Záhady v matrikách

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Záhady v matrikách

Příspěvekod Niogaza » čtv bře 05, 2015 13:53

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli jste se setkali a jak případně řešíte následující zapeklitosti hlavně starších matričních záznamů:

1.) rodina, která evidentně žila na jednom místě (statek po rodičích) má v matrice dohledatelné třeba jen dvě děti. matrika je kompletní, ale po nalezení dvou potomků nemůžu najít další. přitom rodiče jsou občas zmiňováni jako svědci nebo kmotři, takže tam museli žít.

2.) nedohledatelné sňatky. opět, matriky kompletní. prozkoumal jsem i okolní farnosti a po sňatku (sňatcích) ani vidu.

3.) rodina usazená na jednom čísle popisném, kde je v průběhu třeba 20ti let narozených 15 dětí. otec stejný (např. Jan Tvrdek, sedlák z Lisovic 11), ale matka Marie, pak chvíli Kateřina a zas zpátky Marie a po ní Magdalena... v matrice oddaných není uvedena ani jedna svatba a v zemřelých také ani jedna z matek (které by museli v průběhu času zemřít, aby si Jan mohl vzít další).

Kdyby matriky nebyly kompletní, tak bych se nedivil, ale takhle mi výše uvedené věci přijdou dost záhadné. Řešil jste někdo něco podobného? Nějaká rada?

Děkuji!
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Záhady v matrikách

Příspěvekod Claricia » čtv bře 05, 2015 14:19

Věci, které mě napadly:
1a) Ves rozdělena do více farností; není to tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát, chce to spíše konkrétní příklad, pak se to dá dohledat
1b) Opravdu měli jen ty dvě děti, nebylo to obvyklé, ale stát se to mohlo (neplodnost u některého z manželů, několikeré nevydařené těhotenství atp.). Jiná situace nastává v momentě, kdy máte třeba pět dospělých dětí (a víte o nich, protože uzavřely sňatek), ale v matrikách dohledáte jen dvě.

2a) O jaké období se jedná? Jak velkou oblast jste prohledával? Co jména po chalupě, nemohlo se stát, že bylo použito u sňatku to?
2b) Zkusil jste prohledat i poutní místa v okolí?

3) Záměny křestních jmen u matek nejsou neobvyklé, já mám takhle například jednu a tu samou ženu, která byla uváděna jako Anna, Dorota a Marie. Marie a Magdalena (Marie Magdalena, Marie Magdalská) je jedno a to samé jméno, takže v tom případě bych si hlavu nedělala, jinak je to s tou Kateřinou.

Zkuste popsat situaci včetně jmen, míst, odkazů na matriky a tak dále, pak to řešení bývá jednodušší než takhle abstraktně.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Záhady v matrikách

Příspěvekod Viola » čtv bře 05, 2015 14:42

Ohledně záměny jmen matek - u mě se vyskytovala matka se dvěma křestními jmény Marianna + Františka, ovšem to druhé jméno měla u křtu i úmrtí vždy dodatečně dopsané.
viewtopic.php?f=9&t=17832&p=83359#p83359

A po jejím úmrtí si vzal druhou (třetí) manželku.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Záhady v matrikách

Příspěvekod Niogaza » čtv bře 05, 2015 14:50

1.) zřejmě jsem vyřešil problém hned po napsání příspěvku. povedlo se mi zkombinovat děti dvou různých Janů Tvrdků z dvou vesnic. takže jedu dál a dám si na to větší pozor
2.) jedná se o přelom 17. a 18.stol. už se mi pár sňatků povedlo najít v jiných farnostech, ale pár mi jich ještě chybí. napadlo mně, že by mohly být v místě bydliště nevěsty, ale otázkou je, odkud nevěsta je... jednou jsem našel zápis pod jménem nevěsty namísto ženicha, což mi přijde divné, když nevěstě se pak jméno mění. jenže to tady nepůjde, protože v této době se jen málokdy uvádí příjmení matky za svobodna. jinak prohledával jsem nejbližší farnosti. s rostoucím okruhem je sebevražda hledat v tolika dalších matrikách (indexy jsou dost sporadické). nicméně, kdyby sedlákovi umřela žena a on si bral jinou, tak mám silný dojem, že už by určitě byla svatba zaznamenána na místní faře (oproti třeba první žene), ne?
3.) možná jsem opět nepozorností zkombinoval více otců s různými manželkami. i když mi ty děti jdou krásně v rozmezí 1,5 až 2 let za sebou, tak mi nepřijde, že bych zkombinoval více otců stejného jména. to by se museli některé narozené děti časově křížit. ještě to prověřím. Marie a Magdalena mně taky napadly, že můžou být stejná osoba. jen se tak divně střídají a do toho ještě ta Kateřina...
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Záhady v matrikách

Příspěvekod Zora » čtv bře 05, 2015 15:03

2.) jedná se o přelom 17. a 18.stol. už se mi pár sňatků povedlo najít v jiných farnostech, ale pár mi jich ještě chybí. napadlo mně, že by mohly být v místě bydliště nevěsty,
-sňatky bývaly nejčastěji v místě bydliště nevěsty

ale otázkou je, odkud nevěsta je... jednou jsem našel zápis pod jménem nevěsty namísto ženicha, což mi přijde divné, když nevěstě se pak jméno mění.
-všechno je možné, pokud jde o index. Pokud jde o vlastní matriku - tam jsou většinou oba, vyjímečně je zapomenuto příjmení jednoho z nich
jenže to tady nepůjde, protože v této době se jen málokdy uvádí příjmení matky za svobodna. jinak prohledával jsem nejbližší farnosti. s rostoucím okruhem je sebevražda hledat v tolika dalších matrikách (indexy jsou dost sporadické)
-Nikdy nespoléhejte na indexy, raději napřed index, potom ještě vlastní matriky

. nicméně, kdyby sedlákovi umřela žena a on si bral jinou, tak mám silný dojem, že už by určitě byla svatba zaznamenána na místní faře (oproti třeba první žene), ne?
- naopak tohle se dělo naprosto vyjímečně - teprve později 19. století se v některých farnostech zaznamenával sňatek i v domovské farnosti (někdy tedy najdete 3 zápisy, u ženicha, u nevěsty a především na místě, kde se sňatek konal.

Opravdu nezbývá nic jiného, než se řídit radami, které jsou posány výše. myslete na to, že na konci 17. st. se obyvatelé přesunovaly do pustých stavení, stejně tak si své poddané přesunovala vrchnost, - zakládaly se nové vesnice a poddaní mohli přijít z původní vesnice, třeba přes půl dnešního území.
Třeba Otmarov (pod Brnem) založený v polovině 18.- století byl osídlen obyvateli z východních Čech. (rajhradský klášter a panství cistericáků Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záhady v matrikách

Příspěvekod Niogaza » čtv bře 05, 2015 15:11

dobrá, děkuji všem za postřehy ;-) to s těmi svatbami mně nepotěšilo, nicméně i po letech sestavování rodokmenu je to pro mně nová informace. asi jsem měl do teď štěstí na nevěsty ze stejné vsi a blízkého okolí.

moc všem děkuji!
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků