Rozdělení archivů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rozdělení archivů

Příspěvekod hercikovaz » sob úno 28, 2015 19:43

Dobrý večer, vyznáte se někdo v systému rozdělování dokumentů jedné obce mezi oblastní, okresní a národní archiv? Začínám mít pocit, že to nemá žádné pravidlo a je to vždy závislé na individuálním rozhodnutí dané osoby.
Předem děkuji za reakce
hercikovaz
 
Příspěvky: 123
Registrován: pon úno 16, 2015 17:49
Oblast pátrání: okolí Mladé Boleslavi a Chotovice

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Ewka » sob úno 28, 2015 20:34

V okresních archivech bývají zpravidla fondy farností, obcí, měst, okresních úřadů, okresních soudů atp. V oblastních archivech jsou fondy velkostatků (včetně pozemkových knih, urbářů). V národním archivu jsou archiválie celostátního charakteru - katastry, soupisy víry ...

Vždy je lepší si ověřit v http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod hercikovaz » sob úno 28, 2015 21:30

Děkuji, ale nejsem z toho moudrá? Já se zeptám konkrétně: Veškeré matriky jsou uloženy v SOA Litoměřice, ale 1 knihu zemřelých mají v Soka Česká Lípa.
1 Sčítání lidu je v SOA Litoměřice, info z lexikonu obcí v Soka Česká Lípa (což je podle mě v podstatě shrnutí sčítání lidu) a kde je zbytek v NA?
1 mapu jsem našla v NA, 1 mapu mám Soka Česká Lípa a v SOA Litoměřice mi řekli že by mohly také nějaké mít.
A Fond Velkostatek Sloup (pod tím si ještě nedokáži nic představit) je dokonce uložen v Soka Děčín.
Je vůbec v lidských silách získat všechny dostupné informace o 1 místě?
hercikovaz
 
Příspěvky: 123
Registrován: pon úno 16, 2015 17:49
Oblast pátrání: okolí Mladé Boleslavi a Chotovice

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Ewka » sob úno 28, 2015 21:34

tak to jste narazila opravdu na speciální případ :-) většinou to bývá lépe rozdělené. Matriky by měly být v SOA, avšak pokud se z nějakého důvodu nedochoval originál opisy jsou k nahlédnutí v SOkA. Sčítání lidu zpravidla bývá v okresních archivech, ale mapy jsou opravdu speciální téma - záleží do jakého fondu spadá.

Ještě jednou doporučuji http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/ po zadání do vyhledávače vám vyběhnout výsledky ze všech archivů :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod hercikovaz » sob úno 28, 2015 22:03

A tahle stránka je můj další problém:(( Tam mi nevyběhnou ani všechny dokumenty, které už mám z archivu doma, natož aby tam bylo něco nového....buď mám neskutečnou smůlu a nebo dělám něco hooodně špatně:)
hercikovaz
 
Příspěvky: 123
Registrován: pon úno 16, 2015 17:49
Oblast pátrání: okolí Mladé Boleslavi a Chotovice

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Ewka » sob úno 28, 2015 22:06

hercikovaz píše:A tahle stránka je můj další problém:(( Tam mi nevyběhnou ani všechny dokumenty, které už mám z archivu doma, natož aby tam bylo něco nového....buď mám neskutečnou smůlu a nebo dělám něco hooodně špatně:)


Nevyběhnou Vám všechny dokumenty a jednotlivé archiválie, ale pouze fondy. To by vám snad mohlo pomoci zjistit, kde se co nachází - a nebo nezbývá, než se zeptat přímo v archivu :).
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod hercikovaz » sob úno 28, 2015 22:24

Počet nalezených záznamů: 5
Archiv obce Chotovice (1782 - 1859)
Archiv obce Chotovice (1628 - 1944)
Jednotné zemědělské družstvo Chotovice (1953 - 1953)
Místní národní výbor Chotovice (1945 - 1980)
Obecní úřad Chotovice (1992 - 2006)
Nechci působit nevděčně, ale vyskočí mi jen těchto 5 výsledků a z celého srdce doufám že není možné aby o 1 obci existovalo takto málo podkladů...
hercikovaz
 
Příspěvky: 123
Registrován: pon úno 16, 2015 17:49
Oblast pátrání: okolí Mladé Boleslavi a Chotovice

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Ewka » sob úno 28, 2015 22:29

Záleží na více aspektech - jestli nebyly Chotovice farností, tak doporučuji vyhledat ještě farní úřad dané Farnosti, dále okresního města atp.. Chce si s tím trochu pohrát, protože takto malé obce opravdu mnoho samostatných fondů mít nemohou.. Dále doporučuji hledat ve fondech velkostatků, dají se tam najít mimo gruntovních knih svatební smlouvy, občas trestní agenda... Záleží na jednotlivých lokalitách :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Brasl » sob úno 28, 2015 22:32

Hloupě se zeptám. Nenarážíte na staré územní dělení? Např matriky některých Libereckých obcí jsou Zámrsku. Podle církevních obvodů. Měnili se okresy, ale něco není v tom "novém", ale ve "starém" okrese. Případně byl zrušen a došlo k dělení. A toho bude vícero.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Ewka » sob úno 28, 2015 22:36

U některých obcí se můžete setkat i s tímto - krajské zřízení se za posledních 150 hodně proměnilo, takže obce na rozhraní mohou být i ve více archivech. Pro bádání je seznámení s místem opravdu důležité - hlavně do které farnosti patřilo, pod jakou vrchnost a také do jakého kraje/okresu. Poté už půjde bádání samo, držím palce :-).
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod hercikovaz » sob úno 28, 2015 22:48

Staré územní dělení??? Tak o tom jsem nikdy neslyšela, ale znamená to že se mě může dotýkat ještě další archiv na úplně druhé straně:(
A ještě se zeptám na jednu věc: Když přijdu do archivu, tak každý má (by měl mít) seznam věcí dané obce pohromadě? Nebo musím říkat nemáte náhodou tohle a tamto?
hercikovaz
 
Příspěvky: 123
Registrován: pon úno 16, 2015 17:49
Oblast pátrání: okolí Mladé Boleslavi a Chotovice

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Ewka » sob úno 28, 2015 22:55

Některé archivy mají tzv. průvodce po archivu, kde jsou vypsané všechny fondy, které tam mají - dnes se ale vzhledem k dostupnosti zjišťování informací online moc nepoužívají. Určitě doporučuji do archivu nejprve zavolat nebo napsat email a zeptat se, abyste nejela zbytečně. Bohužel se v lokalitě Litoměřického SOA moc nevyznám, tak Vám takhle narychlo nedovedu poradit.
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod hercikovaz » sob úno 28, 2015 22:58

I tak Vám moc moc děkuji. A holt mi nezbude než doufat, že v archivu vždy bude dobře vyspalý člověk, který bude tak vstřícný jako vy:) Ještě jednou moc děkuji
hercikovaz
 
Příspěvky: 123
Registrován: pon úno 16, 2015 17:49
Oblast pátrání: okolí Mladé Boleslavi a Chotovice

Re: Rozdělení archivů

Příspěvekod Ewka » sob úno 28, 2015 23:05

Nemáte vůbec za co ! Budu držet palce! A pokud obsluha badatelny nebude extra vstřícná, nenechte se odradit :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků