Jiné jméno ženicha u svatby

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jiné jméno ženicha u svatby

Příspěvekod Alfie16 » čtv bře 05, 2015 10:02

Řeším jednu menší záhadu, která na mě vybafla z matrik.
Nejprve jsem našel narození tří dětí mého předka, poté jeho úmrtí a při hledání svatby jsem narazil na potíž.
Ze záznamů o narození dětí vím, že se předek jmenoval Jan Hrdina a byl sedlák z Hořejan č. 2. Zemřel 24.8.1811 v Hořejanech ve věku 39 let. To by odpovídalo narození cca 1772. Děti měl s Dorotou rozenou Vinopalovou z Hořejan.
Děti byly narozené 23.1.1805, 12.9.1807 a 11.1.1810.
V matrice oddaných jsem našel svatbu ze dne 5.2.1804 (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10474/42), kde se žení Matěj Hrdina a za ženu si bere Dorotu, dceru Pavla Vinopala z Hořejan. Ženichovi je v době svatby 32 let, což by odpovídalo narození cca 1772.
Všechno by tedy sedělo, jen jméno ženicha je jiné. Je možné, že by zapisující udělal chybu v zápisu u ženicha? Přijde mi to zvláštní, ale ta ostatní data by seděla...
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Jiné jméno ženicha u svatby

Příspěvekod HaninaH » čtv bře 05, 2015 11:39

To se klidně mohlo stát, u mých předků bylo zaměněno jméno Jacob za Josef. Farář napsal do jména ženicha křestní jméno jeho otce. :wink: Neměl třeba Váš Jan bratra Matěje? Zkusila bych najít narození a úmrtí Matěje, jestli vůbec existoval. :wink:
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Jiné jméno ženicha u svatby

Příspěvekod Alfie16 » čtv bře 05, 2015 11:54

Zatím se mi podařilo objevit narození Jana Hrdiny v říjnu 1771 v obci Tušovice, která je ve stejné farnosti, a otcem Jana byl Mathias, tedy Matěj Hrdina... Tím se asi zvyšuje pravděpodobnost, že se farář přepsal.
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Jiné jméno ženicha u svatby

Příspěvekod Claricia » čtv bře 05, 2015 12:25

Podobné chyby byly bohužel dost běžné - prostě zaměnil otce za syna. Ani nespočítám, kolikrát jsem se s podobnými "překlepy" setkala... :)
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Jiné jméno ženicha u svatby

Příspěvekod Zora » čtv bře 05, 2015 15:13

Protože se děly chyby, vše je možné, ale stejně tak se prolínaly generace, je třeba dohledávat, co se dá, zvlášť pokud v dané oblasti patřila Vaše příjmení mezi ty frekventované. Klidně se mohlo stát, že se objevují dvě stejná jména a příjmení jak u ženicha, tak u nevěsty. Hledejte sourozence, další děti, zaměřte se na č. domů, jak se u nich měnili obyvatelé.

Moje babička a její sestra se obě provdaly za ženicha stejného jména i příjmení - příbuznost velice vzdálená a to hovořím o r. cca 1900. Z
Je lépe docílit aspoň nějaké jistoty vyloučením všeho jiného, co se dá dohledat :-(
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků