Emigrace jeptišek do USA

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Emigrace jeptišek do USA

Příspěvekod LadyLimonene » pon bře 09, 2015 21:40

Dobrý den,

měla bych dotaz týkající se vyhledání jeptišek, které emigrovaly do Ameriky. Začala jsem zkoumat rodinu svého dědečka, jehož otec byl ze 7 dětí. Některé z těchto dětí zemřely malé, jedna sestra a dědův tatínek zůstaly na Moravě a tři sestry odešly jako řádové sestry do USA. Bohužel se dědův tatínek s rodinou rozhádal a můj děda tak nemá prakticky žádné informace - zná jen rok a místo narození jeho otce (*1901, Zahnašovice). Věřím tomu, že sestru jeho otce (dědovu tetu) dokážu najít na místním hřbitově, ale chtěla bych se dozvědět i něco o dalších sestrách - jeptiškách. Chtěla jsem hledat v matrikách, ta správná ale ještě není digitalizovaná a já se bohužel osobně do archivu nedostanu. Také jsem hledala na Family Search, Ellis Island a Ancestry.com, ale jediný záznam, který jsem našla je ze sčítání lidu r. 1940, kde se píše o sestře Markétě Jiříčkové (*1886 v Československu). Žádné další záznamy se mi ale o ní, ani o dalších dvou sestrách nalézt nepodařilo - kupodivu ani žádné informace o jejich imigraci.

Nemáte nějaký tip, jak ještě hledat? Jestli třeba nejsou nějaké církevní seznamy nebo tak něco? Případně jestli je třeba možné vyhledat, jestli došlo ještě u nás ke změně jména na nějaké církevní (alespoň myslím, že řádové sestry si mění jméno), které potom používaly v Americe?

Děkuji mockrát.
LadyLimonene
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 19, 2014 15:43
Oblast pátrání: Mouřínov (rod Poláčků)

Re: Emigrace jeptišek do USA

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 11, 2015 9:22

no, myslím, že nejjednodušší by bylo kontaktovat ten archiv, zda by Vám pořídili výpis.
hledání jeptišek by se, podle mne, mělo odvíjet od kontaktování řádu, ke kterému příslušely, snad vedly dorbou evidenci o sestrách.
a pokud se jedna ze sester předtím i potom ve sčítání z roku 1940 jmenovala stejně (Markéta Jiříčková), pak bych spekulovala, že i ty druhé dvě se jmenovali stejně.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků