Jak se pozná stupeň příbuznosti z dispensu?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Jak se pozná stupeň příbuznosti z dispensu?

Příspěvekod Kašpar » ned bře 01, 2015 7:36

Monika píše:Pročetla jsem tato dvě témata švagrovství ex illicita copula a Dispenze, ale nenašla jsem v nich odpověď na to, co mě zajímá.

Jak se z textu dispensu v matrice pozná, jak byli snoubenci spřízněni?

Konkrétně tahle svatba:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12025/9
pravá strana předposlední zápis

22. 2. 1773 Otruby 5, Josephy Staniek rustus ex Votrub adolescens si bere Barbara Horžegschin vdova

Jen opravím, a doplním, některá slova:
U toho je text (omluvte značné mezery ve čtení):
NB: Hi obtenta Dispensatione Romana secundi primo mixti affinitatis gradus et deposito Juramento, quod se carnaliter ŭ cognoverint ut sanat Ienor(?) Dispensationis, sunt copulati.


Tuším, že rozhodující bude ono "secundi prime", ale jak?

Děkuji předem za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Jak se pozná stupeň příbuznosti z dispensu?

Příspěvekod zedir » pon bře 02, 2015 1:26

Dobrý den,

já se pokusím zápis jen volně přeložit (ale berte to opravdu s rezervou) - jde mi hlavně o to, aby se tématu chopili znalejší badatelé:

Kašpar píše:
Monika píše:
NB: Hi obtenta Dispensatione Romana secundi primo mixti affinitatis gradus et deposito Juramento, quod se carnaliter ŭ cognoverint ut sanat tenor Dispensationis, sunt copulati.



Tyto překážky ve druhém prvního(?) smíšeného švagrovského stupně (byly) svolením římským a vyjevenou přísahou, která se světsky zjistila, aby se (překážky) napravily, obsahem svolení (překonány) a (snoubenci) byli oddáni.

Slova v závorkách doplňuji spíše jako pomocná, aby text "překladu" dával alespoň trochu smysl. Zdatnější latiníci mohou dle libosti vylepšit, upravit, smazat.

Osobně mě tam matou dvě věci, první je "dispensatione romana", což chápu jako narážku na římské právo, se kterým jsem se v matrikách nesetkal, vždy to bývá právo kanonické. Základním principem římského práva z hlediska určování příbuzenské vzdálenosti je zásada "kolik porodů, tolikátý stupeň", u kanonického se počítají patra (generace, kolena). Druhou věcí, která mě mate, je dvojí číslovkové určení - v kanonickém právu se určí např. překážka 3. nebo 4. nebo 3. a 4. stupně, ale zde je napsáno "secundi primo", což by doslovně mělo být "druhého prvnímu" (secundi je v jednotném čísle mužského rodu tvar 2. pádu, primo tvar 3. a 5. pádu).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků