Mouřínov

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Mouřínov

Příspěvekod LadyLimonene » ned bře 08, 2015 0:47

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli náhodou někdo nevíte od kterého roku začala obec Mouřínov spadat pod město Bučovice. Vím, že dříve měl Mouřínov patřit pod Ždánice, ale nemám nejmenší ponětí do kdy.

A také bych se chtěla zeptat, jestli je nějaká šance v této oblasti zjistit něco o předcích před rokem 1736 (to je rok, kdy začala být v Bučovicích vedena matrika)? Dívala jsem se teď do nově digitalizovaných lánových rejstříků a nějakého předka jsem tam pravděpodobně našla - byla tam shoda příjmení, ale od prvního dohledaného předka (*+/- 1691) je tam příliš velká časová mezera na to, abych to mohla s přijatelnou jistotou tvrdit. :( Nevíte, jak zkusit postupovat dál?

Děkuji mockrát.
LadyLimonene
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 19, 2014 15:43
Oblast pátrání: Mouřínov (rod Poláčků)

Re: Mouřínov

Příspěvekod Claricia » ned bře 08, 2015 14:04

Dobrý den,

na webu obce se píše následující: Poněvadž Oldřich z Kounic byl již pánem městečka Ždánice, dostal se Mouřínov pod panství Ždánickéa zůstal až do roku 1848. Po Oldřichovi následoval syn Karel, který ztratil své panství, protože se zúčastnil povstání proti císaři Ferdinandu II., proto císařská komora ponechala statky roku 1626 knížeti Maxmiliánovi z Lichtenštejna za 158 166 zl. mor., který již roku 1602 byl pánem Bučovic. Od toho roku byly majetkem rodu Lichtenstejnského. Když byly rozdělovány země na politické okresy, připadl Mouřínov okresu Ždánskému v hejtmanství Kyjovském. Ke ždánickému panství tedy patřila ves do roku 1626, poté bylo celé ždánické panství spojeno s tím bučovickým.

Pokud máte na mysli duchovní správu, tak Bučovice patří mezi staré farnosti, co jsem zběžně koukala do ždánických matrik, tak jsem tam žádné zápisy z této farnosti nenalezla.

K druhé části dotazu - pokud se dochovaly pozemkové knihy, případně soupisy poddaných pro ždánické/bučovické panství, je možné pátrat v nich. To je možné zjistit v Moravském zemském archivu - pozemkové knihy jsou fond C17.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Mouřínov

Příspěvekod calmar » ned bře 08, 2015 17:50

Bučovické matriky 1740 shořely při požáru města. Ždánické panství bylo - přes spojení s bučovickým - spravováno samostatně, gruntovní kniha pro Mouřínov začíná 1765 (fond C17, kniha 12.631), kromě toho intentář uvádí starší pozemkové knihy společné pro více obcí (10.587 pro léta 1698-1760 pro Archlebov a Mouřínov a 10.762 pro léta 1691-1808 pro 5 obcí). Soupisy poddaných ve fondu velkostatku nejsou, nějaké by snad měly být v lichtenštejsnkém archivu ve Vídni.
Čili šance překlenout dobu k lánovému rejstříku jen velmi malá, řekl bych.
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Re: Mouřínov - vyřešeno

Příspěvekod LadyLimonene » ned bře 08, 2015 21:14

Děkuji mockrát.

Každopádně to zkusím vyhledat, třeba se mi poštěstí. :)
LadyLimonene
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 19, 2014 15:43
Oblast pátrání: Mouřínov (rod Poláčků)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků