Švédské armády a jejich potomci

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Šmejkal » pát úno 27, 2015 7:23

Při hledání předků jsem narazil na příjmení Krandel kolem roku 1700. Hledal jsem možný původ jména a nabízí se švédština.
Chtěl bych se proto zeptat, zda má někdo zkušenosti s hledáním předků ve švédských armádách, které procházely našim územím za dob třicetileté války.
Existují nějaké seznamy vojáků či jiné informace?
Děkuji za informace.
Naposledy upravil Šmejkal dne pát úno 27, 2015 9:28, celkově upraveno 1
Šmejkal
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 14, 2014 8:30

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Brasl » pát úno 27, 2015 8:13

Na základě čeho jste došel k tomu, že to je švédsky?
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Šmejkal » pát úno 27, 2015 9:24

Podle Google překladače. Myslíte, že existuje jiný původ tohoto příjmení?
Šmejkal
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 14, 2014 8:30

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 9:31

Brasl píše:Na základě čeho jste došel k tomu, že to je švédsky?


Na toto je dobrý on-line překladač Google. Občas ho používám, když nemohu přečíst nějaké německé slovo. Když nenajde výsledek, tak doporučuje podobné tvary slov a případně se to i zeptá, zda nemáte na mysli jiný jazyk a napíše kterému se to podobá. Čili u výše jmenovaného příjmení mi to nabídlo norštinu. Možná kolega není tak daleko od pravdy a pátrá správným směrem.

EDIT: Tak vidím, že na to tazatel šel stejnou metodou :).
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Šmejkal » pát úno 27, 2015 9:39

Druhým vodítkem je potom výzkum jmen na My Heritage. Přijmení shodná či velmi podobná se vyskytují ve Švédsku a Holandsku.
Šmejkal
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 14, 2014 8:30

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Zora » pát úno 27, 2015 9:40

Trošku mně to připomíná výsledek, ke kterému se dospělo na fóru při překladu vtipu, psaného čínsky. Sorry

Ono třeba v němčině tohle slovo může být
Grandel (das) - kelec
protože se běžně zaměňovalo G-K , ale původ uvedeného příjmení může být v mnoha dalších slovech.
Z

Příjmení, vzniklá na území dnešní ČR, najdete i jinde v Evropě, to nemusí být úplně směrodatné.


edit viz Dobrovský- http://bara.ujc.cas.cz/slovniky/dobrovs ... ky255.html
Grand, m. ſſtěrk, ſ. Gries. 2) koryto, alveus. Das Grandbier, koreytnice.
Grandhauer, m. korytnjk.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Robert Mach » pát úno 27, 2015 10:06

Ale přece jen, myšlenka předka švédského vojáka je lákavá a člověk by měl zvážit všechny možnosti, byť samozřejmě uznávám pohled zkušenějšího :D . Za ten výklad děkuji i já.
Uživatelský avatar
Robert Mach
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 22, 2015 13:17
Bydliště: Babice (Praha - východ)
Oblast pátrání: Krkonoše - Jilemnice, Vrchlabí a okolí (zejména Hrabačov, Víchová nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice)

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Zora » pát úno 27, 2015 10:19

Rozhodně nejde o výklad, nejsem odborník :-)))
Šlo spíše o úvahy, nápad.

Švédští vojáci - všechno je možné, ovšem kromě jmen důstojníků asi příliš informací o třeba obyčejných vojácích neseženete... Rozhodně ne nějaké ucelené seznamy.
Nevím, kde je u Vás první výskyt tohoto příjmení, zvažovala bych místní podmínky - komu patřilo panství, jakou profesi měl předek, mohl si ho majitel panství přivést nebo jako odborníka povolat, zda se v dané oblasti nevyskytovaly známé migrační cesty a podobně. Možný původ po obci a pod.
Zkuste se podívat za dnešní hranice Vaší oblasti, zda se tam stejné příjmení, obec nevyskytuje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Šmejkal » pát úno 27, 2015 11:02

V zadání tématu jsem záměrně neuvedl všechny směry, které mne napadly při hledání významu. Očekával jsem trochu vybublání nápadů. :-) Jeden z prvních směrů hledání, který vždy použiji, je možnost záměny písmen/přehlásky a překlad v němčině. Dále publikace týkající se příjmení. Pátrál jsem ve výkladovém slovníku i po výskytu tohoto příjmení v současnosti u nás. I profese naznačovala možný původ. Předek byl zedníkem a pokud vím, tak zedníkem se často stávali vysloužilí vojáci. Posuzoval jsem i lokalitu. Jedná se o Maršovice, které patřily pod Tloskovské panství (dřívejší okres Benešov).
Jak píšete, dalším zdrojem by mohly být informace k panství.
Obdobně jsem hledal před několika měsíci vojáka Fasutuse a i s pomocí dat ve Vídeňském archivu ho našel.
Dotaz ke švédské armádě směřoval tedy směrem, zda existují nějaké databáze vojáků, informace o armádách nebo zda někdo nemá zkušenosti z této oblasti.
V každém případě děkuji za informace.
Šmejkal
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 14, 2014 8:30

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Zora » pát úno 27, 2015 11:29

Neuvádíte zdroje na geni.com.
Vzhledem k tomu, že předpokládáte možnost severského příjmení, zkuste (pokud jste nezkusil)vyhledat varianty, zda se v této databázi nevyskytují. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod HaninaH » pát úno 27, 2015 11:48

Tady by se dalo něco dohledat- třeba jsou nějaké soupisy pod ním sloužících velitelů a vojáků, které měl sebou. :wink:

Hans Christoff Königsmarck, vévoda Tjustský (12. prosinec 1605 – 20. únor 1663[1]) byl generál Švédských vojsk za třicetileté války. V Čechách proslul především obléháním Prahy na samotném konci války (31. 7. - 1. 11. 1648).
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod Brasl » pát úno 27, 2015 12:51

Soudit na národnost dle příjmení je velmi ošidné. V r. 1700 ještě Google neexistoval. Zpravidla když chci po něm automaticky překlad nezvyklého slova, tak je to arabskosvahilsky nebo podobný jazyk. Jen ne latina nebo němčina, ze které to je. :wink:

G se přesouvalo v h, nebo k. ( gusle - husle - housle; gula, kule, koule). Záměna samohlásek je častá, a fonetika dokáže udělat své.

Grendel (různé tvary v různých jazycích) :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=2753232
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Švédské armády a jejich potomci

Příspěvekod HaninaH » sob úno 28, 2015 17:30

Možná zkusit hledat i tady a pak najít švédské matriky, třeba budou online dostupné. :wink: láká-li Vás myšlenka švédského předka, tak se nevzdávejte i když Vás to třeba zavede úplně mimo, budete vědět, že jste udělal vše proto, abyste to zjistil :wink:

http://search.ancestry.de/cgi-bin/sse.d ... =10&cpxt=1

nebo

https://beta.familysearch.org/search/co ... id=1520594
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 20 návštevníků