Povolání tradlec - VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Povolání tradlec - VYŘEŠENO

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 13:08

Při bádání jsem podruhé narazil na výraz tradlec. Zprvu jsem se domníval, že to je pouze nečitelně napsaný tkadlec, protože předkové byli tkadlci velice často a navíc byl text vcelku naškrábaný. Dnes jsem však narazil na tento výraz znovu u zcela jiné osoby, kde je u ženicha zcela zřetelně napsaný, přičemž u jeho otce je uveden opět zcela zřetelně tkadlec. V mně dostupné literatuře, ani na internetu jsem význam tohoto povolání/slova nenašel. Máte někdo ponětí? Děkuji.
Naposledy upravil Robert Mach dne pát úno 27, 2015 14:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Zora » pát úno 27, 2015 13:15

Při svém špatném čtení jsem už mnohokrát narazila na písmeno "k", které je napsáno bez nožičky nahoru, takže vypadá přesně jako "r". Zkuste, prosím, vložit odkaz, zda by se nemohlo opravdu jednat o povolání tkadlec.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 13:35

Je to v matrice v Zámrsku, čili ke stažení: http://195.113.185.42:8083/000-06811.zip - soubor končící na 0063 (strana 68) první svatba na stránce, ženich - Ignác Mach.
Když jsem to nahrál výřez na rajče, tak to bylo nechutně zkomprimované a špatně čitelné, budu muset vymyslet jiné uložiště, pro takovéto odkazy...

Děkuji.
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Zora » pát úno 27, 2015 13:38

ulozto.cz

nebo aspoň sken obrazovky. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 13:44

http://ulozto.cz/xMoTvtUb/tradlec-png

Díky za typ, jsem blbej :D.
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Zora » pát úno 27, 2015 14:16

Počkejte na znalce, na čtení jsem zase blbá já :-))),
ale vidím tam to "k" psané bez nožičky vzhůru, či dokonce "nájezdového oblouku", jak je "k" zapsáno v druhém slově. Oni střídali jednotlivé typy písmen, na "důležitější" místa používali jiné písmo, než na ostatní. Odborně to pojmenovat neumím, mám spíš vlastní zkušenosti, jak mně to občas kvůli takovým věcem nejde přečíst. :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Jirig » pát úno 27, 2015 14:19

Taky to vidím jako "k", psáno podobně jako dnešní majuskule, ale velikostí minuskule, nic neobvyklého :)
Ostatní písmena "K" jsou v zápisu psána stejně, jen jinou velikostí, písmeno "r" vypadá v zápisu jinak.
ty, Giržik
Uživatelský avatar
Jirig
 
Příspěvky: 1891
Registrován: pon čer 30, 2014 8:33
Oblast pátrání: Slezsko - Slatina, Stará Ves, Výškovice, Josefovice, Klimkovice, Ostrava, Bílovec
Morava - Bohuňovice, Lašťany, Trusovice
Polsko - Sobolów

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Brasl » pát úno 27, 2015 14:40

Jen mimochodem, není psáno tkadlec, ale tkalec. Krkonošské nářečí d v tomhle slově nepoužívá. (kořen slova je tká) Přičemž se někdy "polyká" i to t - kalec. Kalcovat = tkalcovat. (nebo se i t mění v d - dkalcovat)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 14:45

Děkuji za reakce. Budu tedy považovat to slovo za tkadlece.
Že jsou důležutější údaje napsány "lepším" čitelnějším písmem, jsem si již všimnul.
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)

Re: Povolání tradlec

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 14:47

Brasl píše:Jen mimochodem, není psáno tkadlec, ale tkalec. Krkonošské nářečí d v tomhle slově nepoužívá. (kořen slova je tká) Přičemž se někdy "polyká" i to t - kalec. Kalcovat = tkalcovat. (nebo se i t mění v d - dkalcovat)

Díky za informaci. To je bráno obecně, nebo narážíte na ten můj příklad? Protože tam to "d" tedy tak nějak vidím.
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)

Re: Povolání tradlec - VYŘEŠENO

Příspěvekod Brasl » pát úno 27, 2015 15:06

D tam je, ale já ho "nevidím". Prostě ho v řeči neužíváme. :wink:
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Povolání tradlec - VYŘEŠENO

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 15:26

Dobrá, děkuji :-).
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků