Man - kde hledat

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Man - kde hledat

Příspěvekod Alfie16 » pát bře 06, 2015 9:35

Je to poprvé, co jsem se setkal se svatbou dvou svobodných a trochu si teď nevím rady.
Svatba je zde: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6020/390
Žení se poctivý mládenec Václav Káš man z Chraštiček s poctivou děvečkou Alžbětou vlastní dcerou poctivého muže Jana mana z Holušic.
Potřeboval bych vědět několik věcí.

Je možné, že by se Václav Káš několik let po svatbě stal tesařem? Bylo něco takového u mana možné?
Jak hledat narození Alžběty? V zápisu nevidím příjmení.
Kde vůbec hledat i narození Václava - ve farnosti jsem ho nenašel...
Jeho vnučka už později byla poddaná, takže se to, že byla rodina původně svobodná, někde ztratilo.

Děkuji za tipy!
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Man - kde hledat

Příspěvekod Zora » pát bře 06, 2015 9:48

svobodnictví se přenášelo většinou po mužské linii, pokud se svobodná dcera provdala za poddaného, byla rodina poddaná.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Man - kde hledat

Příspěvekod Dawid » pát bře 06, 2015 10:20

S tou Alžbětou - hledat se dá i "naslepo", pokud matrika pro přiměřenou dobu (Alžběta se vdávala 1683, je to "poctivá děvečka", takže se snad narodila někdy 1653-1668) pro ty Holušice ještě existuje. Pomoct může skutečnost, že otec byl svobodník, nota bene ještě lenní - takový byl ve vsi určitě jen jeden. Takže je možné, že se mu "Man", "Svoboda", "Voleník" nebo nějak podobně říkalo všeobecně a že se pod tím označením bude objevovat opakovaně.
A kromě toho by mohly pomoct urbáře nebo gruntovnice (zase, pokud jsou), kde snad bude v Holušicích místní manské volenství tu a tam zapsané i s nějakým tím jménem držitele.

Co se týká Václava Káše mana a Václava Káše tesaře, tak kde a jak se ten tesař objevuje? Jak jsou na tom Kášové v daném místě vůbec, není jich vícero?
Naposledy upravil Dawid dne pát bře 06, 2015 11:46, celkově upraveno 1
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Man - kde hledat

Příspěvekod Alfie16 » pát bře 06, 2015 10:34

Takhle tedy asi ztratila svobodnictví, to by mohlo být.
Koukal jsem, že matrika je vedená od r. 1655 a svatba proběhla 1683, takže je celkem dost možné, že Václav byl starší, než jaké jsou zápisy v matrikách... Zemřel v roce 1699 a žádný zápis věku u něho není. Navíc jsem dohledal jenom 2 děti, což by také ukazovalo na možná vyšší věk Václava při svatbě. Ale zase je u svatby psán jako mládenec, což by hovořilo proti. V berní rule jsem našel záznam Václav Kaš, svobodník v Chraštici. V Holušicích je potom jakýsi Martin Holušický, svobodník.


K tomu tesaři:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6020/99 - vpravo uprostřed největší zápis - je tam narození syna Václava, otec Václav Kaš - tesař z Malých Chraštiček, matka Alžběta

Předtím jsem u Václava našel dítě jen v r. 1690, tedy 7 let po svatbě, což mi přijde hodně zvláštní...
Ještě se ve stejné obci vyskytuje svobodník Martin Kaš

V indexu, který je od r. 1655 jsem hledal dítě, které by měl "Holušický", ale nenašel jsem žádné. Respektive našel jsem v roce 1703 v Holušicích narozenou dceru Jiřího Holušického.
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Man - kde hledat

Příspěvekod Dawid » pát bře 06, 2015 13:04

Tak ta Vaše Alžběta mě klepla do očí po pár minutách :) Narozena 9. 4. 1663, snadno to najdete. A o kus dál 7. 7. 1669 má ještě narození bratra.
Je otázka, jestli označení "Man" vůbec pořád ještě odpovídalo postavení toho člověka, nebo už to bylo jenom příjmení; každopádně to vypadá, že jsou všichni tihle z Holušic soustavně zapisovaní právě jen jako Manové.

S Kaši je to horší, v Chraštičkách jich skutečně bylo víc (v 70. letech 17. stol. mi tam při prolétnutí vyskočili hned dva rodičovského věku), takže to by člověk musel vzít opravdu důkladně - křty, svatby, úmrtí, muži ženy, všechno co se v rozsahu nějakých 100 let jmenuje Kaš sesypat dohromady. Pak by se možná něco vidělo.
Každopádně na "mládence" není 28 let zas tak moc; "mládenec" především znamená, že nikdy nebyl ženatý, a od toho ho mezi 20. a 28. rokem mohlo zdržovat ledacos.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Man - kde hledat

Příspěvekod Alfie16 » pát bře 06, 2015 14:23

Tak to velice děkuji!
Já celkem věřil indexu, ale teď když na něj koukám, tak tam stejně příjmení Man nevidím. Vypadá to, že v tomto případě to opravdu bude už spíše příjmení. Svobodný člověk ten Man nejspíš bude, ale nebude to man v pravém slova smyslu. To bude asi jen ten Kaš.
Kaše zkusím hloubkově prozkoumat a uvidíme, jestli se to nějak podaří rozlousknout.
Toho mládence jsem myslel v souvislosti s berní rulou a svatbou. Pokud by to měl být ten samý člověk z berní ruly, tak by mu muselo být minimálně kolem 50, ale to bude spíše otec tohoto Václava, nebo nějaký jiný příbuzný.
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků