Chyba v Matrice?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Chyba v Matrice?

Příspěvekod DominikaP » sob úno 28, 2015 16:24

Zdravím,

chtěla jsem se zeptat zda jste někdy narazili na chybu udání věku ženicha v matrice oddaných (Morávka)
nalezla jsem sňatek z roku 1837 - č.p. 178 Johannes Platosch věk 36 let...etc.
Následně jsem hledala narození koem roku 1801, ale nalezla jsem jej až v roce 1812 (č.popisné sedí 178) ... Matriku narozených jsem pro jistotu prošla od 1790.
Je možné, že se matrikář spletl o 11 let?

jediné další vysvětlení je, že se nenarodil na Morávce, ale to bych byla v loji :cry:

Díky moc
DominikaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon pro 30, 2013 20:43
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Střemchoví a Dolní Loučky(u Tišnova), Lašťany (Bohuňovice), Rajhrad (Brno), Morávka, Krásná (Beskydy), Vidče, Střítež (Frenštát), Dědice (Vyškov), Polička, Vysoké Mýto, Jablonné, Bystřec, Laštany (olomouc), Tovéř (Olomouc), Hoštejn (Zábřeh)

Jména: Platoš, Němec, Frisch, Šebek,Trávníček, Matoušek, Novák, Beneš, Pauk, Sequardt, Gawlík, Mikulenka, Pavlík, Krčmář

Re: Chyba v Matrice?

Příspěvekod zedir » sob úno 28, 2015 16:40

Dobrý den,

k chybám obecně docházelo velmi často, 5 let u oddacího záznamu by nebylo nic neobyklého. Jedenáct let by byla opravdu již docela velká odchylka, ale myslím, že k ní mohlo klidně dojít, ne ani proto, že by zapisující až tak neuměl počítat, ale mohl se jen splést o jednu desítku - počítal 1837 minus 1812 a místo 25 spočítal 35, přičemž onen jeden rok je vždy snadno ospravedlnitelný kvůli zaokrouhlování apod. Jestli sedí místo, číslo domu a otec (touto dobou by v oddacím záznamu měla být uvedena i matka), klonil bych se k tomu, že se jedná o stejného člověka. Můžete sem dát i odkazy na dané záznamy pro lepší posouzení.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Chyba v Matrice?

Příspěvekod Zora » sob úno 28, 2015 16:43

Chyba deseti let v tomto věku je příliš.

1. V domě mohlo bydlet více mužů stejného jména i příjmení
2. Ženich se nemusel nutně narodit v obci, kde jste našla svatbu
2. Svatby se většinou konaly v bydlišti nevěsty - nepíšete, odkud byla nevěsta (pokud to víte)
3. Může jít o chybu ve čtení.

Věk si můžete potvrdit při nalezení úmrtí, ale bohužel věk u úmrtí, zvláště ve vyšším věku, bývá málo přesný.

Vždy je lepší vložit odkaz. Už podle obce se pak může ozvat nějaký znalec příjmení z oblasti.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chyba v Matrice?

Příspěvekod DominikaP » sob úno 28, 2015 16:51

Díky, zkusím tedy projít ještě matriky okolních obcí, není toho moc, Morávka je dosti uzavřená horská vesnice. V úvahu připadají jen Krásná a Pražmo.
Bohužel u sňatku nejsou uvedeny další jména, jen jméno ženicha a nevěsty, věk + č.p. domu ženicha. Odkaz sem teď nemohu přidat, mám uloženo jako obrázek a je příliš velký.
I tak děkuji
DominikaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon pro 30, 2013 20:43
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Střemchoví a Dolní Loučky(u Tišnova), Lašťany (Bohuňovice), Rajhrad (Brno), Morávka, Krásná (Beskydy), Vidče, Střítež (Frenštát), Dědice (Vyškov), Polička, Vysoké Mýto, Jablonné, Bystřec, Laštany (olomouc), Tovéř (Olomouc), Hoštejn (Zábřeh)

Jména: Platoš, Němec, Frisch, Šebek,Trávníček, Matoušek, Novák, Beneš, Pauk, Sequardt, Gawlík, Mikulenka, Pavlík, Krčmář

Re: Chyba v Matrice?

Příspěvekod Zora » sob úno 28, 2015 17:06

Uložte na ulozto.cz

Pomohou i jména a příjmení snoubenců.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chyba v Matrice?

Příspěvekod DominikaP » sob úno 28, 2015 17:22

Obrázek

2 zápis vpravo dole. Manželka by měla být Marina dcera Johanna Žídka

Našla jsem naštěstí index N z Morávky, Pražma a Krásné:
č.p. 159 13.6. 1804 Johann Platosch syn Josefa Platosche a Magdaleny http://repo.archives.cz/zoomify_viewer/index.jsp?actualPage=10&actualImg=95 (4 zápis v levo nahoře)
č.p. 166 13.2.1805 Johann Platosch syn Johanna Platosche a Mariny Peter http://repo.archives.cz/zoomify_viewer/index.jsp?actualPage=10&actualImg=98 (1 zápis v pravo nahoře)

sňatek je na č.p. 178 které se vyskytuje dále po 3 generace v matrikách...

Díky za jakýkoliv nápad
DominikaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon pro 30, 2013 20:43
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Střemchoví a Dolní Loučky(u Tišnova), Lašťany (Bohuňovice), Rajhrad (Brno), Morávka, Krásná (Beskydy), Vidče, Střítež (Frenštát), Dědice (Vyškov), Polička, Vysoké Mýto, Jablonné, Bystřec, Laštany (olomouc), Tovéř (Olomouc), Hoštejn (Zábřeh)

Jména: Platoš, Němec, Frisch, Šebek,Trávníček, Matoušek, Novák, Beneš, Pauk, Sequardt, Gawlík, Mikulenka, Pavlík, Krčmář


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků