Předek v 1. sv. válce.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Předek v 1. sv. válce.

Příspěvekod airdesigner » stř bře 04, 2015 10:55

Chtěl bych zmapovat historii předka za 1. sv. války.

Narozen byl roku 1889, dle VUA Praha byly k tomuto ročníku kmenové listy skartovány. Dle webu velka.valka.cz by měl nastoupit jako první při mobilizaci (ročník 1889, který skončil prezenční službu 1913).

Lze zjistit, kdy předek absolvoval vojenskou službu a zda se ho týkala mobilizace resp. nástup do 1. sv. války, když není k dispozici kmenový list? Případně kam nastoupil apod...

Sňatek uzavřel na konci roku 1917, tedy ještě za války, ale v zápisu není žádná zmínka o vojenské službě apod. První dítě se narodilo ještě za R-U, v zápisu taky žádná zmínka spojená s vojnou.

Děkuji za podměty.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Předek v 1. sv. válce.

Příspěvekod Homelessbar » stř bře 04, 2015 12:12

Tak zřejmě nebyl mobilizován z jakéhokoliv důvodu, ono stačilo, když měl významné povolání v průmyslu anebo podobné zaměstnání a mobilizace se ho netýkala. Stejné to bylo i u zdravotního stavu. Ne každý musel být odveden.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Předek v 1. sv. válce.

Příspěvekod Lupina » stř bře 04, 2015 17:18

Při návštěvě SoKa se mi dostala do rukou "Ohlašovací kniha neaktivního mužstva zemské obrany".
Je to nějaká evidence vojáků z dané obce, jsou tam zapsáni navrátilci z války včetně těch "špatných" - tj. skartovaných ročníků, s určením jednotky i posledního působiště (u pradědy jsem se tak dozvěděla ve které nemocnici byl po svém zranění, u jiného byla poznámka že hlídal italské zajatce nebo další že byl důstojnickým sluhou). Zápisy pak pokračovaly i po vzniku republiky, vždy když se voják vrátil po nějakém cvičení domů.
Podle jakého nařízení se tato evidence vedla jsem nezkoumala, našla jsem ji zatím pouze ve fondu jediné z prozkoumávaných obcí (přitom při hledaní ve fondech SoKA na internetu mi nic takového nevyskočilo). Třeba se takové knihy nacházejí i v jiných okr.archivech a snad to někomu pomůže.
Uživatelský avatar
Lupina
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte úno 25, 2014 13:35
Oblast pátrání: okres Kroměříž: Holešovsko, Bystřice pod Hostýnem, Roštín, + okolí, Přerovsko: Tučín, Čechy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 28 návštevníků