Konzultace

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Konzultace

Příspěvekod terminal » úte lis 30, 2010 14:46

Zdravím všechny,
rád bych se zeptal, jak kdo zapisujete do rodokmenu své předky, pokud jejich jména se v "průběhu věků" měnila? Pro příklad mé předky s jménem Hečko. V Matrikách se zapisovalo toto jméno jako: Heczko (nejčastěji), Hetschko, Hetszko a od výnosu z roku 1948 se zapisovali jako Hečko. Já dosud volím formu zápisu podle matrik. Jak kdo v tomto postupujete?
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod duros » úte lis 30, 2010 16:03

Vy tam tych Heckovcov nemate vela, takze sa v tom este da ako tak orientovat. Pri spracovavani isteho rodokmena som to tiez tak robil - chcel som zachovat tu povodnu podobu. Ale kedze sa priezvisko dalo zapisovat asi osmimi sposobmi (kombinacia madarsko-slovensko-latinskych podob a to vsetko este miesane) a okrem toho niekedy so zaciatocnym jednoduchym "V", inokedy s dvojitym "W", tak pri viacerych osobach s rovnakym menom sa to javilo skoro ako ine priezvisko, zacal v tom byt pri radovo stovkach osob gulas.
A to nehovoriac o nasledovnom priklade: v Ancestry mate zvolene, aby deti preberali otcovo priezvisko, ale v matrike je zapisane trochu inak (vid niekolko variantov). Tak to uz som nezvladal a prepracoval som komplet cely rodokmen na sucasne priezvisko. Odvtedy mam pokoj. Pri nejakom pokeci na webe, alebo v inej prezentacii je mozne sa potom venovat povodu priezviska a jeho roznym tvarom a podobam.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod jtks » úte lis 30, 2010 17:56

Kdysi jsem se také domnívala, že bych měla všechna jména zaznamenávat tak, jak jsou v rodné matrice. Bohužel jmen přibývá a takový druh evidence se stává nepřehledným.
Proto jsem všechno postupně opravila a eviduju všechna jména i příjmení ve tvaru v jakém se obvykle používají dnes. S databází se lépe pracuje. Když najdete novou informaci, nemusíte následně vzpomínat v jakých všemožných formách a kombinacích tu kterou osobu můžete mít zaevidovanou.
Originální zápis jména i příjmení z matriky lze nakonec u většiny programů někam zapsat jako poznámku.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Rozina » úte lis 30, 2010 19:16

Také u mě příjmení zapisovali na Těšínsku faráři různě. Do dnešní doby se zachovala ve dvojí podobě Niemczyk a Němčík. V minulosti bylo psáno Niemczik, Niemptschik a Niemczyk a tak aby v tom nebyl guláš, opravila jsem to všude na Niemczyk a tam, kde došlo ke změně ve 20. století, na Němčík, mám napsané obě podoby.

Sestra mého dědečka se provdala za Heczka, ale jak se píši jejich potomci nevím, neboť jsem je zatím nenašla.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Vladimír Kafka » úte lis 30, 2010 19:50

Já zapisuji příjmení v té podobě, ve které se ustálila. Používám program Ancestry, ve kterém mohu ukládat ke každé osobě i dokumenty, takže podoba zapsaná v matrice je uchována. Je možné ji též uvést do poznámek. Používat různé podoby téhož jména mi připadá nepraktické při vyhledávání, statistikách apod.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod Zdenek » úte lis 30, 2010 21:15

Já taky používám tvary příjmení a jmen, které se používají dnes. Při různých způsobech zapisování by vznikal zmatek. Další možné tvary si zapisuji do poznámek. Nehledě na to, že při vyhledávání shod by se mohla i nějaká přehlédnout a to by byla škoda, ne? :wink:

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod namor » stř pro 01, 2010 11:54

Pokud se Vám nějaké příjmí v průběhu let ustálí na jednom příjmení, tak je to vlastně "happyend".
Jiný příběh je to ale v takovém případě, kdy se Vám z jednoho příjmí vyvinou dvě i více příjmení. To pak musíte najít to období, kdy k tomu došlo a v zápisu to respektovat.
Např. takový Diwidenzl se postupem času proměnil v dnešní Ti(y)bitanc(z)ly
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř pro 01, 2010 17:37

namor píše:Pokud se Vám nějaké příjmí v průběhu let ustálí na jednom příjmení, tak je to vlastně "happyend".
Jiný příběh je to ale v takovém případě, kdy se Vám z jednoho příjmí vyvinou dvě i více příjmení. To pak musíte najít to období, kdy k tomu došlo a v zápisu to respektovat.
Např. takový Diwidenzl se postupem času proměnil v dnešní Ti(y)bitanc(z)ly

I u tak běžného příjmení, jaké mám já se vytvořily dvě podoby: Kafka a Kavka. Ovšem žádného dnes žijícího příbuzného Kavku (Kavkovou) se mi nepodařilo dohledat. Ve starých pramenech byla i podoba Cauca.
_________________
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod terminal » pát pro 03, 2010 12:34

Děkuji za názory a inspiraci. Ještě jeden dotaz. Jak přechylujete či nepřechylujete ženská jména, která jsou v matrikách zapisovaná nepřechýlená? Např. mám zápis Anna Koziet, Susana Heczko, a pod... Díky za vaše podněty
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod duros » pát pro 03, 2010 13:56

Prechylujem, pokial ide o slovenske, alebo ceske priezviska. Neprechylujem zahranicne (Romero, del Valle) - sak to ani neznie... to trha usi ak by niekto napisal Zuzka Kvatrova (Suzi Quatro) ;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků