ale našel jsem jen zápis Dorota Vrátná ze Štítova. Tudíž alespoň pocházela ze Štítova. Prohledal jsem tedy relevantní období a rodily se tam Vrátní od Jana a Václava. Václav s manželkou Dorotou ovšem v tomto období mají pouze chlapce, takže to nejspíš bude ta bezejmenná...

Vychází mi z toho tedy, že Marie byla nejspíš Marií Magdalenou.

Na ty soupisy se zkusím informovat, nicméně si myslím, že teď už je to skoro jasné.
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Určení správné ženy

Příspěvekod Alfie16 » pát bře 13, 2015 23:50

Děkuji za pomoc! :)
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků